Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Doskonale. Bardzo dydaktyczny i rzetelny test
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Porównanie trzech obiektywów o powiększeniu 40X.

Nikon E Plan 40/0.65, Zeiss Apo 40/0.95, Zeiss Planachromat 40/0.65 /pierwsze zdjęcie/

Z powyższej trójki bez wątpienia najgorzej wypada Zeiss Planachromat 40/0.65. W ocznej obserwacji obraz był najmniej kontrastowy, mdły, co ciekawe aberracja sferyczna nieporównywalnie gorsza niż w Nikonie i niewiele lepsza niż w Zeissie Apo.
Teraz Nikon i Zeiss Apo:
Tu mam problem co do oceny, właściwe nie wiem, który obiektyw postawić wyżej.
Plusy Nikona - doskonałe wypłaszczenie /plan/, jasny obraz, niezły kontrast.
Plusy Zeissa - apertura, brak aberracji chromatycznych.

Nie wiem na który z nich bym się zdecydował, w Zeissie zawiodła mnie wysoka apertura /spodziewałem się czegoś innego/, ale klasa apo to bezsprzecznie duży atut.

Poniższe zdjęcia to 70% wielkości /chciałem wrzucić 100% ale to już za dużo szumów itp./ żeby lepiej uchwycić różnicę. Fotki 04 i 05 są robione na identycznych parametrach aparatu /widać że Nikon jest jaśniejszy/.
To tyle co mogę napisać, nie jest to profesjonalny test jak planapo, ale może komuś się przyda.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

ciekawe spostrzezenia, kazdy test wnosi duzo do bazy wiedzy.

a jak jest z plaskoscia obrazu w Zeissie Apo? u mnie, miedzy Nikonem CFN PA 40/0,95 a achromatem PZO 40/0,65 roznica w rozdzielczosci i jasnosci byla bardzo duza.

to ze jest bardzo stary tez ma na pewno spore znaczenie - juz w obiektywach PZO mozna zaobserwowac spore roznice w jakosciim obiektyw starszy tym gorszy.

ja moze kiedys zdobede do testu Nikona CFN Plan - one byly o oczko nizej od PlanApo i powinny byc wyraznie lepsze niz E plany.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Dokładnie, wiek obiektywu ma istotne znaczenie.
Ogólnie Zeiss Apo 40/0.95 to całkiem przyzwoite szkiełko. Brak wyplanowania nie dokucza jakoś szczególnie.
Jeżeli musiałbym wybierać pomiędzy funkcją plan a apo /pomijając apreturę/ wybieram apo.
Chyba się już ostatecznie sprecyzowałem co do przyszłych zakupów.
Jeszcze zrobię test ob. PZO Plan 10/0.26 i Nikona 10/0.45 CFN PA /jak do mnie dotrze/.

EDIT:

PZO Plan 10/0.26 vs Nikon CF N Plan Apo 10/0.45:

Porównanie oczywiście na korzyść Nikona, wspaniałe szkiełko. Na każdej płaszczyźnie wygrywa, nie ma co się rozpisywać.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Testowałem również obiektywy: PZO 40/0.65 i Nikon E Plan 40/65 i muszę powiedzieć, że nie łatwo jest zauważyć różnicę.
ciekawe. ja testowalem E achromat i achromat PZO i tu rzeczywiscie nie bylo roznicy, ale np Plan PZO mial juz duza przewage nad achromatem PZO i teoretycznie tak samo powinno byc z Nikonem.

Nikona E Plan niestety na razie nie udalo mi sie zdobyc do testu (szukam bo jakiejs bardzo okazyjnej cenie 20x albo 40x), ale Pickul uzywa 40stki z bardzo dobrym skutkiem (dalbys rade zrobic test i porownac z achromatem PZO jesli masz?), z tego co wiem na temat tych obiektywow to ciezko mi uwierzyc zeby miedzy nim a achromatem PZO nie bylo roznicy. dasz rade zrobic test fotograficzny?

mydlany obraz to najczesciej przyczyna za grubego preparatu.

jesli chodzi o obiektywy Nikona i sotsunek jakosc-cena to najlepiej by chyba bylo kompletowac CFN Plany - ceny raczej przystepne (120-200$), wyzsze NA i nowe szklo. Niestety sa dosc rzadkie na ebayu.

Nikony CF i CFN nie wymagaja dedykowanych okularow poniewaz cala korekcja odbywa sie w obiektywie i nie musi byc uzupelniania w okularze.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

PZO 20x Phs Vs Nikon 20x DL

Zdjecia robione na takich samych ustawieniach aparatu,przykadrowane ,nie obrabiane.Oba obiektywy sprawuja sie dobrze,ale osobiscie stawiam na Nikona.
P1050580.JPG
N&P.jpg
N&P3.jpg
N&P2.jpg
N&P1.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Nikon E Plan 40/0.65 vel Zeiss Planapo 40/1.0

Mój test nie jest najlepszy, trochę po łebkach na szybko, ostatnio brakuje mi czasu

Zeiss wygrywa pod każdym względem, różnica nie powala /jak w przypadku Nikona PlanApo 10 i PZO Plan 10, czy Zeissa Neofluor 40/0,75 a PZO PhS 40/0.65/, ale jest bardzo wyraźna.
Ten konkretny obiektyw Zeissa to już bardzo dobre szkiełko, ma niestety ogromną wadę - imersja.
Pierwsza fotka nie moja - tak wygląda obiektyw,
druga fotka - Nikon, trzecia i czwarta - Zeiss
Ostatnie zdjęcie wymusza makro zoom /cyfrowe przybliżenie/ na okularach 15X.
Ale przy lepszym aparacie można spokojnie zastąpić ob. 60X, wizualnie jest bez zarzutu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Test 40-stek Nikona i Leitza

Mój test wygrywa Leitz !

Leitz NPL FLUOTAR 40/0.70
plusy: delikatnie bardziej kontrastowy, lepsza kolorystyka, doskonale wyplanowany /tu bez różnicy z Nikonem/, co ciekawe nie zauważyłem aberracji chromatycznych, to nie jest klasa apo ale w tej kwestii bije Nikona.
minusy: jeden minus, nie mogę na DIC-u ustawić jednorodnego tła /można to wyeliminować ingerując w głowicę, ale na razie odpuszczam/

Zdjęcia nie są miarodajne, nie bardzo mi takie porównania wychodzą.

Aktualnie do sprzedaży mam Zeissa Apo 40/0.95, powyższe obiektywy bije na głowę Zeiss Planapo 40/1.0, ale jest imersyjny i z DIC od PZO nie współpracuje najlepiej.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

powtorzylem test 40stek bo juz niedlugo mi sie pewnie rozejda. 20stki w opracowaniu.

nowy aparat wreszcie uwidatnia wyraznie (choc zdjecia przez tubus nie sa idealnie ostre) wszelkie wady obiektywow (:

1 - PZO achromat - jak preparat jest bardzo cienki to naprawde ladnie daje rade
2 - Nikon E Plan - ladny kontrast, ale dosc silna aberracja chromatyczna
3 - Stary Zeiss Jena Apo - niby brak aberracji chromatycznej, ale obraz jest czesto zamglony (korekcja nie bardzo pomaga) przyżółcony (pewnie ze starosci), niski kontrast - ogolnie nie warto
4 - olejowy Planapo, wypada oczywiscie najlepiej, ale nie powala

PS. Nikon CF Planapo 40/1,0 poszedl dzis za niecale 250 zl - ktos z Was kupil?

PS2. widac ze forum dalej jeszcze sie nie pozbieralo po awarii.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Doskonały test.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

dziekuje (:

i test 20stek, jednak inny aparat znacznie zmienia sytuacje i nadaje zupelnie inny sens takim porownaniom.

zdjecia nie sa edytowane (poprzednie 40stki rowniez).

1 - achromat PZO - obraz ok
2 - chinski plan - bardzo wyrazna aberracja chromatyczna
3 - Plan PZO bardzo dobry obraz, znacznie lepszy od chinczyka
4 - Zeiss GF Planapochromat - wypada oczywiscie najlepiej choc obraz (podobnie jak Apo 40) jest lekko zoltawy

1 - chinski plan
2 - Plan PZO
niby ta sama klasa obiektywow a roznica znaczna - PZO ma wyrazna przewage jakosci (:

bardoz ciekawi mnie wynik testu PZO Plan vs Nikon E Plan - moze uda sie kiedys taki przeprowadzic, do tego potrzebuje albo E Planu 20 albo Planu PZO 40.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Zdjęcia przez okular projekcyjny?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

nadal tak. bardzo mozliwe ze wnosi on dodatkowe znieksztalcenia, ale dzieje sie tak nie zawsze i nie dla kazdego obiektywu, obraz naoczny jest bardzo bliski temu co widac na zdjeciach.

zasada dedykowanej optyki raz jest widoczna (jesli tak to bardzo mala sa te roznice), a raz nie - set: kondensor PZO, obiektyw Zeiss GF i okulary Motic jest najbardziej hybrydowy, a daje najlepszy efekt.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości