Szkolny 16/17

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Alexia
Posty: 15
Rejestracja: 27 sie 2015, o 17:29

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Alexia »

Nie wystarczyło mi czasu, żeby wszystko przeanalizować. W domu, oglądając test, sama nie rozumiem niektórych swoich wyborów. No cóż . stres + presja czasu + niewyspanie ( bo jednak chciałam wszystko powtórzyć przed testem . teraz nie rozumiem po co . lepiej napisałabym ten test nic nie umiejąc - a będąc wypoczęta)
Straciłam szacunek do tej Olimpiady. To nie jest już to, co kiedyś. Gratuluję tym, którzy zniszczyli wieloletnią tradycję tej Olimpiady.
dwuparce1717
Posty: 18
Rejestracja: 7 lip 2016, o 23:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: dwuparce1717 »

Test szkolny stanowi pogwałcenie regulaminu, miało być nie więcej niż 10% zadań otwartych, a było ich 6/45.
miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Troszkę szkoda, że KGOB nie umieścił wcześniej na stronie przykładowych zadań, z którymi spotkamy się na szkolnym. Ja osobiście byłem nastawiony na pytania z odpowiedziami a-e oraz kilka na prawda fałsz i dopasowywanie.

Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Lukas99 »

W końcu tak było do tej pory, natomiast ilość tekstów źródłowych jest porażająca. Moja nauczycielka od chemii wspominała, że obecna matura to bardzo dużo tekstów źródłowych, ale takie umaturalnianie OB, to trochę przesada.
miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Tak, te teksty wstępne były okropne. Nie taka ilość na taką ilość czasu

serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Sugeruję, iż w zadaniu z operonem laktozowym pojawił się błąd merytoryczny. Zacytuję tu podręcznik wyd.nowa era: gdy w otoczeniu bakterii pojawi się glukoza i laktoza, bakteria wykorzystuje jedynie glukozę jako pokarm, a laktoza nie jest wykorzystywana, gdyż operon laktozowy zostaje wyłączony(.)"- oznacza to, że ekspresja operonu nie występuje, natomiast odpowiedzią prawidłową jest, iż występuje w w średnim natężeniu. Gdyby tak w rzeczywistości było, bakteria marnowałaby energię na zbędny proces syntezy laktazy, pomimo iż ma już dostępny pokarm w postaci glukozy. To jest nielogiczne! Czyżby bakteria była mądrzejsza od autora testu?

miozyn
Posty: 60
Rejestracja: 2 sty 2015, o 20:13

Re: Szkolny 16/17

Post autor: miozyn »

Raczej wszytko jest ok z operonem laktozowym

Alexia
Posty: 15
Rejestracja: 27 sie 2015, o 17:29

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Alexia »

Mi się też wydaje, że jest w porządku.
Co innego z zadaniem o wirusie HIV. Jestem pewna że wnika cały wirion. (widoczne na schematach + w repetytorium NE wyraźnie jest napisane, że wnika w całości, a później się rozpada. )
julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Szkolny 16/17

Post autor: julialat »

słuchajcie, piszcie odwołania koniecznie od tych rzeczy, które uważacie za niesprawiedliwe. Ja mam tak mało pkt, że nawet mi się nie opłaca nic wysyłać. Ogólnie strasznie mi szkoda siebie i ludzi takich jak ja, którzy poświęcili ostatnie miesiące tylko na przygotowania do olimpiady i dupa blada. Okazuje się, że mogłam się w ogóle nie uczyć. Dostałabym tyle samo pkt. Super sprawa seriooo , bardzo mnie zdemotywował ten etap i uświadomił mnie, że te godziny poświęcone na biolo, ktore mogę liczyć w dniach, są stracone. Co najwyżej mam mniej nauki do matury, ale szczerze nie za bardzo mnie to satysfakcjonuje.
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Jestem pewna, że zarówno zadanie z operonem jaki i HIV są błędne!

Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Szkolny 16/17

Post autor: Ernestoo »

Chciałbym tylko zauważyć, że w zadaniu z operonem polecenie brzmi: Na podstawie powyższych informacji oraz analizy schematu określ poziom ekspresji genów katabolizmu laktozy w zależności od obecności glukozy i laktozy w pożywce. Nie ma tam ani słowa o wiedzy własnej. Dlatego też, nawet jeżeli odbiega to od rzeczywistości (chociaż nie jestem tego pewien), to odwołać się nie można, bo odpowiedź powinna być tylko na podstawie lektury tekstu, a z tekstu i schematu jednoznacznie wynika odpowiedź. Co najwyżej możesz ponarzekać im w odwołaniu na niepoprawne(?) teksty do zadań.
VademecumEdukacja

Re: Szkolny 16/17

Post autor: VademecumEdukacja »

Informacje do tych pytań są poprawne, zgodne z wiedzą naukową. Podręczniki szkolne są uproszczeniem rzeczywistości, czasem tak bardzo, że są w nich po prostu błędne dane.
KGOB posiada poprawne informacje.
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Szkolny 16/17

Post autor: serotonina1997 »

Dziękuję za odpowiedź. Już z braku czasu niekiedy rozwiązywałam te zadania w oparciu o swoją wiedzę podręcznikową. Zwracam honor do kieszeni!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości