Salpingorhiza pascheriana Klug 1936

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Salpingorhiza pascheriana Klug 1936

Post autor: _Marcin_ » 1 sie 2016, o 21:35

Postanowiłem założyć nowy wątek dla tego osobliwego przedstawiciela grupy Opisthokonta, klasy Choanoflagellatea czyli wiciowców kołnierzykowatych. Niegdyś Salpingorhiza była klasyfikowana w obrębie Chrysophyceae, w rodzinie Kybotionaceae a więc była zaliczana do glonów złocistych.Niestety doczekała się rewizji systematycznej i wylądowała obok innych wiciowców kołnierzykowatych w Choanoflagellatea.
Jest to organizm bardzo interesujący, komórka jak widać na fotografiach 1 i 2 mieści się w domku przytwierdzonym do podłoża krótkim stylikem, wypełnia niemal cały domek oraz jego szyjkę, wystaje na zewnątrz i wytwarza rozchodzące się promieniście cienkie ryzopodia. Posiada jedno jądro komórkowe w środkowej części komórki oraz wakuole tętniące w tylnej(Fot.2). Odżywia się w sposób animalny, łapie za pomocą ryzopodii np. bakterie i je fagocytuje. Cechą charakterystyczną jest obecność domku, promienistych ryzopodii oraz brak kołnierzyka zbudowanego z plazmatycznych pałeczek oraz wici, charakterystycznych struktur dla Choanoflagellatea.
Generalnie organizm ten nie jest zbyt często spotykany, prawdopodobnie nigdy też w historii nie został udokumentowany fotograficznie. Nazwa gatunkowa Salpingorhiza pascheriana jest nadana na cześć wielkiego fykologa Adolfa Paschera.

Salpingorhiza pascheriana Klug 1936
Fot.1. - osobnik widziany w jasnym polu, kontraście fazowym i kontraście Nomarskiego(100x NPL Fluotar Phaco 3)
Fot. 2. 1- ryzopodia2- domek(lorica)3- jądro komórkowe(nucleus) 4- wakuola tętniąca(CV) 5- fagocytowana komórka bakterii.
Załączniki
Salpingorhiza pascheriana Klug   1936.JPG
Fot. 1
S.  pascheriana Klug 1936.JPG
Fot. 2

Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5378
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Salpingorhiza pascheriana Klug 1936

Post autor: planapo » 14 mar 2019, o 13:47

Post ochronny przed usunieciem (:

ODPOWIEDZ