Reformy Kudryckiej

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
Orchidea
Posty: 168
Rejestracja: 14 sie 2009, o 23:27

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Orchidea »

Tak coś mówiono o tym.Za 5 lat ma to bodajże wejść w życie.
Słyszałam,że ma to być 2500 zł. na rok.Ale kto ich tam wie jak to będzie ]
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

Jest to pomysł Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i rząd już zapowiedział, że póki co na pewno normalnych opłat za studia nie wprowadzi:

Smutne, jak w Polsce kadra akademicka myśli tylko o pieniądzach.
Awatar użytkownika
justaaa
Posty: 245
Rejestracja: 13 sty 2008, o 14:54

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: justaaa »

Dla mnie jest o tyle smutne, że fakt, w innych krajach studiowanie jest płatne, ale tam się można bez studiów jakoś obejść, mieć nieźle płatną pracę, można jakoś utrzymać za to rodzinę, u nas z tym ciężko.
Awatar użytkownika
formica
Posty: 784
Rejestracja: 6 lip 2008, o 00:18

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: formica »

u nas z tym ciężko nawet po studiach, zwłaszcza uniwersyteckich.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

just pisze:fakt, w innych krajach studiowanie jest płatne
W niektórych jest, w innych nie jest. My i tak na naukę przeznaczamy bardzo mały procent PKB, a wszyscy chcą go dodatkowo obniżyć, sięgając bezpośrednio do kieszeni studentów (i ich rodziców).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Padre Morf »

Smutne, jak w Polsce kadra akademicka myśli tylko o pieniądzach.
Trzeba za coś tą naukę (a raczej naukę") robić.
My i tak na naukę przeznaczamy bardzo mały procent PKB, a wszyscy chcą go dodatkowo obniżyć, sięgając bezpośrednio do kieszeni studentów (i ich rodziców).

Kasa, która idzie na studentów idzie na studentów, a nie na badania naukowe ]
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: malgosi35 »

Smutne, jak w Polsce kadra akademicka myśli tylko o pieniądzach.
Bo człowiek (czytaj: kadra akademicka), chciałby i zjeść i ubrać się, dzieci wykształcić, czasem pojechać na wakacje.
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Litawor »

malgosi35 pisze: Bo człowiek (czytaj: kadra akademicka), chciałby i zjeść i ubrać się, dzieci wykształcić, czasem pojechać na wakacje.
Niech w takim razie zaczną lobbować za przeznaczaniem na uczelnie większych pieniędzy z budżetu. Tymczasem nasi rektorzy to chyba niespełnieni przedsiębiorcy.

Akurat oszczędności można szukać w wielu innych dziedzinach (kiedy wreszcie zlikwiduje się publiczną telewizję?), tylko jakoś najłatwiej wszystkim wskazywać na studia.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Padre Morf »

Bo człowiek (czytaj: kadra akademicka), chciałby i zjeść i ubrać się, dzieci wykształcić, czasem pojechać na wakacje.

Małgoś owszem.
Z drugiej strony medalu masz latanie na Bahamy na konferencje z kasy na badania naukowe ]
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: malgosi35 »

Małgoś owszem.
Z drugiej strony medalu masz latanie na Bahamy na konferencje z kasy na badania naukowe ]
Niestety (a może i na szczęście) nie wszyscy zajmują się inżynierią genetyczną, w której czkawka studenta (noc na imprezie) może dać wynik wart publikacji i Nobla.
Niektórzy muszą mieć do publikacji 3 letnie i dłuższe badania a kasy jest na to tyle co kot napłakał.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: WojtekB »

just pisze:Ja słyszałam w radiu, że chcą wprowadzić w ciągu najbliższych 5 lat obowiązek opłaty 1/4 ceny za studia, dla wszystkich. Słyszeliście o tym ?
Orchidea pisze:Tak coś mówiono o tym.Za 5 lat ma to bodajże wejść w życie.
Słyszałam,że ma to być 2500 zł. na rok.Ale kto ich tam wie jak to będzie ]
Osobiście nie chciałem za bardzo uczestniczyć w tej dyskusji (gdyż jestem studentem zaocznym między innymi), ale dzisiaj dowiedziałem się troszkę o tych zmianach.

Na zarządzaniu strategicznym rektor (który uczestniczył na Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w Białymstoku) trochę nam wspomniał o propozycji zmiany w finansowaniu wyższych szkół. Mogę coś pomieszać, ale z tego co sobie zanotowałem i zrozumiałem to ma być tak, że studenci mieliby płacić i tak większą część za studia. 1/4 kosztów na studiach stacjonarnych miałoby pokrywać ministerstwo, a na studiach zaocznych 1/4 miałaby pochodzić z budżetu. Jednak na zaocznych trochę to ma być inaczej rozpatrzone - mianowicie budżet pokrywałby 1/4 średniej cenny rynkowej opłaty na danym kierunku studiów.
Czyli taki przykład przedstawiony na wykładzie: na IŚ średnia cena rynkowa opłat za czesne wynosi około 2500 zł (semestr), a więc 1/4 to około około 625 zł. Ja płacę 1400 zł za semestr i wtedy od tej kwoty odejmuję 1/4, czyli płaciłbym mniej niż 800 zł

Tyle z tego zrozumiałem. Nie wiem czy wszystko dobrze napisałem, czy czegoś nie pominąłem (możliwe, że jeszcze czegoś się dowiem jutro na wykładach).
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: Grzybu123 »

Jak ktoś pracuję, to ok. Ale jak kogoś nie stać, to jest to ograniczenie wolności edukacji. Wprowadza to dodatkowe kryterium i dzięki niemu na studia nie pójdą najzdolniejsi, a najbogatsi. Moim zdaniem zmniejszenie ilości miejsc dziennych i przyjmowanie dodatkowo studentów wieczorowych (tak jak ma to miejsce na lekarskim) jest najlepszym wyjściem.

Zaraz ktoś powie, że można brać kredyty. Ale nawet, żeby wsiąść kredyt studencki trzeba najpierw spełnić dolny próg państwa, a następnie górny próg banku (co jest większym problemem). Zresztą skoro kredyt (obecnie) to 600 zł miesięcznie, a 2500 zł za semestr to około 500 zł miesięcznie no to rachunek jest prosty.

Pozdrawiam.
amalgamat11
Posty: 24
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:20

Re: Reformy Kudryckiej

Post autor: amalgamat11 »

Czy może ktoś wie,czy ten kierunek będzie płatny od następnego roku,bo sama nie wiem co mam ze sobą zrobić,chodzę na kurs przygotowawczy w który troszkę kasy wtopiłam bo chciałam się dobrze do matury przygotować,a farmacji sobie nie opłacę.gdzie się tego można dowiedzieć bo nie wiem czy to wszystko ma sens
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości