Rzęski - Co to jest korzonek podstawny?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Rzęski - Co to jest korzonek podstawny?

Post autor: wum2013 »

Hej.

1. Co to jest korzonek podstawny? Wiem tyle, że jest to struktura, w którą przechodzi kinetosom.

2. Dyneina izolowanych mikrotubul nici pozbawionych MAP przemieszcza mikrotubule względem siebie gdy są MAP powoduje uginanie. Nie mogę sobie tego wyobrazić. W sensie w pierwszym przypadku ruch góra, dół- rozumiem, że dyneina kroczy sobie do dołu, ale w drugim przypadku kroczy w poprzek- niby jak?
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Rzęski.

Post autor: wum2013 »

Na drugie już wiem:
"Ruch ten jest rezultatem działania dyneiny, która będąc przyczepiona do podjednostki A jednego dubletu mikrotubul i wykorzystując ATP jako źródło energii „chodzi” po podjednostce B dubletu sąsiedniego. Gdyby dublety nie były powiązane ze sobą w żaden inny sposób, to na skutek aktywności dyneiny ślizgałyby się równolegle względem siebie zmieniając długość rzęski. Jednak dzięki obecności białek (głównie wiązań neksynowych) wiążących sąsiednie dublety razem, kroczenie cząsteczek dyneiny po mikrotubulach jest przekształcane w ruch zginający."
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rzęski.

Post autor: AnnaWP »

Chodzi pewnie o ciałko podstawne / bazalne
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Rzęski.

Post autor: wum2013 »

a to przecież kinetosom, tak?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Rzęski.

Post autor: AnnaWP »

Pomyślałam, że to jakieś dziwne tłumaczenie, więc wkradł się jakiś lapsus.
Skąd masz ten korzonek?
wum2013
Posty: 68
Rejestracja: 17 paź 2014, o 20:33

Re: Rzęski.

Post autor: wum2013 »

W histologii Sawickiego jest informacja o tym, że kinetosom przechodzi właśnie w ten korzonek.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość