Tkanki zwierzęce

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Reakcja

Tkanki zwierzęce

Post autor: Reakcja »

Witam.
W przyszłym tygodniu mam na biologii zaliczenie z mikroskopowego opisu/obrazu tkanek. Chodzi o to, że muszę zgadnąć co to za tkanka i opisać to, co widzę na obrazie (np.: kanały Haversa, jądro itd.).

I mam pytanie w związku z tkanką nerwową i mięśniową prążkowaną serca. Nie mam zbyt dokładnych rysunków i nie wiem co do końca można przez mikroskop zauważyć.
Jeśli chodzi o tkankę nerwową, to wiem, że można zobaczyć komórki glejowe i neurony, ale całe neurony, czy po prostu czegoś nie widać?
A co do tkanki mięsniowej serca, to ma ktoś może jakieś dobre zdjęcie? Przez mikroskop widziałam takie jakby paski nachodzące na siebie, ale nie wiem co tam dokładnie widać.

I kolejne pytanie, nauczycielka mówiła, że te preparaty robiono z organizmów żywych. Co to znaczy? To znaczy, że wzięto bezpośrednio wycinek serca żywego konia i zrobiono z tego preparat?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki zwierzęce

Post autor: AnnaWP »

Bez przesady - zdjęć jest mnóstwo w internecie.

Kod: Zaznacz cały

umed.pl/zchie/?p=index&d=preparaty/20-TKANKA_MIESNIOWA_SERCA
przykład pierwszy z brzegu.
Co ma być widać to wnioskujesz na podstawie wiedzy i tego co widać, nie zawsze widać wszystko, niestety, trzeba popatrzyć i się zastanowić co tam jest. Nie mogę Ci napisać, że w preparacie a tkanką nerwową widać glej, bo trafisz na przekrój nerwu i kupa.

A preparat robiono z organizmu żywego - ale po uśmierceniu go! Przecież nikt nie robi biopsji serca koniom po to aby pobrać wycinek. Pobiera się go tuż po uśmierceniu, w rzeźni zapewne. Tkankę jak najszybciej się utrwala i wykonuje dalsze kroki np. barwienie.
Reakcja

Re: Tkanki zwierzęce

Post autor: Reakcja »

Tylko chodzi o to, że jestem w liceum. I lekcje z mikroskopami mieliśmy tylko jedną A potem od razu zapowiedziane zaliczenie.

Nie miałam okazji dłużej przypatrzeć się preparatom, bo mam w klasie jeszcze 24 osoby, a każdy chce zobaczyć. Także mam tylko rysunek. Te preparaty, które oglądałam są dosyć ogólne (?) takie standardowe raczej. Więc nie dadzą mi przekroju nerwu. Mam rysunek, ale nie do końca jestem pewna co tam widać. Czy pod mikroskopem optycznym już są dostrzegalne aksony? Bo to co widziałam to takie jakby czarne gwiazdki. I te ramiona gwiazdki, to aksony i dendryty?

Co do tkanki serca. Potrzebne było mi ogólne zdjęcie Dziękuję. I co do tej tkanki na zdjęciu
1.gif
Widać tu jądro, tego jestem pewna. Prążkowanie też widzę, ale czym są te zagęszczenia jakby?

Dziękuję za odpowiedź
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Tkanki zwierzęce

Post autor: AnnaWP »

W standardowych zestawach preparatów jest nerw właśnie, więc nie byłabym taka pewna.

Nie mam pojęcia co widziałaś. Nie wiem nawet, z jakiego konkretnie miejsca był zrobiony preparat, a tkanka nerwowa wygląda inaczej np. w korze móżdżku, inaczej w rdzeniu kręgowym, inaczej zaś nerwy - i szczerze mówiąc najczęściej widuję właśnie nerwy w zestawach preparatów.

Te zagęszczenia to właśnie jądra. A to, co uznałaś za jądro to chyba naczynie krwionośne - poprawcie mnie jeśli się mylę, ale tak mi to wygląda: naczynie z erytrocytami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości