Stomatologia a kierunek techniczny studiów

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
wroc123
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2019, o 15:42

Stomatologia a kierunek techniczny studiów

Post autor: wroc123 » 25 wrz 2019, o 16:10

Cześć, potrzebuję porady od osób studiujących stomatologię odnośnie tego kierunku. Jestem w 3 klasie mat-biol-chem i nie do końca mam sprecyzowane plany co do studiów. Mianowicie pochodzę, jak to się mówi, z lekarskiej rodziny, ponieważ oboje rodziców są po lek-dent. Z tego też powodu jest ogromne parcie na to żebym tam poszedł. Niestety niekoniecznie, a właściwie w ogóle, mnie tam nie ciągnie (widzę się na kierunku technicznym). Potrzebuję jednoznacznej informacji, czy osoba niezainteresowana tematyką medyczną ma szansę się tam odnaleźć, nie zwariować i w miarę się zainteresować tym, co tam się dzieje. Nie mam w zasadzie problemu żeby się tam dostać, ani uczyć się wielu rzeczy, tylko obawiam się po prostu frustracji związanej z tym, że poszedłem nie na to, na co niekoniecznie chciałem, która potem mogłaby się przenieść na pracę. Wiem, że wygląda to wszędzie praktycznie tak samo, ale najbardziej interesuje mnie opinia osób z wrocławskiego UM.

NaRozstaju
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2019, o 18:04

Re: Stomatologia a kierunek techniczny studiów

Post autor: NaRozstaju » 29 wrz 2019, o 18:24

Cześć.
Nie odpowiem wprost na Twoje pytanie, ale ze swojego doświadczenia - jestem po kierunku technicznym (5 latach) i roku pracy jako inżynier, rozważam obecnie medycynę - chciałbym zwrócić Twoją uwagę na parę rzeczy.
Skoro dobrze Ci idzie nauka, być może pomyślisz o karierze naukowej - sprawdź, czy czasem Twój kierunek nie jest na tyle nudny, że prawie nic się w nim nie dzieje, a badań jest mało i często są nie za bardzo związane z przemysłem. Światem techniki rządzi pieniądz, i to od rynku zależy czym będziesz się zajmował (nauka dla samej nauki daje małe pieniądze).
Inżynier nie ma prestiżu jak lekarz (nad czym ubolewam), jest zwykłym trybikiem w korporacji, który musi meldować w systemie nad czym spędził każdą godzinę w pracy. Niezaprzeczalny plus jest taki, że zarabiasz pieniądze już po tych 5 latach studiów (a nawet i 3,5 jeśli nie chcesz robić magistra, ale podobno potem to do człowieka wraca). Niektórym takie życie pasuje, także musisz się zastanowić. Sam mam podobny dylemat, tylko z drugiej strony.
W skrócie, polecam kierunki techniczne, jeśli masz na celu stabilny zawód i pieniądze. Jeśli masz ambicje na prestiżowy zawód, to nie wiem czy będziesz zadowolony.
Tak czy inaczej powodzenia w szukaniu!
Jestem ciekawy co o temacie sądzą osoby z kierunków medycznych.

kliop
Posty: 245
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Stomatologia a kierunek techniczny studiów

Post autor: kliop » 29 wrz 2019, o 21:52

Ja we Wrocławiu, tylko że na leku. Niestety nikt nie przewidzi, czy się odnajdziesz, nie zwariujesz, zainteresujesz... Znam ludzi, których medycyna nie interesuje, ale kończą studia i potem będą pracować w zawodzie w specjalizacji, która ich jednak najbardziej kręci. Ja od początku lubiłem nauki przyrodnicze, na studiach spodobało mi się jeszcze bardziej, ale wiem, że nie mógłbym pracować w technicznych czy humanistycznych. Także zainteresowanie kierunkiem pobudza chęć do nauki i ułatwia bycie dobrym teoretycznie (w stomatologii pewnie umiejętności manualne są też ważne). Możesz ewentualnie rozważyć rozpoczęcie stomatologii i zrezygnowanie w razie czego lub rozpoczęcie stomy po skończeniu technicznego.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post