"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Awatar użytkownika
karteczka88
Posty: 825
Rejestracja: 11 sty 2007, o 14:23

Re: co to za robaki

Post autor: karteczka88 »

zdjęcia są niewyraźne, ale przypomina mącznika młynarka
"Jaki jest człowiek, takie są jego marzenia".
emes09
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2013, o 20:28

Re: co to za robaki

Post autor: emes09 »

dziękuję za odpowiedź! wiem że zdjęcia są mało udane ale to najlepsze jakie udało mi się zrobić

Jeżeli to ten mącznik to o tyle dobrze bo nie doszukałam się żadnej informacji że gryzą ludzi.

Zauważyłam, że te robaczki są czarne, nie są szybkie, kiedy wyczują zagrożenie to się kulą - wtedy nie widać żadnych nóżek. Pojawiają się w ciągu dnia i nocy ale częściej chyba wieczorami kiedy jest ciemno. Nie widziałam też by któryś latał choć na pancerzu widoczna pionowa kreska wskazuje na to, że ma skrzydła.

Niestety po generalnych porządkach łącznie z przejrzeniem a nawet wyrzuceniem produktów spożywczych nie udało mi się znaleźć ani larw ani dorosłych osobników w jedzeniu. Tak naprawdę raz tylko jednego zauważyłam na futrynie a resztę spacerującą po podłodze. Nie widziałam też niestety czółek które są na zdjęciach mączników. Podobnie ich głowa nie odznacza się tak jak na profesjonalnych zdjęciach tego gatunku.
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

grzes1983 pisze:Witam wszystkich.

Mam problem z pewnymi małymi insektami spacerującymi po naszych ścianach. Zauważyłem, że lubią miejsca skryte gdzie zbierze się trochę kurzu. Są tak maleńkie, że ledwo je widać - dorosły osobnik osiąga max 2 milimetry. Nie udało mi się nigdzie w necie znaleźć choćby podobnych zdjęć, zatem nie wiem co to i jak z tym walczyć. Niestety nie mam sprzętu na lepsze zdjęcia. Czy ktoś da radę rozpoznać i pomóc?

Z góry dziękuję
Bardzo chętnie bym pomógł, jednak zdjęcie jest bardzo nie wyraźne.
Poproszę o przesłanie ostrzejszej fotografii.

Pozdrawiam,
Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, katedra Entomologii Stosowanej SGGW
najdroch
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2013, o 00:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: najdroch »

witam proszę o pomoc w rozpoznaniu tego wstrętnego owada.
Od pewnego czasu jest ich co raz więcej
najdroch
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2013, o 00:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: najdroch »

oto ten robal
Załączniki
100_4740.JPG
najdroch
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2013, o 00:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: najdroch »

oto ten robal
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

Bunia pisze:Moi drodzy, jest mi ktoś z Was w stanie powiedzieć czym jest to stworzenie na załączonym obrazku?
Drogi Internauto, widoczny na zdjęciu owad to najprawdopodobniej Karaczan prusak (Blatella germanica). Są to zdecydowanie bardzo niepożądani lokatorzy. Samica tego gatunku może w jednym kokonie złożyć do 40 jaj. Walka z tym gatunkiem jest wyjątkowo długa i uciążliwa, niestety trzeba ja powtarzać cyklicznie co około 3 -4 tygodnie. Najłatwiejszym sposobem byłaby dezynsekcja, jednakże jeśli zabieg ten jest zbyt drogi istnieją też domowe sposoby. Jednym z nich jest pasta od firmy „GLOBOL”, którą należy posmarować miejsca gromadzenia się Karaczanów. Oczywiście gdy wraz z nami mieszkają dzieci nie jest zalecane stosowanie tej pasty. Ponadto można stosować pułapki z żywności. Karaczan prusak uwielbia surową pietruszkę, którą należy przeciąć wzdłuż na pół i wydrążyć, a następnie położyć w miejscu gromadzenia się tych owadów. Rano od razu wrzucić do wrzącej wody wraz ze zgromadzonymi w niej Karaczanami. Takie działania trzeba powtarzać przez kilka nocy aby pozbyć się Karaczanów z mieszkania na dłuższy czas.

Pozdrawiam,

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
grajds
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2013, o 14:38

Robak w domu

Post autor: grajds »

Od niedawna spotykam takiego robaka. Chodzi najczesniej po lazience ale w pokajach tez go znajduje. Jak sie go zdusi to strzela. Co to jest ?
Załączniki
DSCF4698.JPG
Camaro
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2013, o 00:29

Prawdopodobnie Mesostena Angustata

Post autor: Camaro »

Witam.
U mnie od kilku dni pojawiają się Mesostena angustata. Nie mam bladego pojęcia skąd to się bierze i jak się dostaje do mieszkania jak i nie mogę znaleźć żadnej informacji na ich temat. Jeżeli ktoś był by na tyle miły i uświadomił mnie jakie może być zagrożenie z ich strony, to będę bardzo wdzięczny.
Jeżeli to nie to, to bardzo proszę o przybliżenie mi profilu robalka.
BlindExistence
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2013, o 08:49

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: BlindExistence »

Witam,
pewnie wyjdę na idiotkę, ale muszę się spytać o tego robala Mieszkam w bloku i jakieś 2 miesiące temu w kuchni spotkałam dużego francuza/prusaka czy coś. zabiłam i był spokój dwa tygdonie temu w szafce pod wywietrznikiem w kuchni zobaczyłam małego robaka (niecałe 10 mm), taki brązowo-czarny z długimi hmm czułkami?. przez dwa dni zabiłam ich z 10, wysprzątałam całą kuchnie i wypsikałam jakimś sprayem na owady. Wczoraj znowu pojawił się taki mały robak. Czy to są młode tych prusaków? Pewnie tak, bo szybko uciekają i pokazują się tylko wieczorem. ale dziwi mnie tylko to, że są takie małe. Powie mi ktoś o co chodzi?

Ps. fuj.

jacekmi
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2009, o 06:39

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: jacekmi »

Witam,
wczoraj przyrządzając obiad zauważyłem w szafce małe robaczki(ubarwienie czarne lub brązowe, wielkość około 1mm), lgnęły one głównie do mąk, w otwartej było ich sporo. Co dziwne, dużo ich było również w zamkniętych opakowaniach. Mąki wyrzuciłem,szafkę odkurzyłem, wymyłem, a na koniec przetarłem jeszcze octem. Jednak dzisiaj znowu pojawił się te same robaczki. Poniżej fota. Czy ktoś wie co to jest i jak z tym walczyć? Z góry dzięki za pomoc. Zdjęcie można powiększyć.
TomaszM
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2013, o 20:24

Robale do zidentyfikowania

Post autor: TomaszM »

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu robali. Pojawiają się nocą mają ok 20 mm długości, są dość twarde. Co to jest i jak można się tego pozbyć.
Załączniki
SAM_0357.JPG
SAM_0354.JPG
skurkowany
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2013, o 21:21

Co to za robak?

Post autor: skurkowany »

Witam
Co to może być za robak znalazlem go dzisiaj na klatce.
Z góry dziękuję za pomoc - żona również
Załączniki
DSC00212.JPG
DSC00211.JPG
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości