taksje

Wspólne rozwiązanie testów z biologii. Wzajemna pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych z zakresu szkoły średniej.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

taksje

Post autor: adves »

Natrafiłam na takie pytanie, gdzie trzeba odpowiedzieć na jakiej zasadzie przemieszczają się gamety męskie niektórych roślin i zwierząt. Poprawna odpowiedź to chemotaksja. Do wyboru była również chemonastia i chemotropizm. Dlatego chciałam wiedzieć dlaczego te odpowiedzi są złe. Czy taksje mogą nie być ani nastiami ani tropizmami?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: taksje

Post autor: Wendigo »

Taksje, nastie i tropizmy to ściśle zdefiniowane pojęcia, dlatego nie można ich stosować zamiennie. Porównaj wszystkie definicje.

Ruch gamet należy uznać za ukierunkowany ruch komórki wywołany działaniem bodźca chemicznego, dlatego można go zakwalifikować jedynie do chemotaksji.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: taksje

Post autor: adves »

A czym się różnią taksje od tropizmów? Bo tropizmy też są ruchami o ukierunkowanym charakterze. Przeczytałam definicje ale nie dostrzegam zasadniczej różnicy. Ja to zrozumiałam na początku tak, że taksje to po prostu ogólna nazwa na ruchy roślin i że dzielą się one na tropizmy i nastie, ale najwidoczniej się mylę i chciałabym żeby mi ktoś wyjaśnił różnicę
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: taksje

Post autor: AnnaWP »

taksja polega na ruchu całego organizmu, a tropizm na wzroście merystemu w określonym kierunku.
adves
Posty: 25
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 04:03

Re: taksje

Post autor: adves »

A, no rozumiem, dzięki śliczne
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości