Techniki dentystyczne

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
edyta20
Posty: 36
Rejestracja: 10 maja 2008, o 12:09

Techniki dentystyczne

Post autor: edyta20 »

Witam. W tym roku dostałam się na techniki dentystyczne, bardzo duzo osób uważa że to bardzo dobrze płatny zawód. Czy możecie mi napisać jakie uprawnienia ma technik dentystyczny, czy może skończyć jeszcze jakieś dodatkowe kursy i w ogóle jak wygląda jego praca?
aaa180
Posty: 49
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:19

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: aaa180 »

ja niestety nie odpowiem CI na to pytanie,ale mam do CIebie jedno .
jaki w tym roku był próg w Warszawie na techniki i jakie przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: Padre Morf »

edyta20 pisze:Czy możecie mi napisać jakie uprawnienia ma technik dentystyczny,
technik zajmuje sie protetyką i ortodoncją. Ogólnie mówiąc robi protezy i aparaty ortodontyczne.
melemanka
Posty: 86
Rejestracja: 6 lip 2008, o 18:07

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: melemanka »

Angielski ustny ( ), fizyka podstawowa oraz dodatkowy rozszerzony (biologia, chemia albo coś jeszcze)
gall77
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2008, o 00:06

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: gall77 »

Na dzień dzisiejszy jeżeli chodzi o uprawnienia technika dentystycznego to nie ma nic sprecyzowanego .
Jedyna ustawa o zawodzie technika dentystycznego jest z roku 51 jednak nijak ma się do rzeczywistości .

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Technik_dentystyczny
Lekarze gonią technika nawet za pobieranie wycisków bezkrwawych a to im wolno Nie mogą ingerować w warunki anatomiczne pacjenta (szlifowanie, borowanie, chirurgia).
Jeżeli dowiedzą się, że taka pracownia robi wyciski bez ich pośrednictwa poprostu nie przysyłają im swoich prac protetycznych (korony, mosty porcelanowe) a konkurencja wśród techników jest ogromna.
CHodzi o pieniądze dla lekarza 5zł z 160zł (średni koszt za punkt=jeden ząb porcelanowy na podbudowie niklu w pracowni protetycznej w Polsce) więcej na prace protetyczną to już powód by zmienić dobrą współpracę i przejść na gorszą jakość prac czy materiałów,
bo to przecież będzie nosił pacjent nie lekarz - doskonałym przykładem są protezy na kasę chorych 90% takich oprac ląduje w szufladzie pacjenta nigdy nie noszona .

Przychodzi pacjent zrodziny praca ląduje w zupełnie innej pracowni .

Technika dentystyczna to mit stworzony przez lekarzy w obronie swych wysokich cen na usługi protetyczne a rzeczywistość jest zupełnie inna.

Pozdrawiam
Cassik
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2009, o 13:24

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: Cassik »

Mam pytanko:
Czy taki technik dentystyczny po ukończeniu studiów może mieć kontakt z pacjentem i robić mu coś przy zębach Czy tylko siedzi i wyrabia te protezy itp
arteczek:)
Posty: 13
Rejestracja: 8 lut 2009, o 18:28

Technik Dentystyczny

Post autor: arteczek:) »

W Polsce zawodu technika dentystycznego możesz nauczyć się na dwa sposoby:) Pierwsza licencjat przy uniwersytecie, drugi szkoła policealna. Tak naprawdę konkretnej roboty uczysz sie dopiero później praktykując w jakimś laboratorium.
Technik oczywiście nie ma żadnych uprawnień w zakresie pracy z pacjentem. Jego zadaniem jest ściśle współpracować z lekarzem i wykonywać jego zlecenia i projekty. Kontakt z pacjentem najczęściej ograniczony jest do Imienia i nazwiska na karcie laboratoryjnej.
Praca owszem jest dobrze płatna w momencie kiedy wykonujesz ją na odpowiednim poziomie.
To chyba oczywiste:D

Wydaję mi się że Technika Dentystyczna jest bardzo rozległym tematem. Pracując możesz siedzieć przy komputerze i projektować , artystycznie nakładać pędzelkiem kolejne warstwy korony zęba:), bądź też topić metale wysokimi temperaturami i zajmować sie frezowaniem metalu specjalnie do tego stworzonymi sprzętami. Możesz także wylądować w laboratorium gdzie będziesz robił protezy które trafiają doszuflad". Wszystko zależy od pracowitości poświęcenia i czasu jaki poświęcisz na szlifowanie swoich umiejętności. Wydaję mi się, że wiele osób przecenia znaczenie talentu.
JUL
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2009, o 13:42

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: JUL »

witam wszystkich mam pytanie czy ktos moglby mi powiedziec kiedy sa egzaminy manualne na techniki w poznaniu bylabym wdziecznai jakie sa mniej wiecej progi?
Ash
Posty: 42
Rejestracja: 21 maja 2009, o 10:08

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: Ash »

Moja koleżanka się wybiera z tego co wiem 14 lipca. Ale upewnij się jeszcze dokładnie, bo nie wiem czy dobrze pamietam tą datę. Jakoś od rana jest ten egzamin.
JUL
Posty: 2
Rejestracja: 22 cze 2009, o 13:42

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: JUL »

wielkie dzieki za odp:) a wiesz moze czy przygotowuje sie w jakis rsposob rysunek lub lepi rzezbyP?
aniadd
Posty: 4
Rejestracja: 27 sie 2009, o 10:13

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: aniadd »

moze mi ktos udzielic informacji o zawodzie technika dentystycznego, bardzo bym prosila ,to moje gg 10748521
danutalka
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2011, o 16:21

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: danutalka »

Witam , kończę szkołę prywatną za parę dni i powiem Wam ,że nie jestem zadowolona z sytuacji na rynku. Po pierwsze nie łudźcie się ,że będziecie zarabiać kokosy. Ludzie tak mówią ale mylą technika z lekarzem. U prywaciarza można zarobić różnie od 700- 2000 z tego co widziałam do tej pory.
Wszystko jest uzależnione od ilości pracy ile dana pracownia dostaje i od szybkości z jaką technik ją wykonuje. W większości pracowni pracuje się na akord a wierzcie mi technicy nie są hojni. A to nie byłoby takie straszne gdyby taka praca była. A tu lipa. Od roku rozglądam się za czymkolwiek i nigdzie nie potrzebują do pracy. A jak zatrudniają to na zlecenie i często na czarno. Można oczywiście znaleźć kilka ogłoszeń ale z kolei wymagane doświadczenie. Tak więc jak jesteście teraz przed wyborem na co iść to wybierajcie co innego
Ps. żeby zostać technikiem nie trzeba mieć nawet szkoły skończonej , byłam świadkiem jak przyjęli dziewczynę z ulicy ale była zdolna
Awatar użytkownika
OlaaaM6
Posty: 636
Rejestracja: 16 lip 2008, o 18:39

Re: Techniki dentystyczne

Post autor: OlaaaM6 »

A co myślicie o połączeniu stomatologii i technik?
Czy to może być przyszłościowe? czy jest ktoś taki na forum, kto studiuje/studiował te dwa kierunki?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości