rozpoznawanie roślin - jak zacząć?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
myriad
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2018, o 18:51

rozpoznawanie roślin - jak zacząć?

Post autor: myriad »

od kolebki czułam jakąś nitkę porozumienia z badylami, takimi różnymi dzikimi kwiatkami i ziółkami, co wiodą krótki i barwny żywot na łąkach i poboczach. z wykształcenia jestem filologiem, nie znam osobiście ani jednego przyrodnika (czego żałuję, bo to piękny rodzaj wrażliwości musi być, tak rzadki w czasach galopującego antropocentryzmu) i zupełnie nie wiem, jakimi narzędziami się posługują, a chciałabym dla rozrywki i wytresowania umysłu nauczyć się rozpoznawać te dzikie kwiatki. jak się do tego zabrać? czy są jakieś niezawodne atlasy? co robić, kiedy już patrzę na ten okaz? bardzo proszę profesjonalistów o wskazówki!
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: rozpoznawanie roślin - jak zacząć?

Post autor: Pobóg »

Długo zastanawiałem się co poradzić. Gdzie Pani mieszka? Jeśli to jest duże miasto z uczelnią na której jest wydział botaniki lub inny uczący m. in. botaniki – wtedy można nawiązać kontakt z katedrą botaniki, dowiedzieć się kiedy mają zajęcia terenowe i zapytać prowadzącego czy można w nich uczestniczyć. Jeśli mieszka Pani na wsi, gdzie wystarczy wyjść na łąkę lub do pobliskiego lasu i już się jest wśród dzikich roślin, to zapewne na dobry początek przyda się jakiś przewodnik do rozpoznawania roślin lub atlas. Nie polecam zbyt rozbudowanych, ponieważ wśród kilkuset gatunków łatwo się pogubić. Nie wiem jakie teraz są wydawnictwa, ja korzystam przeważnie z popularnych nieprofesjonalnych wydanych dawno temu. Może w antykwariatach coś można kupić? Profesjonaliści posługują się tzw. kluczami do oznaczania gatunków roślin, lecz wymaga to opanowania wielu specjalistycznych wyrazów związanych z budową poszczególnych części roślin np. kwiatu, więc do zwykłego nieprofesjonalnego rozpoznawania nie polecam tej drogi.
W niektórych przypadkach rozpoznanie jest niezwykle trudne. Przykładowo mniszek pospolity (lekarski) to zbiorcza nazwa gatunków roślin, których tylko w Polsce jest kilkaset. Innym przykładem są jeżyny – specjaliści umiejący rozpoznawać ich gatunki zgłębiają dziedzinę wiedzy zwaną batologią. Biorąc pod uwagę jeszcze krzyżowanie się różnych gatunków w obrębie danego rodzaju nie dziwi mnie, gdy eksperci botanicy spierają się jaki gatunek przedstawiają zdjęcia opublikowane na botanicznym forum przez jednego z nich lub osobę zaczynającą przygodę z botaniką. Jeśli będzie Pani na forum szukać pomocy w oznaczeniu gatunku, to dobrze jest przedstawić kilka zdjęć: widok ogólny rośliny, zbliżenie liścia, łodygi, kwiatu/owocu. Ku pokrzepieniu ducha dodam, że wiosna to bardzo dobry czas na rozpoczęcie przygody z botaniką – większość roślin w tym okresie kwitnie lub już owocuje, co ułatwia ich rozpoznanie. :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości