Studia medyczne, specjalizacja itp.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
sosenka214
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2010, o 22:29

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: sosenka214 »

a ja chciałam się zapytać o neonatologię. przeczytałam cały ten temat, ale odpowiedzi na swoje pytanie nie znalazłam. żeby mieć specjalizację z neonatologii trzeba najpierw zaliczyć pediatrię. to ok, ale:
1. czy neonatolog wykonuje normalne operacje (np. u wcześniaków, dzieci z wadami wrodzonymi etc.)? a jeśli tak, to dlaczego skoro nie ma skończonej chirurgii?
2. czy można mieć zrobione dwie specjalizacje ogólne? mam na myśli np. pediatrię, żeby móc mieć neonatologię oraz położnictwo i ginekologię, żeby to się tak łączyło- ciąża-poród-opieka nad niemowlęciem. to tak tylko z ciekawości, ponieważ mieć neonatologię to już coś a co dopiero mówić o kolejnej specjalizacji.
3. swoją droga co lepsze- pediatria-neonatologia czy też ginekologia i położnictwo? wiem, wiem. trochę to z innej beczki, ale jednak coś je łączy. lepsze- bardziej interesujące, z przyszłością.
trochę nieskładnie, ale mam nadzieję, że jakoś da się w tym połapać.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

poszukaj sobie na forum i stronie cmkp.edu.pl i nie zadawaj dziwnych pytań

ps. neonatologia nie jest jakby specjalizacją zabiegową
sosenka214
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2010, o 22:29

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: sosenka214 »

nie wiem co masz na myśli poprzez dziwne pytania. nie jest specjalizacja zabiegową? ok, tego nie wiedziałam i mam do tego prawo. dlatego pytam. co dziwnego jest w tym, że nie wiem czy można mieć dwie specjalizacje ogólne. co wg forumowiczów lepsze- ginekologia czy neonatologia. czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na ten temat?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

na jakim etapie edukacji jesteś, bo jeśli nie studiujesz jeszcze to pytanie co lepsze neonatologia czy ginekologia, skoro nie masz o tym najmniejszego pojęcia
co do specjalizacji możesz mieć nawet 10 zrobionych, kwestia dostac się i ukończyć
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Padre Morf »

żeby mieć specjalizację z neonatologii trzeba najpierw zaliczyć pediatrię. to ok, ale:

widać niedokładnie czytasz forum, bo byla mowa o tym, że nie trzeba.

1. czy neonatolog wykonuje normalne operacje (np. u wcześniaków, dzieci z wadami wrodzonymi etc.)? a jeśli tak, to dlaczego skoro nie ma skończonej chirurgii?

od tego jest chirurg dziecięcy ]
sosenka214
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2010, o 22:29

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: sosenka214 »

być może mi to umknęło. byłam pewna, bo nawet na stronie cmkp przy neonatologii, kto może się o nią ubiegać jest napisane, że lekarz posiadający specjalizację z pediatrii wiec jak to jest, bo już się pogubiłam. i chciałabym jeszcze się zapytać, która z tych specjalizacji ma większą przyszłość, że się tak wyrażę neonatologia czy też ginekologia? Bardzo zależy mi na tej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

wątpię czy na tą strone w ogóle weszłaś, bo jest tak jak napisano na forum, neonatologia to specjalizacja podst.

co do ginekologii to raczej powszechnie wiadomo ze to jedna z najbardziej dochodowych specjalizacji.
Borys92

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Borys92 »

Specjalizacje podstawowa, ale po pediatrii jest odrębny skrócony czas specjalizacji (trwa wówczas 2 lata).
sosenka214
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2010, o 22:29

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: sosenka214 »

wchodziłam na inną stronę, ponieważ z tamtą miałam problemy a na tej niewłaściwej widocznie były nieaktualne dane, więc przepraszam, moja wina. Kamil, albo jesteś z natury nieprzyjemny, albo ktoś w ostatnim czasie uraził twoje męskie ego. Forum jest od tego, żeby pytać, a ty jeśli nie masz ochoty to nie musisz odpowiadać. Jeśli się w czymś ktoś pomyli to się go poprawia, a nie zaczyna po nim jeździć, mówiąc lapidarnie.
Dziękuję wszystkim za odpowiedź na moje pytania.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Medycyna Lwów »

to po co zmyślasz że sprawdzałaś na cmkp, tak samo jak przejrzałaś wcześniej tematy na forum? a o neonatologii był całkiem obszerny z tego co pamiętam w takiej sytuacji miły być nie muszę.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: doktorka »

hou hou hou, witam po dlugiej przerwieD

Otoz zgodze sie z Kamil the Krótka Piłka, iż jeżeli owa Sosenka jest na poziomie edukacji poniżej roku nr 3 na kierunku lekarskim, nie widze zadnego sensu w debatowaniu nad wyborem miedzy specka z neonatow czy ginekologii.

Co nie zmienia faktu, ze kazda z tych specek ma swoje plusy i minusy. Glownym minusem ginekologii jest to, ze obecnie dostanie sie na specke graniczy z cudem. Ponadto dla kobiety pierwsze dwa lata specki moga byc hardcorowe, bo to po prostu chirurgia. Wiele kobiet rezygnuje na tym etapie.
Plusem jest wieloaspektowosc specki: zawiera i operatywe, onkologie, endokrynologie, troche interny, dermatologii, mikrobiologii, patomorfologii, no jednym slowem-duze pole do popisu. No i dobry ginekolog zarabia tez niezle, wiadomo. Poza tym duze pole manewru w kwestiach naukowych (jak dla mnie najgoretszy temat to leczenie nieplodnosci).

Neonatologia z kolei na odwrot-deficytowa, wiec dostac sie na specke nie stanowi wiekszego problemu. Ale duzym minusem jest to, ze masz pod opieka dzieciaki do 28 dnia zycia, co z kolei determinuje to, ze pracujesz tylko w szpitalu (bo kto Ci przyniesie noworodka do gabinetu, jak jest noworodek chory to po prostu lezy w szpitalu, a pozniej to juz pediatra). Rowniez ogranicza to pole manewru, specka jest dosc waska, choroby noworodkow sa jakos tam ograniczone i jak dla mnie-troche nuda, wciaz to samo.

Co kto lubi.

Odsylam rowniez do strony wyzej wspomnianej w celu weryfikacji swoich pogladow. I czytajcie ze zrozumieniem:)
kuba13130a
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2010, o 11:26

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: kuba13130a »

Mógłby ktoś podać mi link, gdzie znajdę aktualną liczbę miejsc specjalizacyjnych?
Elunia
Posty: 15
Rejestracja: 6 maja 2009, o 14:42

Re: Studia medyczne, specjalizacja itp.

Post autor: Elunia »

chociaż myślę, że do tej pory już sobie znalazłeś, ale akurat przeglądałam to i to
Ponadto dla kobiety pierwsze dwa lata specki moga byc hardcorowe, bo to po prostu chirurgia. Wiele kobiet rezygnuje na tym etapie.
Czyli nie wygląda to tak jak w amerykańskich serialach, że kobiet chirurgów jest po równo z mężczyznami? Wiem, że pojawiają się kobiety mające specjalizacje z chirurgii, ale faktycznie to tak wygląda, że raczej decydują się na nią mężczyźni? Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach, to że są stereotypowo twardsi chyba nie gra już takiej roli?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości