Reakcje redoks

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Reakcje redoks

Post autor: Girion »

adamantan, pomożesz jonowo z tym redoksem? :
AsO3 3- + ClO- == AsO4 3- + Cl-

Mam problem jeszcze z tym redoksem:
As2S5 + NO3- + H2O = AsO43- + SO42- + NO + H+

i kurde, nie chce wyjść:
60H2O + 15S2- = 15SO42- + 120e + 120H+
160H+ + 120e + 40NO3- = 40NO + 80H2O

jak widać, H+ i H2O nie będą po tej samej stronie, w czym rzecz?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

Girion,
co do tej reakcji:
AsO3 3- + ClO- == AsO4 3- + Cl-
Błędu nie widzę: jest tu zgodność mas, ładunków i moli
Co do reakcji:
As2S5 + NO3- + H2O = AsO43- + SO42- + NO + H+

To robię to tak:
5S2- 5S6+ + 40 e / * 3
N5+ + 3eN2+ / * 40

3 As2S5 + 40 NO3- + 4 H2O 6 AsO4 3- + 40 NO + 8 H+ + 15 SO4 2-

jest tu zgodność mas, ładunków i moli

.ale niechby adamantan spojrzał na to,
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Reakcje redoks

Post autor: Girion »

Adax82, ale czemu nie robiłeś z tymi H+ i wodą ? Gdzie jest błąd w moim zapisie, chcę wiedzieć, co robię źle.

Co do pierwszej, którą napisałeś. Mam proces redoks zapisać.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

Girion, co do pierwszej to zapisz redoks oczywiście.

Co do drugiej: masz tu i wodę i H+ ( choć po obu stronach )

.ale daj mi się zastanowić co Cię boli - nie zawsze odpowiadający rozumie pytającego, ale nie ma tu żadnej złej woli.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcje redoks

Post autor: DMchemik »

Adax, to równanie pojawiało się na forum nie wiem ile już ile razy, ale co najmniej kilkanaście, dobrze je robisz.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

Girion,
Tak sobie myślę, że jesteś w gorącej wodzie kąpany czyli totalnie niecierpliwy.
Jak zadajesz pytanie to pozwól, żeby odpowiedział Ci np. Adax82. Jak Adax82 nie zadowoli Cię, to zapytaj DMchemika czy adamantana, ale nie warto wystrzelić się z megahaubic i nie pozostawić sobie niczego więcej.
Pamiętaj - mega-autorytety nie mogą zajmować się sprawami mniej niż przyziemnymi.
.przemyśl to.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Reakcje redoks

Post autor: adamantan »

Ktoś mnie wzywał ?

Doczepiłbym się tylko do formalizmu maturalnego.

Dla metody atomowo-elektronowej (aby nie stracić punktu):

5S2- 5S6+ + 40 e / * 3
N5+ + 3eN2+ / * 40

Formalnie, powinno się pisać (stopnie w prawym, górnym rogu):

5S-II 5S+VI + 40 e / * 3
N+V + 3eN+II / * 40

albo (nad atomami):

5S(-2) 5S(+6) + 40 e / * 3
N(+5) + 3eN(+2) / * 40

albo (nad atomami):

5S(-II) 5S(+VI) + 40 e / * 3
N(+V) + 3eN(+II) / * 40

Uwagi:
a.) znaki + można pominąć
b.) w zapisie stopnia utlenienia najpierw jest znak później wartość (odwrotnie niż w symbolice jonów). To jest wyraźnie w kryteriach maturalnych określane jako błąd.
c.) Stopień utlenienia w symbolice rzymskiej może się pojawić nad atomem albo w prawym górnym rogu, natomiast w symbolice arabskiej (czyli zwykłej) tylko nad atomem.

Dla bilansu jonowo-elektronowego:
As2S5 + NO3- + H2O = AsO43- + SO42- + NO + H+

powinno być:
Jakie mamy na początku środowisko? Obojętne. Więc

utl. As2S5 + 28H2O 2AsO43- + 5SO42- + 56H+ + 40e *3
red. NO3- + 3e + 2H2ONO + 4OH- *40


utl. 3As2S5 + 84H2O 6AsO43- + 15SO42- + 168H+ + 120e *3
red. 40NO3- + 120e + 80H2O40NO + 160OH- *40
-
3As2S5 + 164H2O + 40NO3-6AsO43- + 15SO42- + 160H2O + 8H+ + 40NO

Skracamy:

3As2S5 + 4H2O + 40NO3-6AsO43- + 15SO42- + 8H+ + 40NO

Uwagi:
a.) As2S5 jest trudno rozpuszczalny więc generalnie nie powinno się zapisywać reakcji bezpośrednio z S2-
b.) na początku, środowisko jest obojętne (chyba, że użyto HNO3 albo jakiegoś hydrolizującego azotanu(V) ale tego nie wiemy). W trakcie reakcji dopiero staje się kwaśne. Więc nie szastajmy na lewo i prawo H+, skoro ich na początku mamy bardzo mało [H+] = 10-7 [mol/dm3]
c.) nie przerażajmy się wielkimi współczynnikami - nikt nie mówił, że będzie łatwo
d.) pomijam fakt, że kwasy arsenowe to słabe elektrolity i powinien ten nasz być zapisany w formie niezdysocjowanej. Zostawiamy w takiej formie, w jakiej nam z góry narzucili w zadaniu
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

Oj adamantan, nie liczysz się na tym poziomie na szczęście ( ale szacun dla Ciebie )

Co do matematycznej formy wypowiedzi: 3+ lub +3 lub III+ lub +III to mnie i innym matematykom to tylko rybka", dla napisania doktoratu z tematu o niczym - ale o tym doskonale wiesz!. Dlatego Ty i ja pomijamy tę kwestię.
Co do rzeźbienia na poziomie liceum ale też orki na poziomie uniwersyteckim - to wiesz o tym znacznie, znacznie więcej niż doskonale.
Nie dawaj wciągnąć swojego autorytetu na dyskusje o niczym".
Pozwól mnie czy innym wypowiedzieć się w danej kwestii - zawsze możesz to zweryfikować ( o czym doskonale wiesz ).
johnnycash
Posty: 1
Rejestracja: 5 sty 2014, o 15:17

Re: Reakcje redoks

Post autor: johnnycash »

Witam.
Jestem nowy na forum, gdyż dotychczas nie miałem zbytnio styczności z chemią.
Niestety na studiach z mechaniki i budowy maszyn natchnąłem się na przedmiot chemia techniczna.
Z kolegami z grupy mamy problem z doświadczeniem:
"Wlać 1/5 objętości próbówki roztworu jodku potasu i zakwasić stężonym kwasem siarkowym (VI). Dodać jedną kroplę nadtlenku wodoru i około 3cm^3 chloroformu. Wstrząsnąć zawartością próbówki tak, aby wydzielony jod przeszedł do warstwy chloroformowej".

Niestety jak narazie udało mi się otrzymać coś takiego:
2KI + H2SO4 + H2O2 2H2O + I2 + K2SO4

2I- = I2 + 2e-
O2 + 2e- = 2O
Perhydrol pełni rolę utleniacza
Niestety dodatkowo pojawia się ten nieszczęsny chloroform. Wiem tylko że warstwa chloroformu osadzi się na dnie próbówki.
Teraz pytanie: O co chodzi z tym przejściem jodu do warstwy chloroformu i jak nazywa się proces przechodzenia jodu z warswy wodnej do chloroformu.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Reakcje redoks

Post autor: adamantan »

Jod, jako substancja niepolarna lepiej rozpuszcza się w substancjach niepolarnych (lub słabo polarnych), a do takich należy chloroform. On nie bierze tutaj udziału w reakcji - służy tylko do tego, aby oddzielić (do niego) jod.
Proces oddzielania/rozdzielania substancji, która charakteryzuje się różną rozpuszczalnością w dwóch, niemieszających się mediach (np. dwóch ciekłych rozpuszczalnikach mamy wtedy do czynienia z układem ciecz-ciecz) nazywamy ekstrakcją. Odmieniamy to: ekstrahować itd.
Ekstrakcja wymaga zwiększonej temperatury albo silnego wytrząsania, aby przyspieszyć dyfuzję, czyli proces samoistnego przechodzenia substancji z jednego rozpuszczalnika do drugiego. O wydajności procesu ekstrakcji decyduje tzw. współczynnik podziału Nernsta, czyli stosunek stężeń substancji w jednym rozpuszczalniku do stężenia w drugim. Ekstrakcje zwykle tak planujemy, aby ten współczynnik był możliwie największy, czyli w rozpuszczalniku, którym ekstrahujemy, ma się rozpuszczać bardzo dobrze, a z którego ekstrahujemy, ma się rozpuszczać słabo. W praktyce ekstrakcję przeprowadzamy wielokrotnie (zwykle trzykrotnie), świeżymi porcjami rozpuszczalnika. A więc więcej wyekstrahujemy, gdy robimy trzy razy, każdy porcją np. 100cm3 niż jeden raz jedną porcją 300cm3.
k_1700
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2014, o 21:02

Re: Reakcje redoks

Post autor: k_1700 »

Cześć!
Mam problem z jednym zadaniem:
"Dobrać współczynniki, a następnie zaproponować formę cząsteczkową"
SO42- + Zn + H+ S2- + Zn2+ + H2O
Moje pierwsze pytanie to gdy mam zaproponować formę cząsteczkową to mam wybrać konkretne pierwiastki czy obowiązuje tutaj jakaś zasada?

Wykonałam to w następujący sposób:

U: S(VI) + 8e S(-II)
R: Zn(0) + 4e Zn(II) + 2e

S(VI) + 4Zn(0) S(-II) + 4Zn(II)

Czy jest to poprawnie zrobione? Teraz powinnam podać tą propozycję i uzgodnić współczynniki, czy to działanie powinno poprzedzić bilansowanie? Strasznie się w tym gubię.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Reakcje redoks

Post autor: Adax82 »

k_1700,
Zaskakujące jest to co piszesz: reakcja cynku w roztworze zawierającym anion SO4 2- i kation H+ miałaby prowadzić do redukcji siarki z +6 na – 2 ?
Proponuję tak:
H2SO4 + ZnZnSO4 + H2
2H+ + SO4 2- + ZnZn 2+ + SO4 2- + H2
2H+ + ZnZn2+ + H2

2H+ + 2eH2
ZnZn2+ + 2e
k_1700
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2014, o 21:02

Re: Reakcje redoks

Post autor: k_1700 »

Adax82 dzięki! Niestety chyba starałam się to wszystko dopasować pod jeden schemat, stąd te bzdury.
Dziękuję jeszcze raz:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości