Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Pablo »

Witam

Ostatnio tak sobie myśle i myśle , z tego co mi wiadomo w Polsce występował owy gatunek w latach 70 ubiegłego wieku tz. została udekumentowan obserwacja tego gatunku, lecz z tego co mi wiadomo i wiadomo to części badaczy że Lacerta viridis nie występuje już na ziemiach Polskich bo póki co od tamtego czasu nie zaobserwowano tego gatunku w środowisku naturlanym. NO I WŁAŚNIE tu mam do was takie zapytania

Po pierwsze jakie powinno się podjąć środki, badania, testy itd. terenu gdzie można by odbudować populacje tego gatunku ?

Po drugie z kim trzeba współpracować z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody czy może z Ministerstwem Środowiska a może z obydwoma?

Po trzecie z kim można podjąć współprace w sprawie rozmnażania, mianowicie chodzi mi o zoo. I tu mam pytanie czy zoo wogóle zechciałoby współpracować czy może podchodziłoby bardziej steptycznie do tego?

Narazie tyle mam pytań, jak mi się jakieś nasunie to jeszcze napisze

Pozdrawiam
Curtus
Posty: 15
Rejestracja: 14 wrz 2007, o 07:17

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Curtus »

Witam
Osobiście jestem zdania, iż jeżeli gatunek ten już u nas nie występuje, widocznie tak ma być - z pewnością nie został wytępiony, jego środowisko naturalne zniszczone itp. - po prostu nasz klimat nie każdemu zwierzakowi sprzyja.
Pojawiły się może pojedyncze egzemplarze w latach wyjątkowo łagodnego klimatu i spox - wyginęły w ciągu następnych, jak to mawia mój BraciszekPRZYRODA".
Wprowadzanie ich ponownie na Polskie ziemie uważam za bezsensowne - nie zrobią krzywdy populacjom zwinki, żyworódki czy innych zwierzaków, jednak nie sądzę aby takie działania były czymś więcej niżrobotą głupiego - zdecydowanie bardziej naszej herpetofaunie potrzeba ochrony aktualnego stanu, niż prób przywracania dawnych (nie do końca pewnych) przypadkowych zasiedleń.
Myślę, że możesz spróbować rozmowy na ten temat z Dr.Robertem Maślakiem - buja się po necie jakoRobertM", często działa na forum terrarium.com.pl gdzie możesz Go szukać.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Pablo »

Dzisiaj mi kolega powiedział że niby widział Lacerta viridis nie daleko swojego domu, ale to było w wakacje ale nie wiem czy to był ten gatunek bo on się nie zna, ale to chyba nie raczje jaszczurka zielona bo co ona by robiła w wielkopolsce w lesie? skoro przeważnie żyje na kamienistych zboczach lub sklanych ale zawsze można mieć nadziejej że to ona

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: malgosi35 »

Ojjjjjjjj. nie wiem czy przypadkiem ta jaszczurka nie występuje na mojej działce- wschód Polski.
Teraz jest zima i nie potwierdzę tego ale duże zileone jaszczurki widział mój teść, mąż i dzieci.

To dałeś mi Pablo Zagwozdkę.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Marcin I. »

malgosi35 pisze:Ojjjjjjjj. nie wiem czy przypadkiem ta jaszczurka nie występuje na mojej działce
Hmmm, trzeba zobaczyć żeby uwierzyć, a te duże zielone, to zapewne wybrawione samce jaszczurki zwinki - boki ciała i szyja zwierzęcia stają się wtedy jaskrawozielone! Większość nagle pojawiających się inforamcji o występowaniu jaszczurki zielonej kończyło się stwierdzeniem obecności samca zwinki w szacie godowej!
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: malgosi35 »

Wszystko jest możliwe. .
Przekonam się o tym na wiosnę, gdy osobiście sprawdzę.

[ Dodano: Wto Lis 20, 2007 09:17 ]
Wiem natomiast napewno że mam rzekotkę (śliczna) przy oczku i traszkę w oczku.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Marcin I. »

malgosi35 pisze:i traszkę w oczku
Którą traszkę
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: malgosi35 »

Tylko zwyczajną , ale jest śliczna: taki mały smok
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Pablo »

Ja ostnio widziałem progam w telewizji gdzie jeden człowiek na swojej działce rozmnażał polskie żaby, ropuchy itd w końcu w jego oczku pojawiło się dużo traszek i również się rozmnażały

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: malwka »

jaszczurka zielona występuje w Polsce
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Pablo »

malwka pisze:jaszczurka zielona występuje w Polsce
A skąd masz takie informacje, wszędzie gdzie byłem na stronach pisze że ostatnio widzianą ją w latach 70 , a jeśli naprawde występuje to chyba wspaniała wiadomość , tylko gdzie

pozdrawiam
Curtus
Posty: 15
Rejestracja: 14 wrz 2007, o 07:17

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: Curtus »

Witam
Tak sobie pozwoliłem upewnić się w tym temacie (kilka lat już nie zajmuję się zawodowo tematyką polskich gadów) i zadzwonić z pytaniem do kolegi (który Ci Pablo pewnie niebawem odpisze na maila ) zajmującego się właśnie Lacertidae z ramienia Instytutu Zoologii we Wrocławiu - potwierdził moje stare informacje, że NIE MA u nas stwierdzonego stanowiska tego gatunku a co za tym idzie NIE MA on racji bytu na ziemiach Polskich. Nie dlatego, że ja tego nie chcę czy ludzie od lat przeczesujący nasze tereny w poszukiwaniu różnistych zwierzaków - po prostu - nasz klimat nie przewiduje tak ciepłolubnych gatunków i tyle.
Trochę szkoda, bo może sam natknąłbym się w końcu kiedyś na Messor structor o którym też myślano, iż może u nas występować, jednak grube kilometry marszruty przez ostatnie trzy lata a skierowane w miejsca kserotermiczne, nie dały mi innego spojrzenia na temat, jak to, że włącznie zawleczone, pojedyncze egzemplarze południowych gatunków mogą się sporadycznie stać przyczynąrewelacji w dziedzinie poszerzania naszej fauny.
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Reintrodukcja jaszczurki zielonej na ziemiach Polskich :)

Post autor: malwka »

Pablo pisze:A skąd masz takie informacje, wszędzie gdzie byłem na stronach pisze że ostatnio widzianą ją w latach 70 , a jeśli naprawde występuje to chyba wspaniała wiadomość , tylko gdzie
ostatnio na zoologii miałam o gadach żyjących w Polsce. Powiedziano nam, że różne są opinie na ten temat, ale jaszczurki te są odnotowywane
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość