Szkolny 16/17

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Szkolny 16/17

Post autor: julialat »

Wiecie moze ile osób startowało w całej Polsce? Mi poszło bardzo kiepsko, jestem sobą tragicznie rozczarowana.

Oko
Posty: 6
Rejestracja: 8 paź 2016, o 14:19

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Oko »

dwuparce1717 pisze:Ale Olimpiada zawsze w założeniach miała wspieranie uczniów z wiedzą biologiczną, WIEDZĄ, bo logiczne myślenie podobno sprawdzane jest na maturze. To nie jest pozytywna zmiana. To umaturalnianie konkursu. O błędach merytorycznych nie wspomnę, bo na samych pierwszych trzech kartkach doliczyłem się 4, a konsultowałem to z weteranką OB Także odwoływać się będę. Zaniedbaniem z ich strony jest też to, że nie opublikowali dokumentu z przykładowymi pytaniami, co twierdzili że zrobią. A czas jaki przyznali na rozwiązanie tych zadań jest krótszy niż studenci na zaliczeniach. Dołączanie tak obszernych tekstów do prawie każdego zadania jest kolejną udaną metodą na odsiew uczestników z wiedzą To jest czytanka, czy Olimpiada przedmiotowa? Ogółem wynik uważam za nie najgorszy jako, że mam za sobą tylko 1 klasę, ale nowa forma Olimpiady z pewnością nie ma na celu odsiewu tych których starała się wyróżnić w poprzednich edycjach.
A od których zadań konkretnie będziesz się odwoływać?

xpedium
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2016, o 20:03

Re: Szkolny 16/17

Post autor: xpedium »

Ja na pewno będę się odwoływać od dehydrogenazazy". Nie ze względu na wynik, ale dla zasady - skoro dokładność jest wymagana od uczestników, powinno to również obowiązywać układających zadania.
VademecumEdukacja

Re: Szkolny 16/17

Post autor: VademecumEdukacja »

Błąd jest w kluczu w zadaniu 17. Napisali, że dlatego, bo zawiera kofaktor, a powinno być, że enzym zbudowany jest z sześciu łańcuchów polipeptydowych.
VademecumEdukacja

Re: Szkolny 16/17

Post autor: VademecumEdukacja »

a nie, to jest tylko przykład odpowiedzi klucz jest niżej, ok
VademecumEdukacja pisze:Błąd jest w kluczu w zadaniu 17. Napisali, że dlatego, bo zawiera kofaktor, a powinno być, że enzym zbudowany jest z sześciu łańcuchów polipeptydowych.
miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Można pisać okręgowe z lat poprzednich powyżej 80 punktów i nie przejść szkolnego.

dwuparce1717
Posty: 18
Rejestracja: 7 lip 2016, o 23:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: dwuparce1717 »

miozyn pisze:Można pisać okręgowe z lat poprzednich powyżej 80 punktów i nie przejść szkolnego.


Można nawet trzeba xD Jak mogą popełniać takie błędy merytoryczne w pytaniach, które na pewno były sprawdzane kilkakrotnie przez ekspertów?
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Ja jestem załamana. Podręczniki znam na pamięć, a z testu uzyskałam wynik nieco powyżej 50% - 3. Być może zabrakło inteligencji? Muszę jednak przyznać, że z taką formą spotkałam się po raz pierwszy i zupełnie się jej nie spodziewałam. Poczułam się jakbym ponownie trafiła na badnie mające na celu oznaczenie poziomu mojego IQ. Równie dobrze test mógłby być w tematyce geograficznej, chemicznej. Wiedzy bowiem nie sprawdzał. Ponadto, uważam że etapy okręgowe z lat poprzdnich były. prostsze! Żegnaj przygodo!

serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

No i. Nie było nawet czasu, aby pomyśleć!

xpedium
Posty: 2
Rejestracja: 8 paź 2016, o 20:03

Re: Szkolny 16/17

Post autor: xpedium »

USABO - Amerykańska Olimpiada Biologiczna jest oparta właściwie na jednym podręczniku - biologii Campbella. Mimo to, zadania są nieintuicyjne i ciekawe, a uczniowie z USA rokrocznie zajmują czołowe lokaty na zawodach międzynarodowych.

Przykładowy arkusz:
2012-semifinal-exam-partAandB-questions.pdf
(691.38 KiB) Pobrany 76 razy
Być może pora zmienić nieco podejście i zacząć zdobywać medale, tak jak robią to reprezentanci z innych przedmiotów?
dwuparce1717
Posty: 18
Rejestracja: 7 lip 2016, o 23:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: dwuparce1717 »

Tylko przyrównaj sobie jak bardzo tam są te zadania czasochłonne, i ile tam jest tekstu do analizy, a ile było na teście naszym. Poza tym nie możesz tak na to patrzeć bo nie każdy ma aspirację na międzynarodówkę, a jeśli chcą żebyśmy zaczęli zdobywać medale to niech zaczną uczyć, ile uniwersytetów zorganizowało warsztaty olimpijskie? Na chemiczną organizuje UJ i UW, co do innych to nie wiem, ale przynajmniej dwa są.
Shikate
Posty: 2
Rejestracja: 9 paź 2016, o 09:00

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Shikate »

Ja nie nauczyłem się niczego na tą olimpiadę, bo też za bardzo nie zależało mi, żeby przejść, ale mój wynik wynosi ok. 32 pkt - tylko przez wszystkie zadania na logiczne myślenie. Gdyby ułożyć test sprawdzający wiedzę, miałbym może 30%, bo wiadomo, że pytania na olimpiadę z wiedzy są trochę bardziej złożone i warto coś przeczytać i wykuć Z tego co słyszałem w szkole, to ludzie, którzy znali zasadę działania operonu laktozowego zrobili to zadanie źle. Z kolei ja nawet nie wiedziałem, że operon laktozowy istnieje, a wszystkie podpunkty wyszły mi dobrze - wszelkie informacje były w tekście.

Szczerze współczuję ludziom z dużą wiedzą. Oczywiście można mówić, że im więcej logicznej wiedzy i inteligencji tym lepiej, ale trzeba wziąć pod uwagę stres. Jak już pisałem, mi kompletnie nie zależało, więc miałem świeży, wyspany umysł, a każde kolejne zadanie na inteligencję przyjmowałem z radością. Ludzie, którzy naprawdę się przykładali do olimpiady musieli być niewyspani, zestresowani i wtedy wszystko się miesza choćby nie wiem ile odpowiedzi było podanych w tekście.

Zobaczymy co będzie dalej, chociaż próg z całą pewnością będzie od ok. 30 punktów, a może i mniej?
Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Lukas99 »

Tak tylko wtrącę, że są inne metody nauki oprócz kucia, cokolwiek by to miało oznaczać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości