Sekcja zwłok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
speranza3
Posty: 30
Rejestracja: 3 lis 2006, o 11:56

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: speranza3 »

na Śum jest program świadomej donacji zwłok
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Padre Morf »

Znowu odgrzeje temat sprzed miesiąca
A propos opowieści z prosektorium są w 99% zmyślone.
Zgadzam sie
Po pierwsze prosektorium na anatomii w polskich uczelniach to żenada. To tak jakby ekshumować nieboszczyka sprzed 50 lat. Totalnie strupieszczenie i rozkład gnilny, mało to przypomina człowieka
pracowałem w zakładzie anatomii jako asystent. Krótko ale jednak. To nie jest tak, że są jakieś mega wielkie braki zwłok. Zwłoki trochę jest ale jest też między kogo je dzielić. Zwykle jest tak, że jak uczelnia dostaje trupka to biją sie o niego 3-4 zakłady. Sądówka chce to, patologia tamto (na patologię idzie większość - dziekan wychodził z założenia, że patologia jest ważniejszym przedmiotem i tam ma większość trafiać). Dla anatomii niewiele zostaje.

Fatalnemu stanowi preparatów są winni też studenci. Znam przypadki studentów, którzy wyrywali preparatom różne struktury i chowali do kieszeni fartucha. Chodziło o to, żeby nie było tego na szpilkach. Wynik tego taki, że na niektórych preparatach nie było już praktycznie żadnych nerwów itp. rzeczy, które można niepostrzeżenie oderwać.
Co innego prosektorium sądowe.
Ja po 2 miesiącach (nie tylko ja) jadłem kanapki między dwoma stolami prosektoryjnymi. Tam bardziej przeraza ilosc nauki i ostrzy asystenci niż te pseudo-zwłoki.
Na początku patrzenie na zwłoki kogoś kto np. dostał 20 ciosów nożem albo pływał tydzień w rzece przyjemne nie jest. Można się jednak przyzwyczaić. Jedzenie u nas nie przeszło bo na salę wchodziło sie bez niczego (rewidowali nam też kieszenie przed i po - chodziło o to, żeby nikt nie robił zdjęć itd).
katapulta
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2008, o 19:30

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: katapulta »

Witam, interesuje mnie jak dostać się na taką sekcję zwłok nie będąc studentem żadnej AM. Chcę napisać scenariusz do filmu, w którym pojawia się wątek kryminalny i dlatego chciałbym zobaczyć, jak wygląda sekcja zwłok na żywo.Dodam, że najlepiej byłoby w Poznaniu:)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Padre Morf »

katapulta pisze:Witam, interesuje mnie jak dostać się na taką sekcję zwłok nie będąc studentem żadnej AM.
Nie da sie
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: rigor mortis »

Na youtube był kiedyś film z sekcji zwłok, nawet z komentarzem ]
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Padre Morf »

Takie filmy zwykle niewiele mają wspólnego z sekcją zwłok jako taką.
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: rigor mortis »

Morfeuszu, ale ja nie mówię o jakichśtakich filmach", tylko o tym konkretnym, którego tytuł (jak mniemam) podał kolega botanik.
Moim zdaniem algorytm postępowania pozwala nazwać te czynności sekcją zwłok (oczywiście dodany był komentarz, w końcu to film pokazowy).
A czy inne filmy mają niewiele wspólnego z sekcją? Nie wiem, nie oglądałem innych filmów z sekcją zwłok w tytule, więc się nie wypowiadam.

PS. Film jest jeszcze na youtube, kto chce, ten znajdzie. Myślę, że powinno się najpierw obejrzeć, a potem dopiero szufladkować ]
veg999
Posty: 87
Rejestracja: 10 maja 2008, o 23:56

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: veg999 »

Morfeusz pisze:
katapulta pisze:Witam, interesuje mnie jak dostać się na taką sekcję zwłok nie będąc studentem żadnej AM.
Nie da sie
Z tego co wiem to AM we Wrocławiu w ramach festiwalu nauki organizowała pokazową sekcje. Ale to jest tylko we wrześniu i chyba tylko dla 10-12 osób. I nie wiem czy dalej jest to organizowane.
Poza tym jak ktoś ma sam znajomości albo jakiegoś lekarza w rodzinie ze znajomościami, to da się to załatwić.
Sam chciałem iść, ale wtedy byłem za młody, a teraz to już sobie poczekam aż dostane się na AM. Nie spieszy mi się.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Padre Morf »

rigor mortis pisze: PS. Film jest jeszcze na youtube, kto chce, ten znajdzie. Myślę, że powinno się najpierw obejrzeć, a potem dopiero szufladkować ]
Ależ ja znam ten film Po prostu zwykle takie filmy mają charakter pokazowy i mają się nijak do sekcji zwłok wykonywanej rutynowo zgodnie z takimi czy innymi przepisami.
veg999 pisze: Poza tym jak ktoś ma sam znajomości albo jakiegoś lekarza w rodzinie ze znajomościami, to da się to załatwić.
Zależy o jakiej sekcji mówisz. Zwykle wyróżnia sie tzw. sekcje anatomopatologiczne i lekarsko-sądowe. Pierwsze przeprowadza sie na wniosek dyrektora szpitala w celu potwierdzenia lub określenia przyczyny śmierci. Jeśli pacjent za życia nie zgadzał sie na sekcje albo zgody nie wyraża rodzina sekcji wykonać nie można.
W przypadku jeśli mamy do czynienia z noworodkiem, kobietą ciężarną/w połogu, śmiercią pacjenta przed upływem 12h od przyjęcia do szpitala, podejrzeniem choroby zakaźnej (to regulują odrębne przepisy) i innymi wskazaniami sekcje przeprowadza sie bez względu na zdanie rodziny. Taką sekcję można przeprowadzić w ZOZowskiej kostnicy i może to zrobić każdy lekarz. Na taką sekcję owszem można sie wkręcić jakopublika". Ja na takie sekcje łażę dość często - wiadomo na OIT pacjenci często umierają (specyfika oddziału) i często wykonuje sie sekcje. Często taką sekcje przeprowadza ktoś z naszego oddziału - przy braku lekarza ze specjalizacją sądową. Jeśli lekarz taki jest w sekcji uczestniczy ktoś z obsady OIT jako obserwator. Jakiś wielkich fajerwerków przy takich sekcjach nie ma.

Zupełnie inaczej jest w przypadku sekcji sądowo-lekarskiej a o taką zapewne chodzi autorowi pytania bo wspomina o wątku kryminalnym. Taką sekcję przeprowadza sie na zlecenie organów sądowych. Sekcja jest przeprowadza przez biegłego wyznaczonego przez sąd (zwykle jest to lekarz medycyny sądowej). Na taką sekcje jako publika już sie nie wkręcisz. Uczestniczy w niej sędzia albo prokurator. W takiej sekcji może brać udział też lekarz, który jako ostatni udzielał pomocy denatowi jest wtedy wzywany pisemnie przez sąd lub prokuraturę (z doświadczenia wiem, że to nic miłego).
Jak wygląda taka sekcja zależy głownie od organów prawnych. Biegły musi odpowiedzieć na pytania postawione przez prokuraturę i w zależności od tego wykonuje sekcje w taki czy inny sposób. Po przeprowadzeniu sekcji spisuje opinie i przesyła ją do prokuratury lub sądu.
katapulta
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2008, o 19:30

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: katapulta »

no filmiki to mam, ale chodzi o przeżycie tego, bo to całkiem co innego.z tego co wiem, to na prawie też chodzą oglądać sekcję.hmm.i tam może da się przemknąć niezauważonym bo wykładowca nie musi wszystkich znać.pewnie najlepiej na początku roku akademickiego.i z jakimś znajomym:/

Nie chodzi mi o samą procedurę sekcji, bo pewnie opis tego można gdzieś znaleźć. Bardziej zależy mi na doświadczeniu tego, żeby wiedzieć o czym pisać.
Michał6
Posty: 6
Rejestracja: 6 gru 2008, o 08:25

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Michał6 »

Ja mógłbym oddać swoje ciało na cele naukowe, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć jak to wszystko dokładnie wygląda i czy to bardzo uwłacza godności ludzkiej. Mógłby ktoś napisać co się dzieje z nowym ciałem, co z nim robią studenci? Wiem że po smierci będzie mi wszystko jedno, ale póki co, gdy podpiszę taką umowę to być może będę myślał że oddaję swoje ciało po to żeby ktoś oglądał moje najintymniejsze części
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: yeast »

Micha&#x1426 pisze:czy to bardzo uwłacza godności ludzkiej
Tzn? A co twoim zdaniem uwłacza godności ludzkiej? Studenci oglądają wszystkie kawałki ciała, nawet te intymne (niektórzy będą np. urologami, ginekologami itp.).
Michał6
Posty: 6
Rejestracja: 6 gru 2008, o 08:25

Re: Sekcja zwŁok

Post autor: Michał6 »

yeast pisze:co twoim zdaniem uwłacza godności ludzkiej
oczywiście - złe traktowanie ciała. Nie chodzi tyle o oglądanie najbardziej prywatnych i osobistych części, ile .nie wiem.zabawa róznymi jego częściami, fotografowanie itp. Słyszałem że coraz częściej studenci mają niezły ubaw i robią różne rzeczy .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości