Reformy Kudryckiej

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Awatar użytkownika
Blacky
Posty: 12
Rejestracja: 25 maja 2010, o 20:28

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Blacky »

Jak ja Was lubię:) Od razu mi lepiej:)
Dzięki za te informacje)

[Mam też takie pytanko dla poprawiających maturę - uczycie się już czy cieszycie sie wakacjami?]
Nie robić mi tutaj offtopa - Zegar
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

wyborcza.pl/1,76498,8838014,Teoria_wzglednosci_na_wolnym_rynku.html

Oczywiście nikt nie zaprotestuje. Smutno mi się robi, jak widzę masowe protesty studentów w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech i porównam to do studentów w Polsce, których nic nie interesuje i jest im wszystko jedno. Trudno, żeby o ich interesach myślały same partie, jeśli równie dobrze mogą inwestować w spoty wyborcze i teledyski.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Grzybu123 »

Litawor w krajach w których piszesz studia są płatne i tam studiuje mniej ludzi, a tym samym są to osoby którym na prawdę zależy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

Grzybu123 pisze:Litawor w krajach w których piszesz studia są płatne i tam studiuje mniej ludzi, a tym samym są to osoby którym na prawdę zależy.
Protesty w Wielkiej Brytanii spowodowane były właśnie podniesieniem czesnego. W Niemczech zależy to od landu, ale w większości na publicznych uczelniach nie ma czesnego.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: armistice »

Litawor pisze:i porównam to do studentów w Polsce, których nic nie interesuje i jest im wszystko jedno.
Wszystko jedno, bo jest tak zle ze moze byc tylko lepiej. Myśle ze to dobry kierunek. Za granica studia sa platne ale sie liczą ! Tutaj idziesz na studia (ogolnie mowiac) z wielka nadzieja ze moze przypadkowo ci sie uda znalezc prace w zawodzie System darmowych studiow jest dobry ogolnie mowiac z komunistyczno-socjalistycznego punktu widzenia ale z indywidualnego jest zly bo te studia sie licza w bardzo malym stopniu.
Panstwo daje studia za darmo, kazdy sobie moze postudiować ale co z tego jak potem udupia brakiem pracy lub kosmicznie mala pensja, bo pracodawca jest udupiony przez panstwo i prosto mowiac nie jest w stanie zaoferowac lepszej pensji
vinnie
Posty: 50
Rejestracja: 17 paź 2009, o 20:29

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: vinnie »

Przytaczam Art. 28 p.2 projektu ustawy o szkolnictwie wyzszym:

2. Studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w Ŝycie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012:
1) studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niŜ jednym kierunku studiów nie wnoszą opłat, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1a ustawy, o której mowa w
art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, do końca okresu studiów
przewidzianego w programie i planie studiów
2) wnoszący opłaty za kształcenie wnoszą opłaty na dotychczasowych zasadach do
końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie studiów.

Czyli rozumiem że studiując obecnie na jednym kierunku i będąc przyjęty na drugi kierunek w najbliższym roku akademickim - 2011/2012 NIE BĘDĘ WNOSIŁ PŁATNOŚCI ZA DRUGI KIERUNEK?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,97863,8951217,Nauka_nie_jest_od_zarabianiaA_humanistyka_juz.html
[at]
Tak wynika z tego, co napisałeś.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75478,8974651,Darmowe_studiaprzyjecia_bez_ograniczen_poslowie.html
Poprawki opozycji to kpina.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

Rozmowa z dr. inż. Januszem Rakiem z Politechniki Częstochowskiej na temat szkolnictwa wyższego, w tym zmianach proponowanych przez minister Kudrycką. Jest o tyle ciekawa, że nie koncentruje się na humanistyce, jak większość tekstów na ten temat publikowanych w gazetach, lecz na naukach technicznych.
vinnie
Posty: 50
Rejestracja: 17 paź 2009, o 20:29

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: vinnie »

"Komisja poparła rządową propozycję, aby tylko jedne studia można było ukończyć na koszt państwa. Jedynie najlepsi zostaną z tej opłaty zwolnieni. W myśl zaakceptowanych przepisów, każdy student będzie mógł za darmo rozpocząć studia na drugim kierunku. Po każdym roku wyniki w nauce będą oceniane i bezpłatnie będą mogli kontynuować studia ci, którzy spełnią kryteria takie, jakie muszą spełnić osoby otrzymujące stypendium rektora, czyli stypendium naukowe.

Nie oznacza to jednak, że studenci tacy na pewno to stypendium otrzymają. W myśl innych przepisów tylko na jednym kierunku studiów można pobierać stypendia. Jeśli zatem student będzie dostawał stypendium na pierwszym kierunku, na drugim już go nie dostanie (przy czym prawo do studiowania za darmo zachowa).

Posłowie zaakceptowali też zapis, że prawo do darmowych studiów na drugim kierunku będzie miała tylko osoba, która rozpocznie je w trakcie nauki na pierwszym kierunku. Ci, którzy skończą studia a później rozpoczną następne, będą musieli zapłacić.


Czy to oznacza że będąc teraz na 3 roku i kończąc licencjat z jednego kierunku(finanse) i chcąc w przyszłym roku pójść na.medycynę (wiem że dziwne połączenie ale to długa historia.), to będe musiał mimo wszystko jednocześnie pójść na 1 rok magisterskich z finansów żeby mieć prawo do bezpłatnej medycyny!

Toż to czysty KRETYNIZM!
flex
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2011, o 16:34

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: flex »

vinnie pisze:Posłowie zaakceptowali też zapis, że prawo do darmowych studiów na drugim kierunku będzie miała tylko osoba, która rozpocznie je w trakcie nauki na pierwszym kierunku. Ci, którzy skończą studia a później rozpoczną następne, będą musieli zapłacić.


Czy to oznacza że będąc teraz na 3 roku i kończąc licencjat z jednego kierunku(finanse) i chcąc w przyszłym roku pójść na.medycynę (wiem że dziwne połączenie ale to długa historia.), to będe musiał mimo wszystko jednocześnie pójść na 1 rok magisterskich z finansów żeby mieć prawo do bezpłatnej medycyny!

Toż to czysty KRETYNIZM!
O rany. Jestem w takiej samej sytuacji i mam nadzieję, że tak jednak nie będzie. Wcześniej pisałaś/eś, że studenci, którzy będą przyjęci na studia przed wejściem tej ustawy w życie będą mogli zacząć 2 kierunek. Jeżeli uczelnie przyjmą nas na studia, dajmy na to, w lipcu, a ustawa wejdzie w październiku, to wszystko powinno być chyba okej, co nie? Więc mam nadzieję, że po skończeniu tyh 3 lat licencjatu będzie możliwość, by iść na 2 letnie magisterskie + do tego rozpoczęcie nowego licencjatu?
Jeśli ktoś bardziej orientuje się w tym temacie, to proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Epsilon
Posty: 125
Rejestracja: 29 sty 2011, o 12:41

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Epsilon »

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że studentem zaczyna się być w październiku, to znaczy od nowego roku akademickiego. Czyli ustawa wchodząca w październiku = ustawa obejmująca studentów od roku akademickiego 2011/12 (sorki, że zamotałam)
vinnie
Posty: 50
Rejestracja: 17 paź 2009, o 20:29

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: vinnie »

Tyle że w projekcie ustawy wyraźnie jest napisane że studenci przyjęci na drugi kierunek w roku akademickim 2011/2012 NIE wnoszą opłat.Pytanie tylko czy na drugi kierunek trzeba koniecznie równolegle się starać czy można zacząć nowe studia po skończeniu licencjatu i nie ciągnięciu dalej magisterki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości