światło-roślina siewki będą miały dłuższe łodygi w słoiku bez dostępu światła

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

światło-roślina siewki będą miały dłuższe łodygi w słoiku bez dostępu światła

Post autor: bioloOOg »

właśnie zrobiałam tą maturę: i bardzo zdziwila mnie odpowiedz do zadania 27."siewki będą miały dłuższe łodygi w słoiku bez dostępu światła"
zawsze wydawało mi się,ze swiatło,woda itp pomaga wzrastać roslinie
mam pytanie kiedy jednak nie pomaga?-bo chciałabym z tego zadania na przyszłość coś wywnioskować
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: światło-roślina

Post autor: Lucyfer »

Prawdę napisali. Siewki zamknięte w ciemnym pojemniku, rosną długie, blade i wiotkie
Szukaj pod hasłem rośliny etiolowane"
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: światło-roślina

Post autor: bioloOOg »

no tak.domyślam się,ze to prawda.

"ETIOLOWANE ROŚLINY, wypłonione rośliny — rośliny wyrosłe bez dostępu światła lub przy niedostatecznym oświetleniu. U roślin takich następuje nie tylko odbarwianie (brak chlorofilu), ale także zmiany morfologiczne i anatomiczne mają one wydłużone międzywęźla, wiotkie, wątłe pędy, nierozwinięte liście, wydłużone komórki o bardzo cienkich błonach oraz słabo zróżnicowane komórki poszczególnych tkanek."

skad mam wiedzieć,ze mam do czynienia na maturze z taką rośliną,bo nie łapietak mają wszystkie siewki?
Lucyfer
Posty: 636
Rejestracja: 8 sty 2012, o 15:27

Re: światło-roślina

Post autor: Lucyfer »

Jak jest napisane, że wysiano bez dostępu światła i po x dniach zmierzyli długość, to masz wiedzieć.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: światło-roślina

Post autor: AnnaWP »

W zasadzie wszystkie rośliny fotosyntetyzujące reagują podobnie na etiolację. Hipokotyle są wydłużone, nieco wiotkie, cała roślina jest blado żółto-zielona, opóźniony rozwój epikotyla, słabszy rozwój korzeni.
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: światło-roślina

Post autor: bioloOOg »

już czaję-dzięki)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości