Substancja czysta - parowanie, wrzenie, kondensacja

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
karolinka_18
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2019, o 12:28

Substancja czysta - parowanie, wrzenie, kondensacja

Post autor: karolinka_18 »

Witam,
Mam do rozwiązania pewne zadanie i chciałabym prosić o pomoc.

Otóż zagadnienie skupia się głownie na substancji czystej. Mam wskazać prawdziwe zdanie.
A.W temperaturze krytycznej i powyżej niej układ jednoskładnikowy tworzy fazę zwaną płynem nadkrytycznym
B.Podczas wrzenia substancji czystej prężność pary jest mniejsza od ciśnienia zewnętrznego, dlatego parowanie musi zachodzić w całej objętości
C.Temperatura topnienia substancji czystej jest nieco wyższa od jej temperatury krzepnięcia
D.Temperatura wrzenia substancji czystej jest nieco wyższa od jej temperatury kondensacji

Odrzuciłam odpowiedź C, ponieważ temperatury te są jednakowe. Nie wiem jednak czy ma to takie same przełożenie na temperaturę wrzenia i kondensacji (wiem tylko, że wrzenia jest stała w danym ciśnieniu).
Wydaje mi się, że prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź A, aczkolwiek nie jestem pewna co do terminu "płynu nadkrytycznego".

Będę wdzięczna za odpowiedź!
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Substancja czysta - parowanie, wrzenie, kondensacja

Post autor: 00000000000000000000 »

A. też nie do końca. Samo przekroczenie temperatury krytycznej nie jest wystarczające aby otrzymać płyn nadkrytyczny. Konieczne jest jednoczesne osiągnięcie lub przekroczenie ciśnienia krytycznego.
karolinka_18
Posty: 5
Rejestracja: 27 cze 2019, o 12:28

Re: Substancja czysta - parowanie, wrzenie, kondensacja

Post autor: karolinka_18 »

Bardzo dziekuje!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości