studiowac biologie??

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
bambus

Re: kierunek biologia - warto?

Post autor: bambus »

bagatha pisze:lili, lepsza praca jest po medycynie.pamietaj,ze genetyka to specjalnosc, a najpierw trzeba przejscwszystko
pozdrawiam i uciekam juz- za duzo tych madrosci

Dlaczego lepsza po medycynie? Wszyscy tak mówią, ale dla wielu młodych lekarzy nie ma pracy, albo musza pracować za marne pieniądze, szukać dobrze płatnej pracy za granicą. MoŻna studiować biotechnologię, tam jest duŻo róŻnych przedmiotów związanych z genetyką. No i nie wszyscy maja uraz do zajęć terenowych, zawsze części osób podobają się takie zajęcia, a części nie. Ktoś np. nie lubi matematyki, ale musi ją zaliczyć na biologii. Ktoś inny nie lubi zajęć w laboratorium. Ale nie przesadzajmy, na medycynie jest podobnie, albo jeszcze gorzej, więcej pamięciowej nauki.
Gość

Re: kierunek biologia - warto?

Post autor: Gość »

zak&#x142opotana pisze:
Lili pisze:Napiszcie co lepiej wybrać: medycynę (średnio mnie interesuje) czy biologia/genetyka (bardzo mnie interesuje -)) Po czym dostanę lepszą pracę?
Rodzice pewnie namawiają Cię na medycynę, ale interesujesz się biologią i genetyką, .
Dokładnie!

Na szczęście jeszcze długa droga do studiów przede mną – jestem dopiero w pierwszej liceum
Mieszkam w Kielcach, i prawdopodobnie będę studiować w £odzi – czy to na medycynie, czy to na biologii.

Sęk w tym, Że nie chcę zostać jakimś podrzędnym lekarzem w przychodni Wolałabym jakieś prace badawcze, w laboratorium. Ale niestety w Polsce chyba małe są szanse na coś takiego, więc wyjazdu zagranicę nie wykluczam.

Czy na medycynie wybiera się jakieś specjalizacje (np. chirurgia/choroby skóry itp.) ?
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: kierunek biologia - warto? medycyna wyborem rodziców?

Post autor: przyrodnik »

W ramach przykładu pozwoliłem sobie spisać przedmioty wykładane na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku:

I rok

Anatomia z elementami neurobiologii
Histologia
z cytofizjologią
Chemia ogólna
i organiczna
Lektorat języka łacińskiego
Lektorat języka obcego
Wychowanie fizyczne lub
Rekreacja lecznicza
Embriologia
Historia medycyny
Pierwsza pomoc
Elementy pielęgniarstwa
Szkolenie bhp
Szkolenie biblioteczne

II rok

Fizjologia
Biochemia
Biofizyka
Biologia z genetyką
Psychologia w medycynie
Informatyka
Historia filozofii
Statystyka
Pierwsza pomoc
Elementy pielęgniarstwa

III rok

Propedeutyka interny
Patomorfologia
Mikrobiologia lekarska
Propedeutyka pediatrii
Patofizjologia
Higiena i ekologia
Farmakologia
i toksykologia
Diagnostyka laboratoryjna
Podstawy immunologii
Socjologia medycyny
Anatomia kliniczna
Propedeutyka psychiatrii
Parazytologia
Propedeutyka onkologii
Propedeutyka etyki
i deontologii

IV rok

Interna
Pediatria
Propedeutyka chirurgii
Farmakologia
i toksykologia
Patomorfologia
Dermatologia i wenerologia
Medycyna ratunkowa
i katastrof
Genetyka kliniczna
Radiologia
Psychiatria I
Neonatologia
Immunopatologia
Medycyna nuklearna
Propedeutyka stomatologii
Fizyka medyczna
Higiena i ekologia

V rok

Interna
5 tyg. x 32godz. + 1dyżur 10 godz.
Pediatria
4 tyg. 30 godz.
Chirurgia
3 tyg. x 27 godz.+ 1 dyżur 14 godz.+ 15 godz. wykł.
Neurologia
2 tyg. x 33,5 godz. + 18 godz. wykł.
Psychiatria II
2 tyg. x 35 godz.+10 godz. wykł.
Ortopedia z traumatologią narządów ruchu
3 tyg. x 22 godz.+ 1 dyżur 6 godz.+ 8 godz. wykł
Ginekologia i położnictwo
3 tyg. x 20,35godz.+ 18 godz. wykł.
Choroby zakaźne i pasożytnicze
3 tyg. x 25 godz.
Radiologia 2 tydz. x 25 godz.
Choroby płuc i gruźlica
2 tyg. x 20 godz.
Diagnostyka laboratoryjna
1 tydz. x 30 godz. - 1 tydz. x 6 godz.
Chirurgia dziecięca
1 tydz. x 22 godz. + 8 godz. wykł.
Farmakologia kliniczna
Żywienie kliniczne
Immunologia kliniczna

VI rok

Chirurgia
3 tyg. x 40 godz.
Ginekologia i położnictwo
3 tyg. x 27godz. + 24godz. wykł.
Medycyna rodzinna
3 tyg. x 31,3 godz. + 6 godz. wykł.
Onkologia kliniczna
2 tyg. x 22,5 godz.+ 15 godz. wykł.
Anestezjologia i intensywna terapia
2 tyg. x 26 godz.+ 8 godz. wykł.
Laryngologia
2 tyg. x 25godz+ 10 godz. wykł.
Okulistyka
2 tyg. x 30 godz.
Medycyna sądowa z elementami prawa
/orzecznictwo lekarskie/ 2 tyg.x26,5godz.
Neurochirurgia
1 tydz. x 31 godz. + 4 godz. wykł.
Rehabilitacja
1 tydz.x 30 godz.
Reumatologia
1tydz.x 26 + 4godz.wykł.
Zdrowie publiczne
1 tyg. x 30 godz.
Gerontologia i geriatria
1 tydz. x 18 godz.+10 godz. wykł.
Medycyny paliatywnej
1 tydz. x 28 godz.
Alergologia kliniczna
Medycyna pracy
Medycyna tropikalna
Organizacja i ekonomika w ochronie zdrowia
Medycyna hiperbaryczna
Etyka i deontologia
bagatha

Re: studiowac biologie??

Post autor: bagatha »

zgadzam sie z Toba Przyrodniku, ale nie to mialam na mysli
oczywiscie,ze jedni lubia to a inni tamto. Ja nie lubie zajec terenowych, a uwielbiam anatomie,a inni wprost przeciwnie. I bardzo dobrze,ze tak jest!
ja mam na mysli wylacznie to,ze warto dobrze zapoznac sie z materialem wybranego kierunku nim sie go podejmie.
Biotechnologia to rzeczywiscie dobry pomysl, nie przyszlo mi to do glowy. Ale w kwestii genetyki mysle,ze kierunek biologia raczej nie. Postawilam tu na medycyne, poniewaz uwazam,ze jednak daje ona wieksze szanse niz biologia. Co oczywiscie nie znaczy,ze kazdy lekarz ma prace od reki!
mysle,ze nalezy stawiac na swoje zainteresowania- to przede wszystkim,ale pozniej na spokojnie zastanowic sie. akurat mi zaintereowanie genetyka na poziomie liceum kojarzy sie ze standartem, bo zazwyczaj genetyka podoba mi sie w liceum. Co nie znaczy,ze twierdze, iz kolezanka nie ma szczerego zainteresowania!
ale miedzy liceum a studiami jest wielka roznica.
Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje,ze teraz rozumiesz co mam na mysli
bagatha

Re: studiowac biologie??

Post autor: bagatha »

tak, wybiera sie. Najpierw studia, potem staz a nastepnie specjalonosc (II poziomy) i tak specjalnosc to wlasnie to, co masz na mysli
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: kierunek biologia - warto? medycyna wyborem rodziców?

Post autor: przyrodnik »

bagatha pisze:zgadzam sie z Toba Przyrodniku, ale nie to mialam na mysli
oczywiscie,ze jedni lubia to a inni tamto. (.)
Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje,ze teraz rozumiesz co mam na mysli
Chodziło Ci chyba o wypowiedźBambusa a nie moją :lol: Ale jak najbardziej się z Tobą zgadzam.
rodzynka

Re: studiowac biologie??

Post autor: rodzynka »

medycyna jest naprawde jako studia bardzo fajna-polecam
rodzynka

Re: studiowac biologie??

Post autor: rodzynka »

no nauki moze ogrom ale generalnie bardzo fajnie, a perspektywy tez sa, trzeba tylko byc pom prostu dobrym w tym co sie robi, a to chyba jak w kazdym zawodzie
dorotka

Gdzie lepiej studiować biologię:na rolniczaku czy uniwerku,

Post autor: dorotka »

interesuje mnie głównie Wrocław i Poznań, ale ostrzegam ze nie jestem orłem z matmy, ale lubię chemię i chcę być .NAUCZYCIELKA! 8O
Livonia

Re: studiowac biologie??

Post autor: Livonia »

Do bagatha: ja sie wybieram jestem stara maturzystka a biologia mnie interesuje jako calosc dzieki bogu i nie ide przezimowac:)jesli mozna wiedziec ile mialas punktow? bo mam kolezanke na biol. na UAM miala 64 ale przyjomowali z odwolania bo poczatkowy prog byl 66 podobno .daj znac:)pozdraiwam i powodzenia na medycynie(slyszalam ze w zwuiazku z nowymi maturami ciezko sie cholernie bedzie tam dosctac)
Mateusz

hmmm

Post autor: Mateusz »

Ja dopiero teraz zacznę liceum, ale cóŻ, trzeba sie zastanowić co dalej. Myślałem o psychiatrii. Tylko jak patrze co to bedzie na tej medycynie to zaczynam się trochę bać. Owszem biologie pojmuję, interesują mnie takie rzeczy, ale nie wiem czy umiałbym non stop siedzieć z ksiąŻką przed nosem(studia, najpiekniejszy okres w Życiu młodego człowieka ) i czy by mi to wszystko do głowy właziło. Nawet nie wiem czy dostałbym sie na medycynę.
No i co dalej? Słyszałem, Że w Polsce jest doś cduŻe zapotrzebowanie na psychiatrów, ale niczego nie moge byc pewnie.
Cholera takie Życie .
Zobaczymy jak sobie poradze z biologią i chemią w liceum( jestem na biol-chem, dla znajomych trochę zaskok:) ).
No i jak napiszę maturę.
Ewentualnie psychologia. Czułbym sie zobowiązany. No zobaczymy co to będzie. Jak macie jakies uwagi czy rady byłbym wielce wdzięczny.
carolin

Re: kierunek biologia - warto? medycyna wyborem rodziców?

Post autor: carolin »

Ja marzę o medycynie. W tym roku się nie dostałam Jestem starą maturzystką. Dostałam się na biologię na UAM i się nie cieszę. Interesuje mnie człowiek i co ja mam teraz począć ? Będę zdawać do skutku. Nie wyobraŻam sobie innej pracy niŻ lekarz.
bagatha

Re: studiowac biologie??

Post autor: bagatha »

ja jestem na II roku biologii na UAMie
jest ciezko, uciekaj dziwczyno jak ci nie interesują roslinki!
tez nie dostalam sie na medycyne
3maj sie, do zobaczenia na uczelni
pozdrowienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości