Stary mikroskop NRD

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
Chireadan
Posty: 32
Rejestracja: 19 sty 2012, o 17:40

Stary mikroskop NRD

Post autor: Chireadan »

Poszukuję jakichkolwiek informacji (zdjęć, instrukcji, opisów, rad) na temat mikroskopu który znajduje się na mojej macierzystej uczelni. Miał iść na złom, ale został odratowany i skompletowany. Jest dosyć bogato wyposażony, choć bardzo stary.

Mikroskop ten jest produkcji ROW Rathenow, i nazywa się najprawdopodobniej POLADUN VI". Piszę najprawdopodobniej", bo obecnie stanowi on zbieraninę różnych części (zasilacz i oświetlacz jest ruski, część optyki jest Zeissa, część nawet z PZO).

Jest to mikroskop metalograficzny, prosty (? - tzn w takim celu jest używany, ale posiada oświetlacz do światła przechodzącego, całkowicie w tej branży niepotrzebny)

W skład wyposażenia / funkcji wchodzą:

- Mikroskop
- Obiektywy 8x, 16x, 25x, 40x, 63x, oraz immersyjny 100x, mocowane do wsuwek z centrowaniem (brak rewolwera)
- Okular szerokiego pola (Plan Weit) 8x z krzyżem
- Okulary zwykłe 10 i 20x
- Płytka półfalowa (chyba ?)
- Analizator nomarskiego z regulowanym kątem
- Jakaś soczewka bez której nie ma obrazu na obiektywie 25x
- Oświetlacz do światła odbitego
- Tubus do fotografii

Wbudowane w mikroskop:

- Przełączane polaryzatory
- Rewolwerowy zmieniacz powiększeń (0,8x - 1,0x - 1,25x)
- Przełącznik H/D (Jasne/Ciemne) z jakimiś pokrętłami
- Filtry kolorowe
- Kontrasty fazowe

Wbudowane w podstawę jakieś dziwne urządzenia których się nie używa i nikt już nie wie do czego są:

- Oświetlacz do światła przechodzącego
- Kondensor do światła przechodzącego
- Jakieś przełączniki, gniazda i lampki opisane Motor, Zeit, Kurzzeit (silnik, czas, krótki czas, itp.) , gniazdo zasilania (niepodłączone)

Mikroskop ten jest używany bo jest pod ręką u mojego promotora a daje dobry obraz ale odbywa się to nieco po omacku, najlepszym przykładem jest to że kiedyś oparłem się o jakąś wajchę i przez pół godziny nie umieliśmy przywrócić obrazu.

Mogę zrobić mu zdjęcie.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość