rybulozo-1,5-bisfosforan

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Hejo , leże narazie z chemi , więc mógłby mmi ktoś powiedzić co oznacza w nazwie 1,5 ? Bo przerabiam właśnie cykl calvina i spotkałem się z takim związkiem .
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

+ kwas 3-fosfoglicerynowy powstaje w wyniku reakcji syntezy glicerolu i kwasu fosforowego czy czego
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: Giardia Lamblia »

1 i 5 to lokanty (numery atomów węgla) gdzie przyłączone są reszty kwasu ortofosforowego(V).
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

a czemu w wyniku syntezy glicerolu i kwasu ortofosforowego(V) powstaje kwas 3-fosfoglicerynowy

C3H5(0H)3 + H3PO4 = C3H7O7P

Może mi to ktoś zbilansować i ewentualnie podać reszte reagentów
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Bo spodziewam się że jakieś produkty jeszcze są . czyżby woda
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: Giardia Lamblia »

piruhito97 pisze:Bo spodziewam się że jakieś produkty jeszcze są . czyżby woda
Tak by należało napisać.

Tylko w którym szlaku metabolicznym masz taką reakcję?
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Nie ma źadnego szlaku , poprostu jestem ciekaw jak wygląda ta reakcja sumarycznie. Wkurza mnie ze w podreczniku do biologii pisza jakies związki o róznych nazwach , a trzy czwarte osób wogóle nie potrafi zapisać jak one powstały Po co uczyc sie nazw jak z wzorów chemicznych jestem to w stanie opanowac.tylko podrecznik niby ulatwia mi teraz , a potem na studiach ( jak sievdostane) bedzie problem.Po co komu nazwy jak nie wie o tym związku nic więcej.Dlatego zadaje tylevpytan bo tu tego nie ma.

piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Przerabiam do przodu biologie sam wvdomu , a potem chce sie zabrac za chemie (dlategi sa problemy) bo na szkole nie ma co liczyc.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: Giardia Lamblia »

Nie musisz znać nazw tych związków do matury, bo o nie nie pytają. Rysować tym bardziej nie.

Chodzi mi o to, że nie musisz umieć wszystkiego odtworzyć z głowy. Jak już to dostaniesz schemat i/lub tekst źródłowy ze wszystkimi trudnymi nazwami (jeżeli będzie wymagane ich użycie).

Na studiach dopiero będzie to miało sens (tzn. żeby zdać, a nie w znaczeniu to jest ważna wiedza").
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

A na studiach to tlumaczą

piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Nievma na maturze A np. Zadanie 11cke 2006 poziom rozszerzony biologia ? ZobacZ tam trzeba Znac zwiazki do glikolizy i lancuxha oddechowego.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli mówimy o tym samym zadaniu (glikoliza, wypisz 3 produkty i substraty), to tam masz schemat ze wszystkimi związkami. Bez znajomości tego tematu i z odrobiną dedukcji można dobrze na to odpowiedzieć.
piruhito97
Posty: 41
Rejestracja: 5 sie 2014, o 14:41

Re: rybulozo-1,5-bisfosforan

Post autor: piruhito97 »

Sory mój bład zadanie 12 . Przynajmniej tak jest w podrevzniku. Zaraz zobacze jezeli tam jest schemat zaaniebwczesniej to sory , ale w podreczniku mam tylko wybrane typy zadan

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości