Regeneracja neuronów

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
katy212
Posty: 21
Rejestracja: 7 paź 2016, o 09:05

Regeneracja neuronów

Post autor: katy212 »

Dlaczego komórki nerwowe się nie regenerują? Na lekcjach biologii został mi powiedziane, że neurony po prostu wychodzą z cyklu komórkowego, przez co tracą możliwość replikacji DNA i dalszych podziałów. Chciałbym jednak prosić o szczegółowy opis jak to się dzieje, że neurony tracą zdolność regeneracji tzn., jakie procesy powodują tę utratę lub na skutek, czego się tak dzieje oraz jaka jest przyczyna utraty zdolności do podziału. Co dzięki temu komórka nerwowa, że tak to ujmę, zyskuje albo najprościej rzecz ujmując, dlaczego neuron generalnie traci zdolność do regeneracji. Interesuje mnie również, co należałoby teoretycznie uczynić, ażeby komórkom nerwowym przywrócić zdolność do podziału lub *pominąć* fazę G0. Według mojej wiedzy jeszcze nie udało się wynaleźć metody na przywrócenie zdolności do regeneracji neuronom, dlatego chciałbym się również zapytać, gdzie najlepiej szukać odpowiedzi na to pytanie. Czy, na przykład, na świecie istnieje jakiś gatunek zwierząt, którego komórki nerwowe potrafią się dzielić? Jaka jest dotychczas najbardziej obiecująca poszlaka w badaniach nad przywróceniem neuronom zdolności do podziałów oraz jakie są wyniki najnowszych badań na ten temat?
MarekHadron
Posty: 1
Rejestracja: 3 mar 2018, o 12:34

Re: Regeneracja neuronów

Post autor: MarekHadron »

To nie jest do końca tak, że wszystkie neurony nie mają zdolności podziału. W naszych mózgach istnieje niewielka populacja neuronów wstawkowych, które taką zdolność posiadają
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość