"Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vol.2

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

To jest ćma. Wygląda na rodzinę molowatych.
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

mole? a skąd to czym to się odżywia jak to zlikwidować?
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

Zależy od gatunku, skoro jest ich dużo to sprawdziłbym produkty spożywcze i ubrania w zakamarkach szaf. Właśnie ubiłem podobnego u siebie w pokoju
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Trzyszcz już sprawdzałam. Pierwsze osobniki pojawiły się w łazience i tam ich najwięcej fruwało. Teraz i na pokojach się pojawiają. W kuchni właśnie o dziwo nie (produkty spożywcze itp).
Robiłam rozsady i tak się zastanawiałam czy to z ziemią nie przyniosłam, bo mniej więcej w tym samym czasie się pojawiło.

Jest jeszcze jedna opcja z miesiąc temu mąż kupił jedzenie dla chomika w którym była kukurydza z dodatkiem - takie białe robaki ok.1,5-2 cm z ciemną główką. Kilka stron wcześniej w tym wątku widziałam podobne. Pchało się toto do góry na sufit i pełzało po nim ohydztwo blee miałam nadzieję że wyłapaliśmy wszystkie
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: Trzyszcz »

No to jedzonko chomika powinno być pierwszym podejrzanym ^^
Żadne ohydztwo, piękne stworzonka! (A Bear Grylls powiedziałby że mają mnóstwo białka).
agaM79
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwie 2013, o 15:55

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: agaM79 »

Trzyszcz gdyby nie świadomość, że ćma ta zaczyna opanowywać mi mieszkanie i do tego podejrzenie, że może rozmnażać się i odżywiać w naszym jedzeniu albo ubraniach.trudno mi się zachwycać jej urodą
pinezkagnr
Posty: 4
Rejestracja: 12 lip 2012, o 11:49

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: pinezkagnr »

Cześć!
Zwracam się do Was z prośbą o identyfikację pasożyta, który zamieszkał w naszym studenckim mieszkaniu. Ok. 3 tygodni temu zaczęła swędzieć mnie głowa następnie pojawiła mi się swędząca wysypka na karku, na ramieniu, koło pępka i na pośladku. Wszystkie te dolegliwości ustąpiły zaraz po tym, jak wyjechałam na święta do domu - nie swędziała mnie głowa i momentalnie zniknęła mi wysypka. Po powrocie do mieszkania (po ok. 1,5 tygodnia nieobecności) znów swędzi mnie głowa, na te same dolegliwości zaczęła skarżyć się współlokatorka. Oprócz tego, przedwczoraj współlokatorka zabiła w okolicach łóżka robaka, którego zdjęcie prześlę. Dziś rano taki sam robak chodził mi po skarpetce, jak leżałam w łóżku (zdjęcie również prześlę). Chciałabym poprosić o identyfikację owada i jeśli jest to możliwe, to sposoby jego zwalczania. Niestety, podejrzewamy wszy odzieżowe, ale chcielibyśmy się upewnić (a najchętniej wykluczyć tę możliwość). Szczególnie zależy nam na sposobach zwalczania.
lniska
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 20:20

co to za robak?

Post autor: lniska »

Witam i bardzo proszę o pomoc, może ktoś rozpoznaje tego koleżkę? Bardzo szybko biega i koniecznie chce się wprowadzić do mojego domu
Załączniki
??
??
Awatar użytkownika
gej
Posty: 178
Rejestracja: 9 sie 2012, o 13:30

Re: co to za robak?

Post autor: gej »

Niestety, to nie robak.
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: co to za robak?

Post autor: Trzyszcz »

Pluskwiak różnoskrzydły, prawdopodobnie Rhyparochromus vulgaris. Do domu włazi przez przypadek.
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

Bart30 pisze:witam

czy ktośmoglby mi pomoc w identyfikacji tych stworzen ? Z gory bardzo dziekuje
Są to roślinożerne pluskwiaki różnoskrzydłe (Heteroptera). Nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt domowych. Występują na roślinach na zewnątrz domów, a do pomieszczeń przedostają się przypadkowo. Pierwszy to kowal bezskrzydły, a drugi to przedstawiciel tasznikowatych.

Pozdrawiam,
Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
trojszyk_konsultacje
Posty: 15
Rejestracja: 21 lut 2013, o 08:13

Re: "Robaki" w domu, czyli owady/stawonogi do rozpoznania vo

Post autor: trojszyk_konsultacje »

telerenek pisze:Podbiję jeszcze raz, może ktoś jednak wie?
Jest to chrząszcz z rodzaju opuchlak. Trudno orzec ze zdjęcia - jaki to gatunek, ale wszystkie opuchlaki nie potrafią latać, za to dobrze i wytrwale spacerują. Spacerując z zewnątrz przedostają się do naszych domów i chodzą po ścianach pomieszczeń. Zwalczać należy je na zewnątrz domu, bo są szkodnikami wielu roślin uprawnych, np. truskawek.
W razie masowego wystąpienia opuchlaków na roślinach w ogrodzie opryskiwać rośliny i glebę pod nimi wkrótce po zbiorze owoców i po uprzednim skoszeniu i usunięciu liści. Zabieg należy przeprowadzić z zastosowaniem preparatu Durban 480 EC, Mospilan 20 SP lub Nurelle D 550 EC i powtórzyć po 14 dniach. Można też użyć Fastac 100 EC, ale tylko jeden raz w sezonie i tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 200C.
Metoda biologiczna polega na zastosowaniu nicieni owadolubnych. Opuchlak jest skutecznie zwalczany preparatem Larvanem lub Nemasys F zawierającymi nicienie owadolubne. Larvanem jest środkiem zawierającym nicienie owadolubne z gatunku Heterorhabditis bacteriophora. Stosowany jest w dawce 500000-1000000 nicieni na m2 metodą opryskiwania lub podlewania gleby w celu zniszczenia larw opuchlaków.

Pozdrawiam,
Stanisław Ignatowicz, Katedra Entomologii Stosowanej SGGW
KubaPolanski
Posty: 2
Rejestracja: 16 kwie 2013, o 20:12

Prosba o identyfikację

Post autor: KubaPolanski »

Witam. Przyplątało mi się nie wiem skąd. Biega i chyba skacze.
Proszę o pomoc w określeniu przyjemniaczka-)
Dziękuję i pozdrawiam.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości