Świecące robaki

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
dg193
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:06

Świecące robaki

Post autor: dg193 »

Witam wszystkich! Kilka dni temu wieczorem na dworze zauważyłem podłużne robaki które świeciły ciągłym zielonym światłem. Kiedy załączyłem oświetlenie na zewnątrz, zauważyłem podłużne, brązowe robaki (przesyłam zdjęcie). Czy ktoś wie jak się nazywają? Proszę o odpowiedź.
Załączniki
Świecące robaki
Świecące robaki
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Świecące robaki

Post autor: WojtekB »

dg193 pisze:Witam wszystkich! Kilka dni temu wieczorem na dworze zauważyłem podłużne robaki które świeciły ciągłym zielonym światłem. Kiedy załączyłem oświetlenie na zewnątrz, zauważyłem podłużne, brązowe robaki (przesyłam zdjęcie). Czy ktoś wie jak się nazywają? Proszę o odpowiedź.
Po pierwsze: nie robak
Po drugie: zły dział na oznaczenie (wbrew pozorom to nie jest owad)
Po trzecie: przypuszczam, że to jakiś dwuparzec (Diplopoda), ale nie znam żadnego gatunku świecącego, więc dalej nie pomogę
Awatar użytkownika
Kurecki
Posty: 16
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 21:04

Re: Świecące robaki

Post autor: Kurecki »

To może być jakiś przedstawiciel Rosochatkowatych (Polydesmidae). Ale żeby świecił?
Załączniki
3331678606_745444965e.jpg
dg193
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:06

Re: Świecące robaki

Post autor: dg193 »

Ja też się zdziwiłem, jak to zobaczyłem. Tych robaków było więcej i wszystkie wydzielały z siebie zielonkawą poświatę (taką, jak robaczek świętojański - z tą różnicą, że emitowały one światło ciągłe, a nie przerywane jak robaczki świętojańskie). Obserwowałem je na południu Polski (małopolskie).
Awatar użytkownika
Kurecki
Posty: 16
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 21:04

Re: Świecące robaki

Post autor: Kurecki »

A świeciła cała powierzchnia ciała, czy tylko np. odwłok?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Świecące robaki

Post autor: WojtekB »

Ciekawe, ja jedynie słyszałem (właściwie przeczytałem w przewodniku) o rzadkiej dżdżownicy Eisenia submontana, której śluz świeci

Poszperałem w internecie i znalazłem coś takiego: BIOLUMINESCENCJA - ŻYWE LATARKI, a dalej w odnośniku -

Kod: Zaznacz cały

lifesci.ucsb.edu/~biolum/organism/
Interesting Organisms
Podają, że Centipedes i Millipedes świecą

Temat ciekawy, tylko konkretów brak
Awatar użytkownika
Kurecki
Posty: 16
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 21:04

Re: Świecące robaki

Post autor: Kurecki »

Dotarłem do takiej informacji

Ale raczej południe Polski to nie Indonezja
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Świecące robaki

Post autor: WojtekB »

Kurecki pisze:Ale raczej południe Polski to nie Indonezja
Jednak jakiś trop jest wiadomo już, że ta grupa może świecić. No cóż przydałby się jakiś specjalista od krocionogów i innych tego typu zwierząt
dg193
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:06

Re: Świecące robaki

Post autor: dg193 »

Dziękuję wam za pomoc. Jeszcze raz opisuję moją obserwację i przesyłam rysunek:
Było ciemno, więc widziałem tylko to, co na rysunku - kiedy zaświeciłem światło to oczywiście nie widać już było efektu luminescencji tylko uciekające we wszystkich kierunkach robaki. Nie miałem czasu aby wtedy zrobić zdjęcie, więc zdjęcie zrobiłem dopiero kiedy znalazłem podobnego robaka na drugi dzień (patrz fotografia zamieszczona na początku mojego wątku). Teraz jednak nie mam pewności czy to są te same robaki, ponieważ tamte świecące były trochę dłuższe i cieńsze (przypominały te luminescent millipede z Indonezji) ale były krótsze. Wydaje mi się, że świeciła tylko górna powierzchnia ciała.
Załączniki
swiecace_robaki_rysunek.jpg
Awatar użytkownika
Kurecki
Posty: 16
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 21:04

Re: Świecące robaki

Post autor: Kurecki »

Szukałem, szukałem i chyba znalazłem
To może być przedstawiciel Zieminkowatych (Geophilidae), ponieważ niektóre z nich produkują luminescencyjną wydzielinę
buubless
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2010, o 09:13

Re: Świecące robaki

Post autor: buubless »

Wczoraj wieczorem zauważyłem coś świecącego w trawie, pomyślałem że to robaczek świętojański, poświeciłem telefonem i zobaczyłem jakiegoś dziwnego robaka. TO był ten sam co na tym zdjęciu, że został znaleziony w Indonezji. wziąłem go na rękę i przyglądałem mu się. Po ciemku świecił zielonym światłem, a jak wziąłem go pod światło to już nie. Gdy szedłem już po ciemku z nim w ręku mijając latarnie itd. w ciemności już nie świecił. Stopniowo przestawał np. część się świeciła, a potem nic. Szukałem w internecie jak się to może nazywać i zauważyłem tą stronę. Mieszkam w Lublinie, a robaczka znalazłem w okolicach sławinka
dg193
Posty: 6
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:06

Re: Świecące robaki

Post autor: dg193 »

Ja też sądzę, że jest to jakiś przedstawiciel Zieminkowatych (jak napisał Kurecki), ale dowiedziałem się od specjalisty w zakresie bezkręgowców, że w Polsce (szczególnie w górach) występują dość pospolicie świecące dżdżownice o nazwie Eisenia lucens. Ja jednak po włączeniu oświetlenia widziałem tylko te 3-4 cm pareczniki poruszające się szybko i zwinnie ruchem wężowatym.
abcd4
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2010, o 20:53

Re: Świecące robaki

Post autor: abcd4 »

Dzisiaj wieczorem byłem w lesie i zauważyłem że w zaroślach na ziemi są świecące miejsca, wziąłem trochę ziemi do ręki i wyszedł z niej podłużny robak który się świecił. Poruszał się trochę jak dżdżownica ale był chudszy i miał nogi, świecił się cały ale najjaśniejszy punkt miał w okolicy głowy, długość ok 4-5cm. Zostawiał on też świecący śluz na roślinach i ziemi i na mojej ręce. Co to było? Mieszkam w Bielawie (dolnośląskie) w okolicach gór i to by potwierdzało teorie o tej dżdżownicy ale to miało nogi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości