Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

Na wikipedii podają, ze jego wzór sumaryczny wygląda tak:

Na[Al(OH)4].

Ale trzemu 4 OH

Skoro glin ma III watrościowości, a OH ma I, to czemu tak, Robimy na krzyż.
I mi wychodzi Al(OH)3, a nie 4.
A cały wzór

Na[Al(OH)3], oczywiście jego nazwa się również zmieni, bo zamiast tetra będzie tri, a cała nazwa to trihydroksyglinian (III) sodu.

Ale nie wiem czy dobrze. Może oni mają rację, a ja się myle.
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: elliott »

glin ma III, a grupa OH ma -I (stopnie utlenienia)
sód ma I, więc żeby się zgadzało muszą być 4 grupy OH.
Na (I)
Al (III)
OH (-I)
czyli teraz dodajemy do siebie te stopnie (no i mnożymy razy ilość we wzorze sumarycznym) i musi wyjść nam 0. Wniosek? 4 Grupy OH.

We wzorze Na2[Al(OH)6] jest taka sama zasada. Suma stopni utlenienia musi równać się 0. Tutaj trzeba dołożyć 2 x Na (I) , bo suma w nawiasie kwadratowym jest równa -II
Troszkę to zagmatwane, ale reguła dość prosta
Ostatnio zmieniony 24 maja 2008, o 18:54 przez elliott, łącznie zmieniany 1 raz.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

a jak wyszlo ci, że OH ma -I stopień utleniania, tak z czystej ciekawości.

Oraz, czy stp. utleniania, to wartościowość.
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: elliott »

Nie, stopień utlenienia to nie wartościowość (chociaż bardzo często jedno z drugim się pokrywa). A OH ma -I, bo tlen ma -II (ujemne), a wodór I (dodatnie), czyli suma = -I
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

a jak wyliczyć te stopnie utleniania.
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: elliott »

Po prostu trzeba to wiedzieć. Na przykład taka siarka bywa na stopniach utlenienia IV i VI najczęściej, a tlen zazwyczaj na -II (chociaż są wyjątki, w nadtlenku wodoru na przykład jest na -I), mangan, chrom ma kilka różnych stopni (które rozpoznajemy po kolorach).
A jak mamy wolny pierwiastek, w żądnym związku, to wtedy zawsze ma stopień utlenienia 0.
Wszystko zależy od tego w jakim związku jest dany pierwiastek.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

oraz z tym, Na2[Al(OH)6]
Bo ja bym naprzykład zrobil tak, bez tej wiedzy.
Skoro pierwiastek ma II wartościowość (Mg)

To bym zrobił:

Mg[Al(OH)4]2 i coś mi się wydaje, że jest to dobrze.
Ale wydłumacz krok po kroku, jak do tego doszłeś

[ Dodano: Sob Maj 24, 2008 20:02 ]
ale skoro wolny pierwiastek, to tlen ma 0 stp uleniania, a ty predziej musisz, że ma -II.
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: elliott »

Ale musisz rozróżnić 2 rzeczy - wartościowość to nie stopień utlenienia! (chociaż jak już wspomniałam, często jedno z drugim ma takie same wartości).
To co zrobiłeś wygląda na dobrze.

Jeśli mówimy o takich związkach kompleksowych to po prostu tak mnie uczyli, że jest albo 4 albo 6 grup OH, zależnie od ilości substratów w reakcji.

owszem, tlen jako wolny pierwiastek ma 0. (jako O2)
ale np w tlenku, dajmy na to CO2 on jest na -II stopniu, bo C jest na IV.
Kiedy mamy CO to wtedy C jest na II, więc trzeba użyć 1 tlenu (-II)
Te stopnie utlenienia to czysta pamięciówa jest. Po prostu trzeba to wiedzieć i już, reguł jako takich nie ma.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: lizard_kain »

Napisał :
Na[Al(OH)3], oczywiście jego nazwa się również zmieni, bo zamiast tetra będzie tri, a cała nazwa to trihydroksyglinian (III) sodu.

A zastanów się czy taki wzór miałby sens - 1 atomo sodu o ładunku + , 1 at. Al o ładunku 3+ , razem 4+ , i 3- pochodzące od OH. COS nie tak - ładunki się nie kompensują! Jest ro związek kompleksowy a nie jon dlatego suma ładunków musi byc równa zero. Pozatym zasatnów się z czego powstaje ten kompleks - Z NaOH i Al(OH)3. ja byjak byś sobie go rozpisał widzialbys również ,że atom glinu jest kompleksowany przez 4 ligandy OH- - zatem jest trwały energetycznie - uzyskuje oktet:) Mam nadzieje ,że choc trochę rozswietlilem problem! pozdrawiam
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

no to to będzie trochę trudniejsze
Do zrozumienia. Tu już nie starcza wartościowość, tyle już stopnie utleniania, ale wiemy już, że

OH ma -I
Na I
O -II
Al III

No dobra jescze raz Na[Al(OH)4]

Czyli.
OH ma -I stopień utleniania.
Al ma III. Czyli potrzeba IV grupy OH, bo z -I do III jest 4.
Ale nie widze związku z stp. utleniania z sodem, ma I wartościowość , to po nawiacie kwadratowym nic nie piszemy, jeśli ma II wartościowość, to po kwadracie piszemy 2 itp.

Ale zaraz, skoro nawias kwadratowy wynosi O stp. utleniania, a sód I, to po nawiacie kwadratowym nic nie piszemy.

A jeśli pierwiastek pierwszy ma II stp. utleniania, to po nawiasie kwadratowym piszemy 2, czy wartościowość pierwiastka się liczy.

Wiem jedno, że trzeba dążyć w nawiacie kwadratowym, aby ten nawias miał 0 stp. uleniania.

A jak to będzie w Na2[Al(OH)6]

Al - III
OH ma -I
6 OH ma ? i co teraz

[ Dodano: Sob Maj 24, 2008 20:24 ]
no mi wyszlo teraz ,że w Na2[Al(OH)6] tak i tak wychodzi a to i stp. utleniania, a teraz nawet 5 stp. utleniania.
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: elliott »

Dawifd pisze:skoro nawias kwadratowy wynosi O stp. utleniania
Jak ustalasz wzór to najpierw musisz wyliczyć stopień utl. nawiasu kwadratowego. Potem traktujesz go jak jedną rzecz o jednym stopniu utlenienia, wcześniej wyliczonym. I wtedy tak jak na krzyż, za tym nawiasem zapisujesz tyle ile wynosi wartościowość pierwszego pierwiastka, w tym przypadku to sód, czyli nic nie zapisujesz.

Jak masz Mg[Al(OH)4]2:
suma st utlenienia [Al(OH)4] wynosi -I (oznaczmy ten nawias jako X)
St utlenienia Mg to II

i robisz krzyż:
MgX2, bo Mg (II) i X (-I). WIęc musimy pomnożyć to -I razy 2 i wtedy się będzie zgadzało.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: Dawifd »

zaraz,

Skoro Na2[Al(OH)6]

Na (2) - II stp. utleniania
1 atom glinu - III stp. utleniania
Razem 5 stp. utleniania

I teraz jaki stp. utleniania ma 6 grup wodorotlenowych, bo jak 5, to wychodzi zero, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Tetrahydroksyglinian (III) sodu

Post autor: lizard_kain »

Nie ma takiego związku - jest co najwyżej Na3[Al(OH)6] - heksahydroksoglinian sodu i zobacz po dysocjacji tego kompleksu masz 3Na+ i [Al(OH)6] 3- czyli wszystko się zgadza/ powracając do tego tetra. suma stopni utslenienia w nawiasie nigdy nie bedzie zero bo zawsze przed nawiasem masz jeszcze jakis atom - w tym przypadku sodu. Najłatwiej bedzie jesli wyobrazisz sobie z czego taki nawais powastej - z 4 OH- i 1 Al3+ ( oczywsicie w duzym uproszczeniu) dlatego do skompensowania tego ladunku potrzebujesz tylko 1 Na+
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości