Studia medyczne, specjalizacja itp.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

Greene byłby lekarzem medycyny ratunkowej. Ross byłby pediatrą (w USA jest taka sama specjalizacja pediatryczna jak u nas).
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: persil1991 »

Dziękuję bardzo za zobrazowanie jak to mnie więcej wygląda. A czy uprawnienia powyższych lekarzy przedstawiane w tym serialu są prawidłowe, zgadzają się z tym co dzieje się naprawdę? No bo z tego by wynikało, że taki pediatra nie tylko musi umieć podawać leki i zlecać badania, ale również przeprowadzać różne zabiegi (raz widziałem biopsję, a raz coś przy tchawicy chyba tracheo. coś tam).

Pytania oczywiście z czystej ciekawości (wyjaśniam, żeby ktoś nie pomyślał, iż jestem jak pięciolatek, który po przeczytaniu komiksuSuperman wyskakuje z okna ale to takie ciekawe).

[ Dodano: Wto Cze 17, 2008 23:45 ]
I jeszcze coś. Czy toEMERGENCY", w którym byłem to jest właśnie SOR (to miejsce gdzie karetki przyjeżdżają z chorymi, ale także miejsce gdzie przyjmują ludzi po nagłych wypadkach m.in. złamaniach).

A poza tym co to jest szpital kliniczny? Czym różni się od normalnego szpitala?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

persil1991 pisze:No bo z tego by wynikało, że taki pediatra nie tylko musi umieć podawać leki i zlecać badania, ale również przeprowadzać różne zabiegi (raz widziałem biopsję, a raz coś przy tchawicy chyba tracheo. coś tam).
To akurat było ubarwione. Biopsję wykonuje chirurg a tracheotomię chirurg, anestezjolog albo lekarz ratunkowy. Zresztą robi się ją rzadko - większość pacjentów da sie spokojnie zarurować przy odrobinie sprytu i sporym doświadczeniu. Pediatra natomiast wykonuje np. punkcje lędźwiowe.
persil1991 pisze:Czy toEMERGENCY", w którym byłem to jest właśnie SOR (to miejsce gdzie karetki przyjeżdżają z chorymi, ale także miejsce gdzie przyjmują ludzi po nagłych wypadkach m.in. złamaniach).
Amerykański emergency room to odpowiednik naszego SORu.
persil1991 pisze:A poza tym co to jest szpital kliniczny? Czym różni się od normalnego szpitala?
Najczęściej mianem szpitala klinicznego określa sie szpital należący do akademii medycznej gdzie studenci mają zajęcia praktyczne z różnych przedmiotów klinicznych. W szpitalu takim wykonuje sie zazwyczaj bardzo skomplikowane procedury medyczne.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: persil1991 »

A co do strojów lekarzy. Na owym serialu (nie wiem czy słusznie) zaobserwowałem kilka rodzajów ubrań tamtejszychlekarzy". Są to: zwykły biały fartuch, strój niebieski, strój zielony. Czy są jakieś wytyczne kto co nosi?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

Niebieskie i zielone stroje to tzw. mundurki blokowe - w takich chodzi sie po bloku operacyjnym. Gdy wychodzę z bloku operacyjnego na zielony mundurek (anestezjolodzy mają zielone) zakładam biały fartuch.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: persil1991 »

No a niebieskie są dla kogo?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

To zależy od szpitala. Wszyscy mogą mieć takiego samego koloru albo każdy oddział może mieć swój. U nas ciemnoniebieskie mają chirurdzy a jasnoniebieskie ortopedzi i szczękowcy.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: persil1991 »

Dziękuję bardzo za wyczerpujące odpowiedzi. Na razie tyle. Mam nadzieję, że Pana nie zamęczyłem (jaki straszliwy skutek mogłoby to mieć dla mnóstwa pacjentów!).
kuba13130
Posty: 41
Rejestracja: 28 cze 2008, o 15:15

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: kuba13130 »

Mam kilka pytań:
1. Ten kto zdaje nową maturę, nie musi zdawać egzaminów na PAM, co jeśli wynik matury nie będzie wystarczał, aby dostać się na studia, czy w następnym roku są brane znów te same wyniki

2. Wiadomo, że na tych pierwszych 6-letnich studiach jeśli obleje się rok, to można go powtórzyć, a jak jest na specjalizacji

3. Na którym roku studiów zaczyna pracować się na zwłokach, i gdzie się to odbywa Byłbym wdzięczny, gdyby pan pokrótce opisał te praktyki.

4. Czy jeśli np. po 2 latach chirurgii ogólnej uznam, że to nie jest to, czy mogę zmienić specjalizację, czy wtedy zaczynam ją od nowa

5. Ile ok. zarabia się po odbyciu stażu, w trakcie specjalizacji, jeśli pracuje się w szpitalu

6. Czy trudno jest się nauczyć łaciny, ogólnie czy na studiach medycznych jest bardzo dużo nauki, który rok jest najtrudniejszy. Poza tym , czy na koniec studiów pisze się jakąś pracę itp.
Narazie chyba to wszystko o co chciałem zapytać, z góry dziękuję za odpowiedź
Ostatnio zmieniony 28 cze 2008, o 17:33 przez kuba13130, łącznie zmieniany 1 raz.
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: nxxx »

kuba13130 pisze:1. Ten kto zdaje nową maturę, nie musi zdawać egzaminów na PAM, co jeśli wynik matury nie będzie wystarczał, aby dostać się na studia, czy w następnym roku są brane znów te same wyniki
Maturę można poprawiać w nastęnych majowych sesjach
gosiaczek;)
Posty: 456
Rejestracja: 21 maja 2008, o 08:54

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: gosiaczek;) »

kuba13130 pisze:Mam kilka pytań:
1. Ten kto zdaje nową maturę, nie musi zdawać egzaminów na PAM, co jeśli wynik matury nie będzie wystarczał, aby dostać się na studia, czy w następnym roku są brane znów te same wyniki


Nie ma już egzaminów na AM/UM-edy, liczą się tylko wyniki z matury. Jeśli to nie wystarczy, w następnym roku można poprawiać maturę z przedmiotów, z których uważasz, że masz zbyt mało pktów i brane są pod uwagę lepsze wyniki (oczywiście jeśli za drugim razem osiągniesz gorszy wynik to liczy się ten pierwszy-lepszy). Maturę można poprawiać 5 razy.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

2. Wiadomo, że na tych pierwszych 6-letnich studiach jeśli obleje się rok, to można go powtórzyć, a jak jest na specjalizacji
na studiach za powtarzanie roku sie płaci więc nie każdy powtarza. Na specjalizacji jeśli oblejesz jakieś kolokwium albo staż trzeba je powtórzyć. Egzamin specjalizacyjny można zdawać tylko 4 razy (czwarty raz za zgodą CEM). Jak oblejesz czwarty raz trzeba powtórzyć specjalizację.
kuba13130 pisze:3. Na którym roku studiów zaczyna pracować się na zwłokach, i gdzie się to odbywa Byłbym wdzięczny, gdyby pan pokrótce opisał te praktyki.
Na 1 roku na anatomii pracuje sie na preparatach. Potem na medycynie sądowej wykonuje sie sekcje zwłok pod okiem asystenta.
kuba13130 pisze:4. Czy jeśli np. po 2 latach chirurgii ogólnej uznam, że to nie jest to, czy mogę zmienić specjalizację, czy wtedy zaczynam ją od nowa
Zaczynasz od nowa (o ile sie na tą specjalizację dostaniesz).
kuba13130 pisze:5. Ile ok. zarabia się po odbyciu stażu, w trakcie specjalizacji, jeśli pracuje się w szpitalu
Większość specjalizacji wymaga pracy w szpitalu albo odbycia tam iluś staży.
Zarobki w trakcie specjalizacji zależą od tego w jakim trybie się ją robi. Większość osób dorabia dyżurami i w pogotowiu.
kuba13130 pisze:6. Czy trudno jest się nauczyć łaciny, ogólnie czy na studiach medycznych jest bardzo dużo nauki, który rok jest najtrudniejszy. Poza tym , czy na koniec studiów pisze się jakąś pracę itp.
Łacina trudna nie jest. Nauki jest sporo ale można spokojnie wszystko zaliczyć bez poślizgów przy odrobinie samozaparcia i systematyczności (do niektórych egzaminów trzeba sie uczyć i 2 tygodnie). Najgorszy jest chyba 3 i 4 rok.
Na koniec studiów nie pisze sie żadnej pracy. Trzeba zdać wszystkie egzaminy i dostaje sie dyplom. Potem odbywa sie staż i zdaje LEP.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: biolga »

A ja mam pytanie, medycyna sportowa czy aktywności ruchowej, jak zwał tak zwał, to jest dział( nie wiem jak to nazwać) której ze spacjalizacji?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości