sól pilna pomoc potrzebna

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
zuzia91
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2011, o 14:32

sól pilna pomoc potrzebna

Post autor: zuzia91 »

Witam! Potrzebuje pomocy. Wykonuje na laboratorium z chemii nieorganicznej analize kationow i anionow i mam problem z jedna probowka. Wiem, ze jest to sól o odczynie kwasnym, musze wykryc wystepujacy tam anion i kation. Próbka ktora otrzymalam jest to białe ciało stałe, drobnokrystaliczne, troche przypominajace cukier, ale bielsze nie tak krystaliczne i bardziej przylegajace do siebie. Roztwarza sie ona w wodzie dosc dobrze, z AgNO3 i BaCl daje biale osady rozwarzalne w HNO3 i z BaCl troszke rozpuszczalny w wodzie. W reakcji z KMnO4 nie odbarwia roztworu, z Cu9NO3)2 daje niebieski bardzo jasny osad, z zadnym kwasem nie uwalniane sa babelki gazu, praktycznie nic sie nie dzieje. Z kationem sobie poradze, ale nie moge znalezc wystepujacego tam anionu. Prosze o pomoc, wiem ze to moze byc trudne tak z opisu bo wykrywanie polega na przeprowadzaniu reakcji, ale moze ktos ma jakis pomysl, bede wdzieczna za kazda pomoc. Ewentulnie moze byc to kwas, gdy z kolejnych probach na odczynniki grupowe kationow nie otrzymalam osadu, jednak musze zbadac 5 grupe, ktora owego nie posiada. Aniony obejmuja 6 podstawowych grup, obowiazujacych na 2 roku studiow.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość