Studia tematycznie w okolicach biologii

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
martusia

Studia tematycznie w okolicach biologii

Post autor: martusia »

Jako przyszła studentka (^_^) chciałabym wiedzieć coś na temat kierunków związanych z biologią. Dokładnie chodzi mi o biotechnologię, weterynarię i biologię.
Sama jestem zakochana w biologii (ludzi&zwierząt)i zastanawiam się co powinnam wybrać. Co mam po zakończeniu kaŻdego z tych kierunków? oprócz tego, Że w Polsce praktycznie nic, ale interesuje mnie, jak to jest w,powiedzmy, teorii.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: Savok »

A to zalezy od wielu zmiennych. Po pierwsze uczelnia, a w zasadzie jego profil. Skupie sie glownie na biotechu, bo ten znam od srodka.
Wiec tak, gdybys przyszla do nas, nauczylabys sie przede wszystkim biotechnologii bakteryjnej i drozdzowej. Ale sa jeszcze katedry zajmujace sie wirusami, roslinami i procesami nowotworowymi u ludzi.
Jesli pojdizesz np na AM poznan, tam nauczysz sie glownie biotechnologii nowotworow, bo to jest temat przewodni tamtej biot.
Natomiast jakbys trafila na AR, no to rosliny glownie witaja. Za to politechniki naucza cie technologii chemicznej i inzynierii procesowej, czyli jak cos przeniesc z mililitra na tony.
Druga zmienna, to specjalizacja lub katedra ktora wybierzesz w dalszych etapach studiow. Jesli pojdziesz na Fizjologie zwierzat (kier. Biologia) to nie dowiesz sie wiele o genetyce klasycznej czy biologii molekularnej. A jesli zajmiesz sie biologia oceanow (rowniez Biol), to nie licz na specjalistyczna wiedze z zakresu chociazby ornitologii. Np. ja w tej chwili pracuje w czyms co sie nazywa ladnie Zaklad Biologii Komorki, de facto zajmuje sie biologia molekularna Bacillus subtilis, a moja kolezanka z Katedry Biologii Molekularnej i Komorkowej bedzie badala biogeneze centrow zelazo-siarkowych u drozdzy (to byl biotech, jak widac nie wiele sie rozni od zadan Kat. Biol. Mol. zwyklej biologii). No i jeszcze jest zaklad (zespol), do ktorego trafisz, ktory zajmuje sie juz konkretnym organizmem.

Z powyzszych powodow trudno powiedziec, cobedziesz miala po zakonczeniu ktoregokolwiek z tych kierunkow. Napewno dyplom, i w przypadku wety tytul Lek. Wet.

W teorii, po biotechnologii powinnas znac od podszewki biologie molekularna i posiadac umiejetnosci dzialania na bialkach i genomach.
Po biologii, zalezy od specjalizacji (biochemia, mikrobiologia, biologia molekularna, fizjologia zwierzat/roslin, biologia morza, genetyka klasyczna i inne).

Wybor studiow to sprawa bardzo indywidualna i jesli chcesz studiowac cos z zamilowaniem, a nie po to zeby miec pewna prace za duza kase, to musisz sama zdecydowac co cie najbardziej interesuje i pasjonuje. Poza tym, do pewnego momentu zawsze mozesz probowac sie przeniesc na inna uczelnie albo kierunek jesli to jednaknie bedzie to".
Aha, pierwszy rok trzeba brac z przymrozeniem oka. Sklada sie z dwoch typow przedmiotow: a) te niezbedne bez ktorych nie poznasz meritum, a nie koniecznie sa zwiazane z kierunkiem (matematyka, chemia, fizyka, biofizyka itp). b) przedmiotow na odsiew - cholernie trudnych, zwykle malo potrzenych, ale jak nie zdasz, to nie poznasz tego co najpiekniejsze
martusia

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: martusia »

dziekuje.
chcę jak najlepiej wybrać,chociaŻ i tak jestem nastawiona na to,Że po roku zmienie miejsce,ale chce chociaŻ dobre miasto wybrać,a trudno mieć pewność dobrego wyboru w trakcie gdy uczelni jest mnóstwo w całej Polsce.
w ogóle.ktoś teraz wybiera studia ze względu na późniejszą pracę?mi się wydaje,Że to słaby pomysł,bo rzadko komu to teraz wychodzi na dobre.Mam na myśli przykład z mojej rodziny chociaŻby - moja kochana,zdolna siostrzyczka magister inŻynier po studiach wyjechała do Anglii,bo tu pracowała jako sekretarka w firmie wujka.i tyle miała z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: Savok »

na stronie jest test, ktory przynajmniej teoretycznie powinien pomagac w wyborze kierunku. Co prawda mi czesciej wypadala ekonomia niz biologia, a biotech juz zupelnie nigdy, ale moze Tobie pomoze. Pamietaj, zeby nie kierowac sie tym testem w 100% i jak Ci wypadnie germanistyka, to bzdura
martusia

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: martusia »

hehe,równieŻ dzięki,ale takie testy miałam robione raz w szkole(kupa z tego wyszła,bo oczywiście moje wyniki były pomiędzy wszystkim i nie dało się dokładnie ukierunkować zdolności i preferencji na którykolwiek kierunek)i w akcie desperacji i totalnego niezdecydowania wybrałam się na takie badania do psychologa.Cośtam się dowiedziałam i wyszło mi,Że nadaje się do pracy z ludźmi a w połączeniu ze zdawanymi przedmiotami na maturze (będzie to biologia i matematyka)powinnam się wybrać na psychologię,tak teŻ zamierzam,ale w związku z moim zamiłowaniem do biologii,zwierząt i ludzkiego organizmu chcę teŻ złoŻyć gdzieś na biologię,biotechnologię albo coś w tym stylu.
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: Dinobryon »

"Trudno Ci coś doradzić, gdyż nie masz jednoznacznie określonych predyspozycji. Spróbuj jeszcze raz zrobić ten test mocno zastanawiając się nad każdą odpowiedzią."

Zarąbiście pomocny test
martusia

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: martusia »

dlatego radze,jeŻeli ktoś ma problemy z wyborem kierunku,Żby przejść się do specjalisty,to się rozjaśni,a pryz dobrym wietrze wszystko wyjaśni
Potwor
Posty: 19
Rejestracja: 21 gru 2006, o 08:47

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: Potwor »

Dla mnie ten test jest bardzo konsekwentny: filologia angielska, filozofa lub psychologia. A ze mnie humanistka żadna, trzymam się od tego jak najdalej
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: anik »

Savok pisze:biologia oceanow (rowniez Biol),
Akurat biologia morza jest na Oceanografii.
n2

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: n2 »

mZrobiłem ten test i mi wyszłołopatologia stosowana", na którym uniwerku moŻna to studiować bo nie moge znaleść ? :D

ps: Potwor moze czegoś o sobie nie wiesz ? -)
Jakusz

Re: Studia tematycznie 'w okolicach' biologii

Post autor: Jakusz »

Savok pisze:na stronie .univ.gda.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=przydatne/test[/URL] jest test, ktory przynajmniej teoretycznie powinien pomagac w wyborze kierunku. Co prawda mi czesciej wypadala ekonomia niz biologia, a biotech juz zupelnie nigdy, ale moze Tobie pomoze. Pamietaj, zeby nie kierowac sie tym testem w 100% i jak Ci wypadnie germanistyka, to bzdura )
RównieŻ zrobiłem powyŻszy test juz pare miesięcy temu. Wyszło, Że jestem niezdecydowany i powinienem przemyśleć i rozwaŻyć moje zainteresowania i wreszcie się na coś zdecydować.
Problem tkwi w tym, Że interesuję się biologią odkąd pamiętam, a sprecyzowany profil klasy licealnej miałem w czwartej klasie podstawówki (biol-chem), a kierunek studiów juŻ w pierwszej liceum - Biotechnologia na UG i tylko i jeszcze raz tylko tam. ciekawe co z tego wyjdzie )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości