Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: Przemeqq »

Denaturacja DNA polega na rozerwaniu wiązań wodorowych między zasadami obu nici. Renaturacja polega na ponownym połączeniu się nici komplementarnych. Odpowiedz na pytanie: czy renaturacja i denaturacjia DNA może mieć zastosowanie w medycynie sądowej? - odpowiedź uzasadnij.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że renaturacja może mieć zastosowanie, np. podczas odbudowy DNA zniszczonego, uszkodzonego, przez co możliwe jest określenie tożsamości sprawcy.

Jakieś odpowiedzi, które bardziej pasowałyby?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: AnnaWP »

A reakcja PCR?
W końcu to denaturacja i renaturacja starterów.
A PCR zrewolucjonizowało kryminalistykę, umożliwiając uzyskanie profilu genetycznego z mikroskopijnych wręcz próbek. Może przesadzam, z tą mikroskopijnością, ale stanowczo z mniejszych, niż metodami wcześniejszymi.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: Jakusz »

Nie tylko denaturacja starterów, ale w ogóle podwójnej nici. Przecież najpierw DNA musi się stopić (melting step), żeby dało się przyłączyć startery i dać polimerazie działać.

DNA zniszczone to nie DNA, które utraciło strukturę podwójnej helisy, tylko takie, które się połamało. Jak puzzle - takie coś trudno poskładać i odczytać. Dlatego proces renaturacji raczej nie ma tutaj zastosowania.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: AnnaWP »

Zniszczone a mała próbka to dwie różne rzeczy, nie sądzisz?
Przed PCR próbka musiała być na tyle duża, aby dało się uzyskać prążki", czyli powiedzmy probówka. Z kropli nie uzyskałeś profilu. A obecnie wystarczy kropla, cebulka włosa, drobina śliny itd.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: Jakusz »

Ale ja nie rozumiem Twojego odniesienia - z tym się zgadzam, co piszesz. Tzn. w ogóle zgadzam się z tym co napisałaś też wcześniej.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Renaturacja i denaturacja DNA a medycyna sądowa

Post autor: AnnaWP »

Potraktowałam to jako odpowiedź na mojego posta, a teraz widzę, że to było do autora.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości