Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

test obiektywow 60x
pierwsze z serii porownan w najblizszym czasie

udalo mi sie (dzieki Pickulowi) wejsc chwilowo w posiadanie dwoch obiektywow 60x i wraz z moim PZO moglem zrobic test w ktorym widac najistotniejsze roznice miedzy roznymi klasami obiektywow.

uzyte obiektywy:
60x-obiektywy.jpg
PZO Achromat 60/0,85, WD 0,12
Nikon CF Plan P 60/0,85, WD 0,41-0,45 (ogromna zaleta)
Nikon CF N Plan Apo 60/1,4 WD 0,17


Mikroskop Motic B3, kondensor PZO, aparat Canon 600D, projekcja bezposrednia zdjecia celowo nieedytowane poza minimalna redukcja szumow okrzemka Cymbella

Niestety obecnie nie bardzo mam ciekawe rzeczy do ogladania, jednak udalo mi sie znalezc w zasadzie idealny obiekt, na ktorym najlepiej ocenic rozdzielczosc i jakosc obrazu, niestety nie mam obecnie mozliwosci dobrego porownania splanowania obrazu - zaden z preparatow nie byl wystarczajaco cienki.

Testy w jasnym polu:
obiektywy-60x-2.jpg
PZO wypada bardzo dobrze na tle Nikona CF, miejscami daje mniejsze aberracje chromatyczne niz Nikon i to mnie bardzo zaskoczylo, ogolnie ten achromat PZO jest naprawde niezly i jego glowna wada jest minimalna WD, w porownaniu do dwoch pozostalych widac tez w jego przypadku gorsze splanowanie.
Plan Apo oczywiscie wygrywa ze znaczna przewaga.
obiektywy-60x-3.jpg
skala 1:1, fragment, Plan Apo zdecydowanie przewaza, roznica miedzy planem a achromatem PZO jest zaskakujaco mala, ale wiadomo ze Nikon wygrywa splanowaniem obrazu, ktorego tu nie widac.

Podsumowujac - Nikon CFN Plan Apo potwierdza to, ze jest to najlepszy mozliwy obiektyw 60x na 160mm, dziala absolutnie doskonale i w klasie 60tek nie ma sobie rownych. Nikon CF Plan dziala swietnie i dzieki duzej WD jest bardzo wygodny w uzyciu, ale daje dosc wyrazne aberracje chromatyczne, byc moze z powodu kondensora nie od kompletu, ale to tylko moje domniemanie. PZO wypada naprawde bardzo dobrze na tym tle.

niedlugo porownanie obiektywow CFI 40x - plan fluor vs plan apo
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

Doskonały test, chyba dla mnie najbardziej istotny.
Odnośnie Nikona Plan P 60/0.85 znaczna część aberracji znika przy dedykowanych okularach. Co już nie ma znaczenia przy serii CFN, te z dowolnymi okularami pracują dobrze.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

dzieki (:
Odnośnie Nikona Plan P 60/0.85 znaczna część aberracji znika przy dedykowanych okularach.
no ale to jest CF, a przeciez od serii CF dedykowane okulary nie byly oficjalnie wymagane. czyli zastosowana tu projekcja bezposrednia sugerowalaby cos innego, ciekawe.
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Niedawno o to pytałem Wygląda na to że jednak tylko chromatyczna została skorygowa.
Edit: Choć wydaje się, że właśnie ona tu występuje?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

wszedzie jak byk stoi ze CFy mialy pelna korekcje w obiektywie. Plan po prostu nie ma pelnej korekcji chromatycznej - to samo mam teraz w porownaniu obiektywow CFI - plan fluor ma lekka, ale wyrazna chromatyczna, plan apo juz nie - to samo jest widoczne w okularach i przy projekcji bezposredniej (one tez maja korekcje tylko w obiektywie).
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Wszędzie jak byk stoi a twój własny test temu przeczy.
Właśnie, możesz dać jakieś linki ze specyfikacją tych obiektywów, bo ja szukałem i wszystko co znalazłem to propaganda.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

ja zawsze mam na uwadze to, ze test jest przeprowadzony na danym sprzecie i w konkretnej konfiguracji, czyli moglyby byc subtelne roznice gdyby to byl np. caly nikonowski set, np kondensor moglby miec znaczenie. Pamietam ze na Microphocie gdzie mialem caly set obiektywow CFN Plan Apo, obraz byl nieco lepszy niz z tymi samymymi obiektywami na Moticu. minimalna roznica, ale jednak - to byly obserwacje naoczne, nie mialem wtedy mozliwosci dobrej dokumentacji.

co do specyfikacji to na papierze nie mam nic ponad to co wrzucalem na forum i co jest na stronie Krebsa, czytalem sporo o tych obiektywach, ale teraz nie jestem w stanie podac tych zrodel.

w CFI nie ma tego problemu.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

JohnyM masz wyraźne ciśnienie na Olympusy.
Nie wiem jak sytuacja wygląda współcześnie, ale bez dwóch zdań na 160 mm Nikony są najlepsze. 60-tka CF Plan P 60/0.85 to dość stare szkło, pracowałem na nim i wyplanowanie ma doskonałe /jak wszystkie Nikony/.
Mam 20-tkę NA 0.40 dedykowaną do DIC, teoretycznie zwykły achromat ale niczym nie ustępuje chińskim obiektywom plan - przy dobrze wypłaszczonym preparacie max 10-15% krawędzi jest zawinięta.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

wspolczesnie to jest juz chyba tylko przerzucanie sie marketingiem i walka na NA i podnoszenie jej o 0,1 ponad konkurencje. mnie tylko zastanawialo to na ile fakt, ze CFI sa wieksze wplywa na jakosc obrazu - NA ta sama, ale wieksza soczewka wiec teoretycznie obiektyw jasniejszy.

Pamietam jak jeden z wyjadaczy zagranicznych mial mozliwosc kupienia nowego sprzetu z wielkiej 4 - wszyscy mowili ze w zasadzie nie ma znaczenia co kupi bo roznice w jakosci najnowszego sprzetu w zasadzie nie istnieja.

ta 20stka do DIC to nie jest taki znowu zwykly achromat (:
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Właściwie, to uważam że Nikon i Olympus to to samo, zapewne Leica i Zeiss też. Choć jedynie ze względu na sam wygląd to nic mi nie zastąpi BXów . Olympus ma kilka rekordów w zdolności rozdzielczej, transmisji fali itp. ale to nas raczej nie dotyczy bo sam obiektyw kosztuje tyle co mikroskop oo.
A mnie wydaje się, że panuje tu wyraźne ciśnienie na Nikona, stąd może wygląda to jak wygląda.
Szkiełka do DIC są specjalnie traktowane. Zero naprężeń, rozbłysków itp. Pewnie stąd różnica w jakości.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

JohnyM pisze:Właściwie, to uważam że Nikon i Olympus to to samo, zapewne Leica i Zeiss też
masz rację.
Szczerze mówiąc mi cały czas po głowie chodzi BH2, ma razie odpuściłem zakup.
Chciałbym mieć jeden w miarę uniwersalny mikroskop, a obiektywów nie będę zmieniał, zostaje przy 160 mm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

cisnienie wzielo sie z naszych testow - Nikony wypadaly najlepiej, daja bez porownania lepsze efekty niz np. latwo osiagalne stare zeissy.
Właściwie, to uważam że Nikon i Olympus to to samo, zapewne Leica i Zeiss też.
tak, jesli wziac obiektywy z tego samego okresu. bo jednak roznice miedzy nowymi, a starszymi edycjami sa wyrazne.
Choć jedynie ze względu na sam wygląd to nic mi nie zastąpi BXów
a podobno wyglad sie nie liczy ( choc to w takich przypadkach irracjonalne to jednak nieprawda. najnowsze Nikony np. mi sie w ogole nie podobaja E800 i E1000 to byly maszyny.

zrobie jeszcze tescik tego Plana na fototubusie i bez, zobaczymy czy bedzie roznica.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

Zrobilem bardziej rozbudowany test, troche spraw wyjasnia, ale nie ostatecznie. niestety brak ciekwych obiektow do ogladania, wiec zdjecia uroda nie powalaja.

3 wersje projekcji dla kazdego obiektywu:
- aparat w zasadzie bezposrednio na nasadce tri (jeden pierscien do makro)
- aparat na dluzszej rurze do projekcji bezposredniej
- fototubus Motic 4x

Pierwsza daje niepelny kadr, druga podobnie, ale w tej wersji mozna pokombinowac zeby byl pelny, obie projekcje bezposrednie daja ladne czasy naswietlania i duzo swiatla, w tym przypadku okolo 1/200. fototubus 4x daje lekko nieostry obraaz i zabiera mase swiatla - czas na iso 400 spadal z 1/200 do okolo 1/13-1/15.

Jesli chodzi o aberracje to jedyna pewna rzecza jest CFN Plan Apo - w kazdej wersji wychodzi najlepiej, ale zdecydowanie najgorzej na fototubusie 4x.

Nie widze wyraznej roznicy w przypadku Nikona CF, proporcje aberracji podobne jak w poprzednim tescie, do tego srodkowe zdjecie niestety na minimalnie innej plaszyznie ostrosci /: zarowno z projekcja bezposrednia jak i na fototubusie daje podobne aberracje chromatyczne.

PS. jeszcze co do propagandy - Nikony CF byly i sa polecane przez wielu specow do bezposredniego mocowania na aparacie do zdjec makro, ale tam chodzi glownie o obiektywy 4 i 10x, rzadko kiedy wiecej.
Załączniki
60tki.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości