Repolaryzacja i impuls nerwowy

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: cordis »

Cześć
Mam pytanie czy dobrze rozumiem proces repolaryzacji
Podczas repolaryzacji na początek otwierają się kanały potasowe którymi zgodnie z gradientem stężeń jony potasu opuszczają wnętrze komórki ( wtedy zmniejsza się dodatni ładunek wewnątrz komórki ). Następnie w czasie repolaryzacji zaczyna działać pompa sodowo potasowa ( Czy ona działa w czasie repolaryzacji ) która przywraca potencjał spoczynkowy transportując nadmiar jonów Na (które dostały się do wnętrza komórki w wyniku depolaryzacji) na zewnątrz oraz jony K do wnętrza komórki z zewnątrz ( 3Na:2K).

Oraz mam drugie pytanie
Jak wygląda powstanie impulsu nerwowego. Chodzi mi głównie o to czy on powstaje w ten sposób że ( dziwnie to teraz zobrazuje moje myślenie ) np. uderzę się lekko w kolano, depolaryzacji może wtedy ulec pewna część błony komórkowej aksonu czy tylko wgórka aksonu lub jego okolic. Chodzi mi głównie o to czy jak akson ma np. metr długości to czy on pół metra od ciała komórki może ulec depolaryzacji.

Depolaryzacji w wyniku działania bodźca ulega tylko mała część błony komórkowej a następnie przemieszcza się potencjał czynnościowy wzdłuż błony komórkowej
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: AnnaWP »

1.
tak, pompa działa w zasadzie stale.

2.
Nie - wzbudzeniu ulega tylko swoisty receptor. Dlatego np. operacje na otwartym mózgu wymagają znieczulenia tylko po to, aby się do niego dostać, sam mózg nie reaguje na cięcie bólem. A przecież tam jest pełno neuronów. Pozostałe części bardzo trudno ulegają wzbudzeniu.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: cordis »

Dziękuje , ale mam dalej wiele wątpliwości

Czy można powiedzieć że receptor jest szczególnym neuronem zdolnym do odbierania bodźców i ich przekazywania?. I tak ja dostałem w odpowiedzi mogę wywnioskować że przy takiej operacji należy podać znieczulenie by znieczulić receptory ( neurony) czuciowe natomiast neurony w mózgu nie reagują na bodźce mechaniczne gdyż pełnią inne funkcje ( nie receptora)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: AnnaWP »

Receptor nie musi być neuronem. Poprawcie mnie, zoolodzy, ale chyba tylko receptory bólu to zakończenia komórek nerwowych. Takie receptory czuciowe wcale nie są neuronami. Albo kubki smakowe. Albo narząd Cortiego.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: cordis »

Zacytuję w fragmentach to co przeczytałem o receptorze:
"Receptory można uważać za przetworniki czyli urządzenia które przetwarzają jeden rodzaj energii w inny. Niezależnie od radzaju bodźca receptor reaguje zmianą elektryczną zwaną potencjałem receptorowym Proces przetwarzania bodźca na energie elektryczną impulsu nerwowego odbywa się następująco."
Źródło Barbara Bukała
i jak dalej opisuje ten proces to receptor ma wręcz identyczne właściwości jak neuron.
ageusia
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2012, o 10:34

Re: Repolaryzacja i impuls nerwowy

Post autor: ageusia »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Receptor
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości