Rozbity termometr rtęciowy - jak zebrać rtęć lub zneutralizować

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
masseur
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2019, o 18:30

Rozbity termometr rtęciowy - jak zebrać rtęć lub zneutralizować

Post autor: masseur »

Cześć. Niestety rozbiłem dzisiaj termometr z rtęcią. Większość wylała się na podłogę (która niestety ma szparki, w niektórych miejscach na tyle szerokie, że spokojnie zmieści się w nich rtęć), ale malutkie kropelki, nie większe od ziarenka piasku na łagodnej plaży dostały się też na dywan. Z podłogi większość zebrałem kartką i wrzuciłem do słoika z zimną wodą. Niestety co chwilę znajduję jakieś miniaturowe "odłamki", zarówno na podłodze jak i na dywanie, a nawet w szparkach w podłodze. Część zebrałem też taśmą klejącą, ale nie wszystkie chcą się przyklejać. Nie dam rady zebrać wszystkiego ręcznie. Wiele osób twierdzi, że dobrym rozwiązaniem jest posypać miejsce siarką, ale gdzieś czytałem, że siarka wiąże się z rtęcią tylko wtedy, jeśli będziemy je o siebie pocierać, np. w moździerzu. Więc jak to jest? I macie jeszcze jakiś pomysł co z tym zrobić?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Rozbity termometr rtęciowy - jak zebrać rtęć lub zneutralizować

Post autor: kliop »

Odkurzyć odkurzaczem na największej mocy, a potem wyrzucić worek. Jeszcze lepiej wytrzepać dywan.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości