Stomatologia jak to jest ??

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Medycyna Lwów »

czy zna ktoś przeciwskazania do podjecia studiów na kierunku lekarski-dentystycznym i lekarskim
z tego co wiem przeciwwskazaniem jest duza wada wzroku.
Morvala
Posty: 8
Rejestracja: 4 cze 2007, o 11:35

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Morvala »

Troszkę zmienię temat. Otóż mam spory problem z podjęciem decyzji, na który kierunek aplikować: lekarski czy lekarsko-dentystyczny. Dlatego chciałabym co nieco dowiedzieć się o stomatologii:
1. Jak wygląda przedmiot materiałoznastwo?
2. Jakie specjalizacje można wybrać po ukończeniu 5-letnich studiów, napisaniu LEDP i odbyciu stażu? Na jakich zasadach się to odbywa?
3. Jak wygląda sytuacja stomatologów na rynku pracy? Słyszałam, że zaczyna się onprzesycać stomatologami i w krótce praca będzie dostępna chyba tylko za granicą, czy to prawda?
4. Jakieś plusy i minusy stomy? Czy wg. was lest lepsza czy gorsza od kier. lekarskiego? Wiem, że porównanie nie jest łatwe, ale może się ktoś skusi

Dla tych, którzy są chętni mi pomóc, wielkie dzięki
kallinka1
Posty: 111
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 10:12

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: kallinka1 »

Hej Opiszę Ci jak to wygląda w Krakowie, na innych uczelniach może być i zapewne jest trochę inaczej.
1. Materiałoznawstwo u nas trwa rok, w pierwszym semestrze to czysta nauka teorii - skład, zastosowanie, wady zalety itd -mas wyciskowych, cementow, gipsow, materialow do wypelnien, ceramiki, sprzet kliniczny i laboratoryjny, nowe technologie - wkuwanie na pamiec. W drugim mozna sie troszke pobawic, bo oprocz powtorki materialu z I sem i pewnej ilosci nowych wiadomosci (zarabianie ww), robi sie praktyczne rzeczy np. zarabianie i odlewanie gipsow, zarabianie mas wyciskowych, topienie wosku do rownego szescianika (mierza linijka), Pozniej z tego szescianu wycinalismy przestrzenne figury na podstawie rzutow prostokatnych. Wyginanie drutu na wzor elementow ortodontycznych -dosyc trudne. No i ogladanie urzadzen w laboratorium i sprzetow klinicznych.

2.Po ukonczeniu studiow musisz zrobic staz (rok), pozniej LDEP i dopiero po zdaniu LDEPu zaczynasz specjalizacje ( 5lat, to gdzie sie dostaniesz zalezy od wynikow LDEPu ). A jest to : stomatologia zachowawcza z endodoncja, periodontologia, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczekowo twarzowa (ale tu dodatkowo trzeba zrobic dodatkowo kier. lekarski od 4 roku9 lat lacznie, ale od razu masz tytul).

3.nie mam pojecia, mam nadzieje ze dobrze

4.Stoma jest ciezszym kierunkiem! Przez to, ze studia trwaja 5 lat a nie 6 jak lekarski program jest przeladowany, nie ma czasu na nic kilka przedmiotow wiecej w kazdym roku, z czym sie wiaze wiecej zaliczen, wiecej egzaminow. Jak widze teraz znajomych z lekarskiego, ile maja czasu i jak sie opierniczaja to mi sie slabo robi Sama nie wierzylam w to, ze stoma moze byc ciezsza idac na studia bylam przekonana ze lek ma brdzo ciezko, ale stoma? , ale niestety przekonalam sie na wlasnej skorze ze jest jak jest. No ale na pewno perspektywy pracy w Polsce po stomie sa duzo lepsze, a zeby pracowac nawet we wlasnym gabinecie nie musisz miec specjalizacji, jak to jest w przypadku lek.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: damian552 »

a czy słyszał ktoś o tym że po stomie można iść na 3 lata na studia dokształcające i dostaje się tytuł lekarza medycyny
Morvala
Posty: 8
Rejestracja: 4 cze 2007, o 11:35

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Morvala »

Oj, raczej nie. Z tego co wiem, nie można mieć jednocześnie prawa do wykonywania zawodu lekarza medycyny i lekarza stomatologa. Nawet jak stome studiujesz 5 lat, a potem od początku lekarski 6 lat.
kallinka1
Posty: 111
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 10:12

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: kallinka1 »

damian552 pisze:a czy słyszał ktoś o tym że po stomie można iść na 3 lata na studia dokształcające i dostaje się tytuł lekarza medycyny
No można, ale i tak nie mozesz pracować jednocześnie jako lekarz i stomatolog. To sie przydaje chyba tylko, jesli chcesz byc chorurgiem szczekowo-twarzowym. Wtedy nie trzeba robic specjalizacji.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Medycyna Lwów »

Jakiś kolejny paranoiczny pomysł - być jednoczesnie lekarzem ogólnym i stomatologiem. Nie badźmy śmieszni, kolejna osoba po tej, co chciała studiowac jendocześnie biologię i medyycnę (kilka wątków poniżej). Troche zdrowego rozsądku!
Morvala
Posty: 8
Rejestracja: 4 cze 2007, o 11:35

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Morvala »

Kaamil pisze:Jakiś kolejny paranoiczny pomysł - być jednoczesnie lekarzem ogólnym i stomatologiem.
Myślę, że naprawdę nie ma powodu tak się oburzać. Np. mi jest trudno podjąć decyzję czy wybrać medycynę, czy stomatologię. Chciałabym mieć takiezabezpieczenie", że jeśli wybiorę stomatologię, a później dojdę do wniosku, że to nie dla mnie, to zrobię sobie 3 lata medycyny i będę lekarzem. Ale nie ma tak. Trzeba się zdecydować, czasem nie znając nawet realiów zawodów między którymi się wybiera. Tym, którzy wiedzą od dzieciństwa, co chcą w życiu robić, zazdroszczę.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: Medycyna Lwów »

Nie chdoiz mi o to ze sie można wahać - sam miałem ten sam dylemat co wybrać czy lekarski czy stomatologię. Pod wpływem rad mamy zdecydowałem sie ejdak tylko na lekarski, mysle że po im jest wieskza szansa rozwoju nawet po studiach.
Wiesz co nie da się studiowac jednoczesnie tak wymagajacych kierunków, no chyab ze ktoś ejst jakimś cyborgiem.

Rozumiem cie, że ciezko sie zdecydoać, ale tak ma więksozsć sób w naszym wieku, tuż przed wyboprem zawsze wkrada sie wiele wątpliwosci, i to jest najgorsze.
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: paol »

Masz jeszcze szansę przenieść się z lekarsko-dentystycznego na lekarski i odwrotnie po pierwszej i drugiej sesji.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: damian552 »

w moim poprzednim poście chodziło mi o to że po zrobieniu stomatologi można pójśc na 3 letnie studia na kierunek lekarski, bynajmiej tak przeczytałem na któryms z forum.
doktor
Posty: 135
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 10:19

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: doktor »

ta, na pewno

kiedys bylo to tak ze z leku mozna bylo sie przeniesc na stome
zdawalo sie egzamin na stomatologie (wstepny) i potem przepisywali przedmioty pokrywajace sie na lekarskim a trzeba było robic dodatkowo przedmioty zaległe stomatologiczne (modelowanie kropelkowe, materiałoznawstwo itd)
Ze stomy tez mozna sie bylo przeniesc na lek (tez zdajac ponownie egzamin wstepny) ale nigdy nie przepisywali przedmiotów (np. anatomia, mniejszy zakres, bardziej okrojone).
Dlaczego? Bo na stomatologii przedmioty ogólne miały węższy zakres. Tak , że mozna bylo zdajac ponowanie egzamin wstepny przeniesc sie na stomę , ale ze stomy na lekarski praktycznie nie.
Jesli np bylo sie na 3 roku leku to mozna bylo zdac na stome i wtedy stome robilo sie w max 3 lata.
Z 1,2 i 3 roku stomy po prostu robilo sie w jednym roku wszystkie przedmioty stomatologiczne, majac zaliczone przedmioty ogólnolekarskie. Odwrotnie ze stomylek trezba było wlasciwie robic przedmioty ogolnolekarskie od poczatku.

Tak bylo na Umed w Łodzi.

Teraz nie ma egz wstepnych, wiec przeniesienie jest chyba na innych zasadach , chociaz slyszalem ze jest to obecnie nie praktykowane i wlasciwie niemozliwe.

Co moge dodac od siebie? Polecam stomatologie bo daje lepsze perspektywy na przyszlosc. Tylko 5 lat + 1 rok stazu (ok 1000 zl netto). Stoma w Łodzi jest na wysokim poziomie, luksusowe warunki , praca na sprzecie Kavo, potezny nowoczesny instytut, wszystko w jednym miejscu, akademik blisko instytutu. Po stazu LDEP. Na stazu juz mozna dorabiac sobie w prywatnych gabinetach. Po stazu jest sie juz samodzielnym gotowym do pracy dentystą. Mój kolega na stazu dorabiał do pensji ok 3 tysiecy zotych (dentysci liczyli mu po 50% stawki).
Lekarski w Łodzi w porównaniu ze stomatologia to XIX w. Lokale dydaktyczne jak po 2 wojnie swiatowej, kiepska baza naukowa i traktowanie studentów w klinikach jak niepotrzebnych dzieci ("idzcie sobie do domu, i tak niczego sie nie nauczycie").
Na stomie od 1 roku uczycie sie roboty ( praca na fantomach , zeby akrylowe itd, wlasne wiertła trzezba kupic). Po leku nie umiecie praktycznie nic i nie znaczycie nic.
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: Stomatologia jak to jest ??

Post autor: paol »

Szukałam informacji odnośnie przeniesienia w Dziekanacie i Burze Rekrutacji, powiedziano mi, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Dziekana, trzba dobrze uzasadnić swoją decyzję, więc nie jest to takie łatwe.

Tak, słyszałam, że w Łodzi AM jest najlepiej wyposażona, jeżeli chodzi o stomatologię.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości