Tiosiarczan sodu - krystalizacji

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
Charon06
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2012, o 21:17

Tiosiarczan sodu - krystalizacji

Post autor: Charon06 »

Witam,

Jak w temacie, a właściwie - brak krystalizacji.

Mam tiosiarczan sodu pięciowodny, który odmierzyłem na wadze, a następnie przesypałem do zlewki. Zlewkę na palnik kuchenki i grzeje aż do całkowitego rozpuszczenia, ciecz przelałem do butelki. Dodam że wszystko przemyłem wodą destylowana.

I co się dzieje, wstrząsam, wstrząsam, wstrząsam a tiosiarczan nie chce wykrystalizować. Ja się bałem ze znowu mam za dużo zanieczyszczenia i byle wstrząs i będzie krystalizował a tu co. Nie dam rady go tak mocno wstrząsnąć żeby zadziałał cały proces.

Wie ktoś może dlaczego ?
Gdzie jest błąd? Co źle zrobiłem ?

P.S. Od momentu przelania do butelki czekałem kilka godzin, jeśli to coś zmienia
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Tiosiarczan sodu - krystalizacji

Post autor: adamantan »

"Błędem może być zachowanie zbyt dużej czystości", zarówno związku, jak i naczyń laboratoryjnych, w których to robiłeś. W takich sytuacjach, gdy chemikowi (chemikom nieorganikom rzadko się zdarzają problemy z krystalizacją, natomiast chemikom organikom na porządku dziennym) powstaje stabilny roztwór przesycony, to może zrobić kilka trików:

- potrząsanie
- potarcie ścianek wewnątrz roztworu szklaną bagietką (najlepiej taką już pękniętą, co ma jeden koniec wyszczerbiony, aby był on donorem zarodków krystalicznych)
- wrzucenie małego kryształka tej substancji jako zarodka
- obecność kurzu lub wrzucenie włoska do środka

W przypadku tej substancji nieorganicznej nie ma bata, krystalizacja musi nastąpić! Natomiast w przypadku substancji organicznych tam to jest tragedia. Miałem przypadek, kiedy przez 6 miesięcy, dzień w dzień wypróbowałem chyba wszystkie sposoby na świecie, a ta substancja wydzielała się z roztworu jako odrębna faza oleista, a nie kryształ (chociaż jako czysta jest podobno krystalicznym ciałem stałym).
Tak więc któryś z powyższych sposobów musi pomóc!
Charon06
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2012, o 21:17

Re: Tiosiarczan sodu - krystalizacji

Post autor: Charon06 »

Dzieki za odpowiedz
Zastanawia mnie czy jesli w butelce pozostako troche wody destylowanej to moglo to wplynac ujemnie czyli na trudnoaci z krysyalizacja?
Czy przez ta wode destylowana mam teraz taki problem?

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Tiosiarczan sodu - krystalizacji

Post autor: DMchemik »

zależy ile tej wody było w stosunku to masy tiosiarczanu, ale fakt faktem, że z jej ilością bardzo szybko spada temperatura w której zaczną wypadać kryształy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości