Studiowanie na wydziale lekarskim

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
skolopofor
Posty: 64
Rejestracja: 1 paź 2007, o 11:23

Re: studiowanie;p

Post autor: skolopofor »

a jak z kołami naukowymi ? istnieją takowe?
jakie podręczniki obowiązują na pierwszym roku?
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studiowanie;p

Post autor: Cinereus »

Istnieje bardzo duzo kol naukowych, na stronie SKN mozna znalezc co Cie interesuje.
podreczniki to maglowana wiele razy sprawa, jakbym ja mial powiedziec to tak:

Anatomia: atlas sinielnikov + skrypt napisany przez asystentow (to sie tyczy tylko wroc) + 3-tomowy podrecznik prof. Marciniaka (ja z Marciniaka sie uczylem naczyn i nerwow) / Bochenek jesli chcesz (z tego robilem tylko krtan, zeby zobaczyc ta ksiazke ale rewelacji nie ma).
Histologia: zabel
Embriologia: bartel
Biologia: drewa, notatki z cwiczen wlasne i jeszcze jakas tam inna ksiazka ale nie pamietam
Chemia: żakowa glownie
Lacina: lingua latina ad usum medicinae studentium
Ang: nie pamietam, zaliczylem rok nie majac ksiazki
Historia medycyny: no comment D pytania do egzaminu i improwizacja.

O przedmiotach typu socjologia medycyny, psychologia, informatyka, biostatystyka, w-f chyba pisac nie musze.


ps. Na poczatku pazdziernika jest kiermasz ksiazek przed akademikiem Blizniakiem, wybierzcie sie na niego a cos wam sellne D
skolopofor
Posty: 64
Rejestracja: 1 paź 2007, o 11:23

Re: studiowanie;p

Post autor: skolopofor »

a z czym miałeś najwięcej problemów na pierwszym roku ?
należysz do jakiegoś koła ?
gdzie jest bliźniak?
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: studiowanie;p

Post autor: shisha pangma »

Ja jestem po 2. roku. jeśli chodzi o koła naukowe, to nie wiem czy ktoś na pierwszym roku do tego należał. Ja chodziłam na drugim (endokryno), ale było to raczej bierne uczestnictwo (trudno, żeby człowiek po pierwszym roku miał jakąs rozlegla wiedzę z interny itp.), do tego koła należeli głównie studenci V i VI roku. Nie wiem jak to wygląda na innych kołach. Wiekszosc ogloszen o kolach jest na tej stronie, z tym ze czesto sa tu podani nieaktualni szefowie kol itp, lepiej sledzic po prostu ogloszenia o spotkaniach informacyjnych, ktore pojawiaja sie w pazdzierniku. Żeby znalezc spis podrecznikow musicie wejsc na strone glowna uczelni biblioteka spis podrecznikow (ogolnie z zakupami poczekalabym do pierwszego tygodnia pazdziernika, ewentualnie atlasy sobie wczesniej zamowcie - ja korzystalam z sobotty, cinereus podaje snielnikova - najlepiej w czytelni przejrzyjcie oba i wybierzcie ten, ktory bardziej Wam pasuje), z angielskiego bylo cos w stylu english for medical students and doctors - beda Wam proponowac zakup oryginalnego, ale lepiej kupic w kserze, na kazdej czesci zaoszczedzicie po 15 zł:) Żakowej z chemii nie kupujcie, co najwyzej wydrukujcie ze strony katedry biochemii SLUMu? glowy nie dam, ze to taki adres). Z łaciną nie pamiętam jak bylo (bo nigdy wczesniej laciny sie nie uczylam i nie myslalam o zwolnieniu), ale faktycznie byl chyba jakis problem z zapisem na swiadectwie licealnym, wiec najlepiej poczekac, do pierwszych zajec - Ignasia tudziez Hokus - Pokus Was na pewno chetnie poinformuje na pierwszych zajeciach
Cinereus jaka byla zdawalnosc u Was na roku anatomii?:)
Z kolei jesli chodzi o czaszke (nikt o to nie pytal, ale podejrzewam, ze predzej czy pozniej kogos to zainteresuje), to mozna powiedziec tyle: zalezy od tego jaka macie wyobraznie (ja sama jej nie potrzebowalam, znacznie bardziej przydalby mi sie wtedy modelu mozgu, ale tym raczej nikt nie handlowal czaszka przy mozgu to pikus) - jesli macie ochote kupic to zwracajcie uwage na to, zeby byla przecieta (zeby mozna bylo zajrzec do srodka), ewentualnie mozna podejsc na patomorfologie, tam przecinaja. Aha, w zeszłym roku na infekcji (infekcja.net) - naszym forum - pojawilo sie duzo ogloszen typu kupie czaszke", sprzedam czaszke i zainteresowal sie tym tvn, jakobysmy handlowali zwlokamiP
Grzybu zaliczenie semestralne nie jest takie zle, przynajmniej sie czlowiek mobilizuje) Aha, oceny w indeksie sa tylko z egzaminow (i z tego wyliczana jest srednia), zaliczenia z pozostalych przedmiotow sa w indeksie wpisywane jako zal po prostu.
Z iloscia nauki bym nie przesadza, choc faktycznie 1 rok jest gorszy od 2 pod wzgledem liczby kretynskich przedmiotow z ktorych nic sie nie wynosi - na 2 roku mialam 2 dni wolne w tygodniu (jak to mowi kolega mojej kolezanki: 1. rok to wakacje nad baltykiem, 2. rok - wakacje nad srodziemnomorskim, studia zaczynaja sie dopiero od 3. roku - zobaczymy)
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studiowanie;p

Post autor: Cinereus »

Cinereus jaka byla zdawalnosc u Was na roku anatomii?:)
Praktyczny wiekszosc zdala, ale nie wiem ile dokladnie nie zdalo. teoretycznego nie zdalo chyba okolo 40 osob.


Ja chodzilem na kolo medycyny sadowej, od tego roku chcialbym na jakies kolo z chirurgii pojsc.


Co do problemow, hm. powiedzmy ze udalo mi sie bez wiekszych komplikacji zaliczyc rok, jakbym mial powiedziec czego nie lubilem to troche by tego bylo D ale anatomia byla spoko ]
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: studiowanie;p

Post autor: Grzybu123 »

A ja w Łodzi wynoszę takie wrażenie, że bardzo dużo nauki jest na pierwszym roku i drugim, a później jest już właśnie coraz więcej wolnego czasu". Właśnie jak oglądałem plan, to widziałem że jednak różni się od mojej uczelni matki"

PS. Skoro jest zaliczenie semestralne, to znaczy że poprawki egzaminów w sesji zimowej są też w zimówce? No niby motywuje to, ale jednak jak się jedno zawali to natychmiast trzeba zaliczać, bo na przykładzie w Łodzi spokojnie niektóre rzeczy nawet z października można we wrześniu zaliczać. No i jednak czasu jest dużo więcej na naukę (wakacji nie ma, ale przynajmniej nie ma takiego spięcia")

Stąd mój strach.
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: studiowanie;p

Post autor: shisha pangma »

w zimie wyglada to mniej wiecej tak: 2 tygodnie sesji (wiekszosc egzaminow jest chyba w pierwszym tygodniu), potem tydzien ferii (czyli w razie poprawki nauki) i 1 albo 2 tygodnie sesji poprawkowej. Jeśli się zawali, to komis musi być zaliczony do rozpoczecia sesji letniej, termin ustala katedra i z tego co slyszalam to najczesciej jest on do polowy kwietnia najczesciej.
natomiast poprawki letniej sa (jak wszedzie chyba) we wrzesniu, komis na I roku musi byc zaliczony do konca wrzesnia, na dalszych latach do rozpoczecia sesji zimowej nastepnego roku.
A Ty, jak rozumiem, myslisz o przeniesieniu sie? Czy zmieniasz kierunek? Wiekszość ludzi nie ma problemu, nie boj sie na zapas:) (na 2. roku w pierwszym semestrze polecialy 2 osoby w zasadzie dlatego, ze jak juz pisalam wyzej komis z biofizyki jest naprawde trudny do przejscia)
Aha i jeszcze jedna informacja (ale miejmy nadzieje, ze nikt nie bedzie musial jej wykorzystywac w praktyceP): ponoc przez cale studia mozna powtarzac jeden rok (kiedys chyba mozna bylo wiecej) i moze byc to rok pierwszy (podobno w krakowie i gdzies tam jeszcze nie moze)- choc slyszalam, ze osoby majace anato we wrzesniu czasami jeszcze raz biora udzial w rekrutacji i dostaja sie (wtedy przynajmniej jest bezplatnieP, a lacine i angielski itp. z I roku i tak zaliczaja im), powtarzajac rok, mozna awansem robic przedmiot/y z nastepnego roku.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: studiowanie;p

Post autor: Grzybu123 »

No w Łodzi też już nie dają awansów na (właściwie po) 1 roku. Tłumaczą to tym, że muszą wyeleminować tych, co nie zdają LEP. No mnie ta sesja przerazą, bo często się zdaża w Łodzi że ludzie chodzą zaliczać po XX razy przez kilka miesięcy nawet.

W sumie nie wiadomo, czy się dostanę do Wrocka. A fajnego macie dziekana? Da radę z Nim załatwić cokolwiek i czy ma on wpływ na swoich profesorów?
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: studiowanie;p

Post autor: shisha pangma »

Grzybu123 pisze:W sumie nie wiadomo, czy się dostanę do Wrocka. A fajnego macie dziekana? Da radę z Nim załatwić cokolwiek i czy ma on wpływ na swoich profesorów?
za mojej kadencji(:P) to już jest chyba trzeci dziekan i nigdy nie miałam z nim spotkania pierwszego stopnia, wiec nic Ci o nim (nich?) nie jestem w stanie powiedziec, ale prodziekan do spraw studentow (obecny) jest bardzo w porzadku. Kazda katedra rzadzi sie tak naprawde swoimi prawami. Zaliczanie, o ktorym pisalam w tamtym poscie dotyczy egzaminow, jak nie zaliczysz np. laciny (czy innego przedmiotu, z ktorego nie ma egz) w pierwszym semestrze to dalej jestes na studiach, dostajesz warunek i sam umawiasz sie z kobieta na zaliczenie (lepiej chodzic czesto i wiele razy do niej - ona lubi jak studenci chociaz udaja, ze sie staraja)
skolopofor
Posty: 64
Rejestracja: 1 paź 2007, o 11:23

Re: studiowanie;p

Post autor: skolopofor »

Dzięki za wszystkie infa ! Naprawdę się przydały! Jest jeszcze coś czym chcecie się podzielić z przyszłymi studentami ? Pozdrawiam!
Kirsten
Posty: 571
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:29

Re: studiowanie;p

Post autor: Kirsten »

wow świetne info tu od Was dostaliśmy! dzięki! D bylam niedawno we wrocławiu, tak na weekend, obczaić miasto, bardo mi sie spodobało mam w głowie taką rywalizacje uczelniana lublin vs Wroclawmusze to przemyślec

jeszcze raz 100krotne dzieki!
shisha pangma
Posty: 192
Rejestracja: 3 lip 2009, o 13:49

Re: studiowanie;p

Post autor: shisha pangma »

przydatne materiały: chomikuj.pl/amwro hasło: akademia666 oraz amwroc.pl hasło: musztardae
buba
Posty: 54
Rejestracja: 11 lip 2009, o 12:49

Re: studiowanie;p

Post autor: buba »

A ile osób odpada statystycznie tak np po I roku? Ledwo się dostałam, a teraz już zaczynam się bać czy dam radę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości