studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Mariola
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007, o 19:28

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: Mariola »

anik pisze:
Mariola pisze:widze na co kadra zwraca uwage.
Tzn. na co konkretniej, jeśli oczywiście można spytac?
1. Bardzo wazne jest oczywiscie to czy bedziesz pasowac do grupy. Przygotuj kilka slow o samym sobie, zainteresowaniach itd Zrobi wrazenie jesli grasz na fortepianie czy tez uprawiasz jakis konkretny sport.

2. Podczas rozmow kwalifikacyjnych mielismy osoby niesamowicie ambitne, robiace sto rzeczy na raz, chwalace sie bez umiaru. Tacy zwykle odpadaja. Trzeba byc naturalnym ale i milym, usmiechac sie itd. Jak powyzej - rozmowa kwalifikacyjna to czesto glownie test czy bedziesz pasowala do towarzystwa.

3. Przed rozmowa kwalifikacyjna uwaznie przejrzyj strony internetowe grupy/instytucji, dowiedz sie cos wiecej o aparaturze ktora uzywaja, temacie badan. Ja np przeczytalam kilka artykulow mojego przyszlego szefa, zadawalam krytyczne pytania naukowce itd Przygotowalam sie nawet z budowy i zasady dzialania danych spektrometrow masowych ktorych uzywaja i rozmowa byla na wysokim poziomie. Mi tez, gdy prowadzilam rozmowe kwalifikacyjna, o wiele latwiej bylo rozmawiac z osobami ktore rozumieja moj temat. Od razu czuje sie ze sa czescia grupy. Pamietaj ze tematy, ktorymi dana grupa sie zajmuje sa dla nich najwazniejsze na swiecie

4. Czasem w niektorych przypadkach (ja to mialam) sa praktyczne testy, moga Cie zapytac o zaplanowanie danego doswiadczenia lub pojawia sie podchwytliwe pytania. Zapytajac sie o techniki ktore znasz , jak elastyczna jestes i doswiadczona.

5. Istotny jest entuzjazm! Pracodawca musi odczuc ze kochasz nauke i chcesz to robic, ze poswiecisz sie badaniom i tej pracy.

6. Najlepiej byc przygotowanym pracowac od razu. Zwykle pracownik potrzebny jest od zaraz a cala procedura dlugo trwa i im wczesniej mozesz sie przylaczyc, tym lepiej. Jesli ktos nie moze sie przeprowadzic, konczy jakies badania w innym miejscu, prawdopodobienstwo ze go przyjma jest mniejsze.

7. Oczywiscie (to uwaga przed rozmowa) przygotuj sobie ladne i profesjonalne cv. Mozesz nawet wkleic zdjecie.
Morenica
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: Morenica »

ja jeszcze wroce do rożnic między zaocznymi i dziennymi

studiowałam zaocznie biologię, a teraz jestem na dziennej na UWr.
Zaoczni mieli identyczne zajecia jak dzienni i materiał ten sam. Tyle, że wszystko było w ciągu 2 dni a nie 5.
jedynie zajęcia terenowe nieco okrojone czasowo - ale wymagania te same.
wszystko zalezy od tego czy zajecia zaocznej biologii odbywają sie co 2 tygodnie czy co tydzien (jak na UWr).
Nie zgodzę się, że dzienni dostają wszystko podane na tacy. Zalezy od wykładowcy.

A jak widzicie przyszłość po botanice?
ktoś
Posty: 21
Rejestracja: 22 cze 2006, o 14:12

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: ktoś »

Mariola, a co związanego z biologią robisz? Bo sama spektroskopia masowa to raczej techniczne zgadnienie.
Mariola
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007, o 19:28

praca

Post autor: Mariola »

kto&#x15B pisze:Mariola, a co związanego z biologią robisz? Bo sama spektroskopia masowa to raczej techniczne zgadnienie.
Dzieki za pytanie, zawsze lubie opowiadac o moich projektach.

Moim glownym tematem badan sa DUB, enzymy usuwajace ubikwityne, a szczegolnie jeden z nich, o ktorym nic nie wiadomo - nie wiadomo jaka pelni funkcje w organizmie, z jakimi bialkami sie wiaze itd Takze stosujac proteomike i klasyczna biochemie chce te tematy rozpracowac. Mam juz kilka fenotypow. Glownie interesuje mnie jak ten enzym dziala podczas infekcji jednym z patogenow, z ktorymi bialkami reaguje i jak wplywa na inwazje tego patogenu do komorki.

Numer dwa to nasz CHAVi grant - szukamy biomarkerow tej choroby , ktore moga byc wykorzystane we wczesnej diagnozie HIV a takze w szczepionce (co do drugiego jestem bardzo sceptyczna, co do pierwszego to may bardzo interesujace wyniki).

Numer trzy to 20-30 (liczba ta rosnie) kolaboracji z innymi grupami - z calego swiata, glownie stad z Oxfordu. Swiat doslownie szaleje na punkcie proteomiki a szczegolnie spektrometru masowego, w ktorym mialam byc szczescie szkolona przez najlepszych ekspertow na swiecie. Niewiele osob/grup tak naprawde ma opanowana nie tylko obsluge spektrometru masowego ale i detaliczna analize danych i planowanie eksperymentu. Ludzie szczegolnie sa zainteresowani potranslacyjnymi modyfikacjami bialek (fosforylacja, metylacja, acetylacja, ale ostatnio takze modna staje sie hydroxylacja no i Ub i inne) wykrywanymi przez spektrometr masowy. Spektrometr moze tez byc uzyty do wykrywania interakcji pomiedzy bialkami, nawet wykrywania miejsca mutacji, a takze identyfikowania biomarkerow i kilku innych zastosowan.

Jesli ktos ma jakiekolwiek pytania dotyczace proteomiki, a szczegolnie spektrometrii mas, to bardzo chetnie odpowiem (glownie LC-MS, ale jak ktos ma pytania z zakresu GC-MS, to moj tata jest w tym specem) .

Mysle ze moze to byc super droga kariery dla biologow - o wiele latwiej dostac granty i pozycje jesli staniesz sie ekspertem w czyms trudnym co jest jednoczesnie bardzo modne. Trzeba tyko miec checi i wytrwalosc. W ten sposob nie tylko prowadzisz wlasne badania ale i jestes doradca dla ogromnej ilosci innych projektow. Latwiej tak sie uczyc nowych rzeczy, dostac fundusze, publikowac. Sadze ze na kierunku biologia UJ mozecie znalezc wiele grup , ktore umozliwia wam taki dobry start. A pozniej. mozecie zrobic jak ja, znalezc pozycje w dobrze ustawionej grupie zagranicznej ktora ma nieograniczone pieniadze na sprzet zeby sie wyszkolic i pracowac nad choroba/mechanizmem/problemem jakim chcecie. Ja nie wracam do kraju, ale wracajac z nowym doswiadczeniem oczywiscie o wiele latwiej bedzie wam znalezc wymarzona prace.

Ja naprawde jestem niesamowicie zadowolona z pracy, nie wiem co ty robisz ale mam nadzieje, ze tez masz dobre doswiadczenia. Praca jako biolog przede wszystim powinna dawac wewnetrzna satysfakcje i widze na przykladach wokol, ze zwykle tak to dziala!
genemachine
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2007, o 14:52

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: genemachine »

Mariola pisze: 1. Po pierwsze trzeba/warto miec publikacje - naprawde na to patrza na uczelni. Najlepiej w dobrym jurnalu.

2. Warto angazowac sie w dodatkowe badania. Ja tak zrobilam i spedzilam 3 lata w labie, na koniec ta grupa badawcza napisala ze mna publikacje. Nie tylko super spedzony czas ale i pozyteczny. Doswiadczenie sie liczy, plus praca w grupie.
Czesc :)

Dzieki za ciekawy wpis.

Ad. 1: Zastanawiam sie co mozna zrobic, zeby opublikowac wyniki swoich badan w jurnalu. Czy zaczynajac badania do pracy magisterskiej szukac osob, ktore beda chcialy cos razem ze mna zrobic i potem razem to opublikowac? Czy po prostu dolaczasz sie grupy badawczej i zastanawiasz sie, czy wyjdzie Wam cos przed skonczeniem Twoich studiow, co moznaby opublikowac?

Ad 2: Czy chodzilas do roznych labow? W jaki sposob laczylas swoje badania ze wspolpraca z roznymi grupami?

Dzieki z gory i pozdrawiam!:)
makra
Posty: 62
Rejestracja: 31 gru 2006, o 16:14

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: makra »

na UJ jest biologia i gegra ale nie na wszystkie
Mariola
Posty: 31
Rejestracja: 22 sty 2007, o 19:28

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: Mariola »

genemachine pisze:
Czesc

Dzieki za ciekawy wpis.

Ad. 1: Zastanawiam sie co mozna zrobic, zeby opublikowac wyniki swoich badan w jurnalu. Czy zaczynajac badania do pracy magisterskiej szukac osob, ktore beda chcialy cos razem ze mna zrobic i potem razem to opublikowac? Czy po prostu dolaczasz sie grupy badawczej i zastanawiasz sie, czy wyjdzie Wam cos przed skonczeniem Twoich studiow, co moznaby opublikowac?

Ad 2: Czy chodzilas do roznych labow? W jaki sposob laczylas swoje badania ze wspolpraca z roznymi grupami?

Dzieki z gory i pozdrawiam!:)
Czesc,

odpowiadajac na pytania:

Nie mialam wielkich watpliwosci odnosnie grupy, z ktora pracowalam, poniewaz po prostu interesowal mnie temat, nie patrzylam na to wtedy pod katem publikacji. Poniewaz dobrze mi sie pracowalo w grupie i chetnie przychodzilam do labu, a osoby z ktorymi pracowalam byly bardzo mile, badania potoczyly sie latwiej. NIe planowalam wtedy pisania czegokolwiek. Ciezko zaplanowac odkrycie -) Aha, I byla to jedna grupa, nie kilka.

Mozna tez podejsc do tematu z premedytacja i pojsc do labu ktory wiesz, ze naprawde produkuje duza ilosc publikacji. Warto sie przy okazji upewnic czy osoby z labu faktycznie wynagradzaja prace studentow, czy tez choc sie napracujesz, nawet nie dopisza cie do artykulu. Popytaj starszych ludzi w grupie. Mozna wybrac temat badan, ktory jest bardzo popularny (jak np HIV, rak), jednak duzo osob moze pracowac nad podobna rzecza i potem sie okazuje ze ktos opublikowal Twoje badania pare miesiecy przed skonczeniem Twojej pracy. Zdarzylo sie to wlasnie mojej kolezance z Oxfordu. dziewczyna jest zalamana. Mozna tez wybrac mniej seksowny temat, ale ciagle dla Ciebie interesujacy. Mala konkurencja, ale oczywiscie artykul moze wywolac (choc nie musi!) mniejsze wrazenie.

NIe jest za latwo publikowac,wiec nie ma co za wszelka cene. Bylam teraz pracowac na Harvardzie w wysokoprzeplywowym labie. Wydawalo mi sie ze z taka kasa i zapleczem technicznym mozna produkowac kilka, kilkanascie publikacji na rok. A tu jedna ze starszych postodokow mi mowi, ze ona od dwoch lat nie ma nic opublikowanego, nawet jako autor w srodku. Moga byc natepujace powody (nie dopytywalam ktory to z nich):


1) szef chce publikowac tylko w zurnalach o pewnej randzie impact factor (niektorzy sa bardzo ambitni i opublikuja np tylko w Cell, Nature etc Mam takiego kolege ktory pracowal w podonym labie, po skonczeniu doktoratu uciekal stamtad na kilometry)

2) faktycznie badania kiepsko ida (robia dosc skomplikowane rzeczy)



Powodzenia! A Ty gdzie planujesz robic magisterke?
arris20
Posty: 12
Rejestracja: 25 paź 2007, o 07:07

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: arris20 »

czesc! mam kilka pytan dotyczących studiów biologicznych
1 Czy tan kirunek jest trudny?
2 Gdzie przyjmują tylko z biologia rozszerzona,polskim i jezykiem?
3 Czy na SGGW jest trudno sie dostac?
4 Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej co o tej szkole powiecie
jest trudno?
5 Akademia Rolnicza im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu a u jak jest?
6 Akademia Rolnicza we Wrocławiu jak tu?
bardzo chcialbym dostac sie na studia biologiczne bo chialbym pracowac jako nauczyciel.
prosze o pomoc!
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: Savok »

1 tak
2 na zadnej szanujacej sie uczelni
3 tak, to jedna z najlepszych uczelni, wymaga chemii
4. biologiem po tym nie zostaniesz, raczej nauczycielem w podstawowoce od wszystkiego i nieczega
5 i 6 jak chcesz byc nauczycielem startuj na uniwersytet a nie na uczelnie rolnicza, nie ten profil.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: skarabae »

Savok pisze:2 na zadnej szanujacej sie uczelni
3 tak, to jedna z najlepszych uczelni
Savok w ten sposób zaprzeczyłeś sam sobie ponieważ na kierunek Biologia na SGGW chemia nie jest wymagana
Próg nie jest wygórowany oscyluje zwykle między 70 a 80 pktów wg przelicznika SGGW

Co do zostania nauczycielem Savok ma rację. W przypadku SGGW kurs pedagogiczny, z tego co mi wiadomo, trzeba robić poza uczelnią, u nas po prostu go nie ma.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: badger »

Savok pisze:2 na zadnej szanujacej sie uczelni
czyli według Ciebie UAM, UWroc, SGGW, AR w Poznaniu i jeszcze kilka innych uczelni się nie szanuje?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: Savok »

badger pisze:czyli według Ciebie UAM, UWroc, SGGW, AR w Poznaniu i jeszcze kilka innych uczelni się nie szanuje?
Uwazam, ze wpuszczanie na kierunek Biologia bez sprawdzenia znajomosci chemii jest dobrowolnym nabywaniem studentow, ktorzy beda mieli problemy.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: studia biologiczne, perspektywy na przyszlosc...

Post autor: badger »

I dlatego też przyjmują tak dużo ludzi. Na roku jest nas 170 a po egzaminach ma zostać ok 100 Wiadomo że jak ktoś sobie kompletnie nie radzi z chemią wyleci bardzo szybko.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości