Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
nooise
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2007, o 13:33

Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: nooise »

Jak w temacie. W jaki sposób baterie ( chodzi mi o popularnepaluszki ) zatruwają środowisko? Przecie wypełnione są metalami (
lit, ołów, węgiel ) w jaki więc sposób te metale przedostają się do środowiska? Słyszalem, że polega to na przenikaniu ołowi do
gleby, gdzie zostaje rozlożony na szkodliwe substancje przedostające się do wody między innymi.

Na ten przykład gdybym rozebrał baterię paluszka i pozostawił na noc w pokoju, w którym bede spać, mógłbym byc narażony na jakieś
ewentualne toksyny parujące z baterii? ( tym razem mam na myśli schemat podobny do parowania lakierów, klejów ) Czy może w tej
formie jest ona niegroźna i dopiero fizyczny kontakt, tj połykanie etc może być groźny? Stricte czy po rozebraniu baterii moga się
z niej unosić w formie wonnych lub bezwonnych jakieś szkodliwe dla układu nerwowego substancje?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: DMchemik »

węgiel nie jest metalem, a pozatym nie jest szkodliwy. Lit też nie należy do trujących pierwiastków. Paluszki nie zawierają ołowiu a cynk i dwutlenek manganu, reszta to zagęszczony elektrolit na bazie prawie nieszkodliwego chloru amonu, wody i zagęszczony skrobią ziemniaczaną. Nie zawierają one organicznych związków, które mogą się ulatniać i być wdychane.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: Iwus »

DMchemik, ładnie to opisałeś ale coś mi tu nie pasuje -dlaczego w takim razie baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych skoro nie są szkodliwe.Chyba nie do końca tak jest jak opisałeś
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: DMchemik »

na niemal wszystkich bateriach jakie się teraz produkuje pisze, że nie zawierają kadmu i rtęci, a to głównie o te pierwiastki chodzi. Pozostaje nam MnO2 i dodatki stopowe jak np miedź ew. ołów. nie zmienia to faktu, że jeśli taką baterię rozebrać, to nic się z niej nie ulatnia, no ewentualnie pył jeśli mamy przeciągi w domu.
nooise
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2007, o 13:33

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: nooise »

A co z palonymi plastikami? Jakie ilości palonego plastiku moga być groźne dla człowieka i środowiska? Przykładowo kabel przetapiający się na kaloryferze , może stwarzać jakieś zagrożenie? Temu topnieniu zawsze towarzyszy specyficzny,ciężki zapach, zastanawiam się na ile może być groźny.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: DMchemik »

zależy z czego wykonany jest pancerz kabla. zapach jest, ale na pewno nie są to jeszcze wyjątkowo szkodliwe substancje, bo nie są to produkty pirolizy. pozatym żeby czegoś nie wdychać trzebabyłoby nie oddychać, a jak widzisz żyjesz mimo że oddychasz
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: Savok »

DMchemik, cos mi nie pasuje z tymi bateriami. AFAIR wielkie przedsiewziecia recyklingu baterii maja na celu odzyskanie. kadmu.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: Iwus »

I jeszce coś o bateriach,ponieważ zbieram je po całej rodzinie i wyrzucam co jakiś czas zauważyłam że po pewnym czasie powstaje na nich nalot( co to może być )
Być może ten nalot jest szkodliwy dla środowiska w momencie kiedy bateria się rozkłada.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: Savok »

Iwus, pamietaj, ze w baterii znajduje sie kwas. Ten nalot to zwykly tlenek metalu. Kiedys to byl tlenek kadmu, szkodliwy jako ze kadm jest ciezki. a jesli DM ma racje, to ja juz nie wiem
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: tin »

Bo DMchemik mówi o bateriach nowego typu. Niestey w obiegu są jeszcze te kadmowe(sam ostatnio utylizowałem). One są wycofywane i teoretycznie nie można ich sprzedawać, ale jak jest w praktyce to juz inna sprawa.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: Iwus »

tin pisze:sam ostatnio utylizowałem
Jak,może to każdy zrobić czy trzeba mieć specjalny sprzęt ?

Osad pojawił się na bateriach alkalicznych i miał nieprzyjemny zapach,więc coś mi tu nie pasuje.Po co wszystkie te akcje typuzbierając baterie chronisz środowisko skoro nie są one już tak szkodliwe.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: tin »

Miałem na myśli wyrzucenie ich do pojemnika na baterie. Mozna takie jescze gdzieniegdzie znaleźc. Samemu nie radze.
Co do akcji to chodzi własnie o te które jeszcze sa w obiegu. A żeby chronić środowisko to polecam używanie akumulatorków-starczaja na bardzo długo i nie trzeba tyle wytwarzać.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Szkodliwy wpływ baterii na środowisko, pytania

Post autor: DMchemik »

ten nalot to tlenek cynku, natomiast nawet w bateriach nowego typu mamy przeicież mangan, ktory dostaje sie do środowiska, kadm jesli jest to w bardzo małych ilościach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość