Spalanie fenolu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
ritaanna
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2017, o 14:08

Spalanie fenolu

Post autor: ritaanna »

Witam, mam nastepujace zadanie do jutrzejszej poprawki i nie do końca mogę sobie z nim poradzić:
Przedstaw obserwacje i wnioski:
a) fenol+ogień b)propanol+ogień
uzasadnij roznice w zachowaniu. Propanal spala się gwałtownie, niebieskim płomieniem, ale co z fenolem? Nic nie mogę o tym znaleźć. I na czym polega różnica?
I jeszcze mam:
c) naftol+woda d)fenol+woda. Naftol się nie rozpuszcza, a fenol tak, ale na czym polega różnica w ich zachowaniu?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Spalanie fenolu

Post autor: adamantan »

a.), b.)

Na to, że coś jest łatwopalne lub nie składa się wiele czynników:
- łatwość tworzenia rodników (spalanie - mechanizm rodnikowy), a więc głównie ilość wiązań C-H w cząsteczce
- sumaryczna ilość wiązań C-H oraz C-C w cząsteczce (im więcej, tym więcej energii potrzeba do ich rozerwania)
- lotność substancji, gdyż lotniejsza łatwiej przeprowadzić w stan gazowy, co po zmieszaniu z tlenem ułatwia mechanizm rodnikowy spalania.

c.) Im większy łańcuch/pierścień węglowodorowy, tym nadaje związkowi bardziej niepolarny charakter i tym słabiej rozpuszcza się w wodzie. Oczywiście trzeba poprawić - sam fenol słabo rozpuszcza się w wodzie.
ritaanna
Posty: 14
Rejestracja: 5 lut 2017, o 14:08

Re: Spalanie fenolu

Post autor: ritaanna »

dziekuje!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości