Spektakularne doświadczenia chemiczne

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Spektakularne doświadczenia chemiczne

Post autor: Radosław »

Cześć,
czy moglibyście mi wypisać wraz ze sposobem wykonania kilka ciekawych doświadczeń? Mam na myśli takie w stylu burzy w probówce, żelka z chloranem (V) potasu czy reakcją redoks miedzi

Reakcje nie muszą być jakieś bardzo bezpieczne, bo robione są na kole laboratoryjnym. Pracownia jest wyposażona w dosyć duże i solidne digestorium, więc nie ma problemu :-P
Poza tym jesteśmy pod opieką nauczyciela
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Spektakularne doświadczenia chemiczne

Post autor: Giardia Lamblia »

Reakcja jodku potasu z H2O2 i detergentem - z probówki zacznie wydostawać się ogromna ilość piany

Tzw. Smok:
Należy do zlewki z cukrem pudrem dolać stężonego kwasu siarkowego(VI). Mieszanina zacznie pęcznieć i przybierać postać grubego czarnego słupa, który rośnie"

Tzw. akwarium:
Do probówki z roztworem krzemianu potasu/sodu wrzucamy grudki chlorki miedzi(II), chlorku kobaltu(II), chlorku manganu(II), azotanu(V) niklu(II), siarczanu (IV) żelaza(II). Im więcej rodzajów soli użyjesz, tym więcej różnych struktur o innych kolorach powstanie w roztworze.

No i wulkan:
Reakcja rozkładu dichromianu(VI) amonu. Usypaną kupkę z dichromianu(VI) amonu należy zapalić na szczycie.

Chyba są to te najciekawsze z prostych reakcji i niektóre rzeczywiście są efektywne!
Radosław
Posty: 13
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 18:39

Re: Spektakularne doświadczenia chemiczne

Post autor: Radosław »

Te znam, mam na myśli takie mniej podstawowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości