tasiemiec kręćkowy

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
baby8D
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2006, o 12:45

tasiemiec kręćkowy

Post autor: baby8D »

Witam
Mam pyatnie bo nie mogę nigdzie nic na temat tasiemca kręćkowego. szukałem na google ale nic konkretnego nie znalazlem. Możecie pomóc?! Pilne. Z góry thx
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2006, o 21:01 przez baby8D, łącznie zmieniany 1 raz.
Adolph
Posty: 20
Rejestracja: 22 gru 2005, o 22:08

Re: tasiemiec kręćkowy

Post autor: Adolph »

Tasiemiec mózgowy (kręćkowy) jest to pasożyt zwierząt roślinożernych( żywiciel pośredni) i mięsożernych(żywiciel bezpośredni), po zjedzeniu onkosfery przez np. owce dostaje się do krwioobiegu żywiciela a stamtąd do mózgu gdzie dalej się rozwija (cenurus), rozwój tego tasiemca w mózgu żywiciela powoduje napadykręćka (owca nie kontroluje swoich odruchów i zachowań przez jakiś czas), i zazwyczaj podczas takiego ataku zostaje zaatakowana i zjedzona przez mięsożercę np. wilka u którego rozwija się postać dorosła (rozwija się w jelitach a onkosfery są wydalane poza organizm z kałem który ląduję na ziemi lub jakimś badylu który owca zjada).
bagatha

Re: tasiemiec kręćkowy

Post autor: bagatha »

ten temat juz sie pojawil
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości