Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: pieczara07 »

Dla osób piszących w tamtym roku matury, chemia mogłabyc pewnym zaskoczeniem, np. dla mnie była. Dlatego tegoroczna matura nie powinna dziwić. Mnie osobiście nie poszła za rewelacyjnie, ale zdecydowanie wole taka jej forme. Troche śmieszą mnie osoby,które mówią,że 3 lata korków nic im nie dały, przepraszam was, ale jedyne co mi sie ciśnie na myśl to: bardzo dobrze. W tym kraju powinny sie skończyc potajemne udzielanie korepetycji. Nauczyciel ma uczyc w szkole, a nie później brać za to kase na prywatnych lekcjach. Wszystko podane na tacy, zero własnej pracy włożonej w rozumienie pewnych kwestii. Jeśli sami włożycie wysiłek, aby zrozumiec zagadnienie to zapamiętacie to do końca życia. Na studiach też będziecie chodzić na korki?
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

ekim, trochę mnie zdziwiła Twoja wypowiedź. kreatywność? JASNE, jest bardzo ważna. ale na Boga, chyba nie na maturze z biologii? przepraszam bardzo, jeśli kreatywność tu jest taka ważna to może już teraz niech wprowadzą wypracowanie na biologii! niech w ogóle nie będzie sprawdzana wiedza skoro nie jest już taka istotna, a punkty niech będą przyznawane za umiejętność składania wyrazów w logiczną całość
poza tym jeszcze jedno: matura to nie jest rozmowa kwalifikacyjna do świetnej firmy, podczas której trzeba zabłysnąć inteligencja, twórczym i kreatywnym myśleniem. matura z biologii ma pozwolić na dostanie się na wymarzone studia i jeśli ktoś ją pisze to zapewne nie startuje na ASP bądź szkolę teatralna a na kierunek gdzie przyswojona wiedza będzie wyznacznikiem tego, czy wylecisz czy też nie.

p.s do matury z chemii nic nie mam.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: lith »

Jakby matura była tylko wiedzowa (czyli np. trudne, szczegółowe, otwarte pytania bez podpowiedzi, czy tekstów pomocniczych) to byłyby płacze, że na te bardziej pożądane kierunki dostają się tylko cyborgi, kujony bez życia poza szkołą i takie tam antyspołeczne egzemplarze. I, że normalny śmiertelnik nie ma szans.
ekim
Posty: 469
Rejestracja: 14 lut 2009, o 15:10

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: ekim »

searleaf, Ja uważam, że częścią matury z biologii powinien być na przykład jakiś mały projekt badawczy. Tylko wydaję mi się, że jest to zbyt trudne logistycznie i zbyt łatwo cwaniaczki znalazłyby sposób na oszukanie komisji. Jeśli uważasz, że w biologii potrzebni są tylko ludzie w kółko powtarzający coś co już wszyscy widzą to mamy chyba inne poglądy na naukę. A właśnie matura jest wyznacznikiem tego czy ktoś nadaję się aby uzyskać wyższe wykształcenie czy nie.
I tak uważam, że na maturze z biologii potrzebna jest kreatywność. Bo bez tej kreatywności nie jesteś w stanie przedstawić wiedzy w taki sposób aby była ona przyswajalna.
Miałaś kiedyś okazję słuchać wykładu ? Jeśli tak to chyba zdajesz sobie sprawę z tego, że o wiele ciekawszym jest wykład człowieka, który z pasją opowiada o tym o czym ma mówić, wykorzystując zarówno bogactwo swojej wiedzy, jak i bogactwo językowe czy różne rekwizyty niż człowieka który mówi co wie i tyle. I skoro matura ma pozwalać na dostanie się na studia i późniejsze ewentualne dołączenie danego człowieka do grona ludzi wykształconych to chyba lepiej, że Ci ludzie wcześniej zostaną sprowadzeni na ziemi i pokaże im się, że działania czysto odtwórcze są już co najmniej niemodne.
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

noo, a teraz są narzekania że każda za przeproszeniem tępa dzida mogłaby przyjść na maturę bez przygotowania i i tak bylaby w stanie ją napisać w miarę, bo może akurat wbije sie w cudowny klucz. zresztą będę to powtarzać do usranej śmierci chyba bo widzę ze nie kazdy rozumie- NIE chodzi mi o zadania dla cyborgów, NIE chodzi mi o rycie na pamięć. chodzi mi raczej o to, żeby matura z biologii wygladała jak wiiieeeeelka klasówka, a nie jak olimpiada z filozofii.
ekim
Posty: 469
Rejestracja: 14 lut 2009, o 15:10

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: ekim »

searleaf, Jeśli tępa dzida wie czym się różnią tkanki przewodzące u nago i okrytonasiennych, że dziobak i kolczatka to stekowce, że białka denaturują w wysokich temperaturach, a niższa temperatura zwalnia zachodzenie reakcji, że nie wszystkie komórki eukariotyczne mają mitochondria, czym charakteryzują się różne rodzaje transportów, dlaczego protisty słodkowodne mają wodniczki tętniące etc. To chyba tępą dzidą nie jest, bo wydaję mi się, że w sumie takiej wiedzy wymagano na tegorocznej maturze. Do tej wiedzy wymagano trochę kreatywności żeby to ładnie ubrać w słowa. Et voila, danie gotowe.
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

ekim, skoro o wykładach mowa, to nie:) nie mialam okazji jeszcze uczestniczyć w wykładach. ale skoro o to zaczepiłeś to oczywiscie zgadzam się (tym razem) z Tobą i również uwazam, ze bogactwo językowe, a przede wszystkim podejscie z pasją do tematu sprawia, że aż chce się takiego człowieka słuchać. i oczywiscie ufam, że tacy wykładowcy istnieją i jest ich sporo. ale jesli takowi chodzą po tej ziemi to zapewne są wiekowi. i zapewne zdawali maturę która była jeszcze trudniejsza niż te nasze i składająca się jedynie z zadań na wiedzę. a jeśli oni ją zdali i wspięli się tak wysoko, zdobyli to wyższe wykształcenie to jak sam zapewne wywnioskowałes matura to nie wszystko. sprawdziany wiedzowe wcale wiec nie skreslają faktu, że ktoś kto je zdaje nie jest twórczym, ciekawym człowiekiem!
poza tym jeszcze jedno: nas w szkole nie uczą raczej jak wbić się w klucz zaserwowany przez CKE, nie uczą jak skladac zdania aby zaden egzaminator się nie przyczepił. przynajmniej mnie tego nie uczono. a więc kolejna sprawa- jesli to nie jest przyjete w szkolach to czemu maturzysci muszą się z tym mierzyć?
p.s mały projekt badawczy jest bardzo dobrym pomyslem akurat. ale pod warunkiem, że takie zadania równiez bylyby wałkowane w szkołe.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: zoo_ »

ekim pisze:Moim zdaniem o wiele istotniejsza jest umiejętność zrozumienia i analizowania jakiegoś zjawiska, np. oddychania komórkowego niż mechaniczne recytowanie wszystkich związków po kolei. Bo jaki to ma sens, jak nie wiesz z czym to się w ogóle je ?
Niestety ekim, to nie jest sposób myślenia 90% społeczności. Akurat przykład z oddychaniem - większość klasy poświęciła pół godziny na wyrycie schematu na pamięć. Kiedy ja poświęciłam ciut więcej żeby załapać co się skąd bierze, dlaczego jest akurat tak,a nie inaczej i przy odpowiedzi mając schemat przed sobą powiedziałam coś więcej poza X przekształca się w Y, a następnie w Z to cała klasa patrzyła na mnie tak: O_O

poza tym jeszcze jedno: nasz w szkole nie uczą raczej jak wbić się w klucz zaserwowany przed CKE, nie uczą jak skladac zdania aby zaden egzaminator się nie przyczepił. przynajmniej mnie tego nie uczono.
A mnie właśnie tak. Czasem mam wrażenie, że nawet za bardzo, bo jedno słowo źle, linijka więcej niż miejsce na to pozwala i 0pkt
Na powtórzeniu nauczycielka wybiera 2-3osoby do odpowiedzi z całego działu. Za każdym razem znajdzie się jakaś osoba, która z odpowiedzi dostaje 5, a potem z tego samego materiału ze sprawdzianu 1 czy 2. Dlaczego? Bo ma wiedzę, ale wykutą i nie potrafi jej wykorzystać.
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

czy ja piszę po chińsku? nie mówię o kuciu! nigdy nie byłam zwolenniczką rycia na pamięć dniami i nocami. CO WIĘCEJ- zawsze uczyłam się z umiarem, raczej na rozumienie a nie na blachę.
mam wrażenie, że niektórzy totalnie nie kumają o co mi chodzi. i nie tylko mi, bo widziałam wiecej zwolenników egzaminów wstepnych.

zoo_, chwała Twojej szkole za to, że uczą Cię wbijac w klucz. ale mnie np nie i tu juz pojawia się problem. bo skoro jednych uczą a innych nie to jaka tu mamy sprawiedliwość.
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

dodam, że nie mam do nikogo pretensji! jestem trochę rozgoryczona, to fakt. bo po maturze dowiedziałam się , ze istnieje cos takiego jak slowo klucz na maturze z biologii. fajnie wiedzieć.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: lith »

Swoją drogą wolałbym być operowany przez chirurga, który jak zobaczy u mnie jakiś nietypowy wariant anatomiczny, z którym się nie spotkał w żadnym atlasie to na logikę, rozumiejąc co jak działa bez problemu ogarnie sytuację niż takiego, który nazwie mi każdy szczegół anatomiczny, ale jak coś się nie będzie zgadzało z książką to error, nie wie co zrobić, bo jego wyuczony schemat tego nie przewiduje.
ekim
Posty: 469
Rejestracja: 14 lut 2009, o 15:10

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: ekim »

searleaf, U mnie w szkole też nie uczono wstrzelania się w klucz. Moim zdaniem to bezsens. Mnie uczono logicznego myślenia, wyciągania wniosków i odpowiadania na pytanie zwięźle, ale i wyczerpująco. To raczej wystarczyło.

lith, Thats a point.
seelaaf
Posty: 892
Rejestracja: 16 lip 2011, o 20:25

Re: Szambo i fekalia czyli kłótnie o matury

Post autor: seelaaf »

lith, zapędzasz się. ja mówie o maturze a Ty już o pracy i to nie byle jakiej ale chirurga. ale skoro tak sie bawimy to ja natomiast wolalabym miec styczność z dobrze wyksztalconym lekarzem, który wie co gdzie jest a nie który drogą dedukcji będzie dochodził co mi dolega i potem bardzo kreatywnie mnie zszyje.
każdy ma swoje racje, ja bynajmniej zdania nie zmieniłam, a wiec dyskusje uwazam za zakończoną z mojej strony
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości