Zadania z genetyki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
juniorro
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2006, o 18:13

Zadania z genetyki

Post autor: juniorro »

Witam. Chodze do III gim. Od jakiegos miesiaca mam juz zadania z genetyki, jednak mam taka super pania (pozdro dla niej) ze tez super uczy. Szczegolnie chodzi mi o zadania bo reszte to mam w ksiazce. A ksiazka tez jest super i nawet przykladow nie ma. Moglby mi ktos wytlumaczyc to od podstaw? (co mam umiec, wiedziec itd. ) Bardzo Was prosze . Z gory wielkie dzieki.
Uszatek

zadanie z biologi

Post autor: Uszatek »

A co dokładnie chcesz wiedzieć?
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Chlamydocassis »

Właśnie, napisz czego dokładnie chcesz, to pomaga. Serio.
juniorro

Re: Zadania z genetyki

Post autor: juniorro »

szczegolnie na temat jak sie wyznacza genotypy ( i co to w ogole jest), kiedy sa geny recesywne a kiedy glowne (czy jak to tam) no i takie glupoty dotyczace tego:)
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Chlamydocassis »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Genotyp
Po drugie,nie ma genów recesywnych igłównych (dominujących) są allele. Jeżeli masz allel doominujący to zapisujesz go z dużej litery np: A (powoduję barwę zieloną zakładamy). Jeżeli masz allel recesywny zapisujemy go za pomocą małej litery np: a (powoduje barwe czerwoną zakładamy) Wiec w układzie Aa mamy kolor ZIELONY ponieważ allel dominujacy maskuje barwe czerwona. Barwa czerwona ujawni sie jedynie w układzie HOMOZYGOTYCZNYM (2 takie same allele) wiec tylko w przypadku aa. sa od tego oczywiscie odstepstwa ale dojdziesz do tego:)

Jeżeli tłumacze tragicznie albo coś jest nie tak- wal smialo, konstruktywna krytyka to dobry rzecz

Wynotuj sobie czego nie wiesz i czego chcialbyś sie dowiedziec- najlepiej w punktach- pomozesz sobie i uzytkownikom forum chcacym Tobie pomoc
Sebo

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Sebo »

Chcialbym, Żeby mi ktoś pomogł z genetyką. Mam takie zadania, z którymi nie umiem sobie dać rady. PomoŻe mi ktoś :?:
Ale prosze o rozpisanie krok po kroku
z góry dziękuje :!:

1. Jakie oczy będą miały dzieci rodziców, jeśli mama ma oczy brązowe a tata niebieskie?
2. Jaką grupę krwi mogą mieć dzieci rodziców, u których występuje grupa krwi A zarówno u taty jak i u mamy?
3. Sprawdź czy ojciec chory na fenyloketonurię i zdrowa mama mogą mieć zdrowe dzieci?
alces
Posty: 140
Rejestracja: 12 lip 2005, o 01:00

Re: Zadania z genetyki

Post autor: alces »

Sebo pisze: 1. Jakie oczy będą miały dzieci rodziców, jeśli mama ma oczy brązowe a tata niebieskie?
kolor oczu to cecha autosomalna, brozowe - cecha dominujaca, niebieskie recesywna

I przypadek

matka AA
ojciec aa

wiec potomostwo: Aa Aa Aa Aa 100% brazowe

II przypadek

matka Aa
ojciec aa

wiec potomostwo Aa Aa aa aa 50% brazowe, 50% niebieskie
Sebo pisze: 2. Jaką grupę krwi mogą mieć dzieci rodziców, u których występuje grupa krwi A zarówno u taty jak i u mamy?

mozliwe genotypy rodzicow to IltsupA</sup I<supA</sup oraz I i

wiec mozliwa jest grupa O- ii A - I<supA</sup i, I<supA</sup I<supA</sup
Sebo pisze: 3. Sprawdź czy ojciec chory na fenyloketonurię i zdrowa mama mogą mieć zdrowe dzieci?
fenyloketonuria jest autosomalna dominujaca

I przypadke

ojciec AA
matka aa

dzieci: Aa Aa Aa Aa 100% chore

II przypadek

ojciec Aa
matka aa

dzieci: Aa Aa aa aa 50% chore, 50% zdrowe

prosze
sebo

Re: Zadania z genetyki

Post autor: sebo »

dziekuje za pomoc, juz zakapowalem
brawo dla ciebie :evil:
Marcin

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Marcin »

siema mam problem z krzyŻówkami, czy mógłby ktoś mi to wytłumaczyć ?
Najlepiej na paru przykładach
z góry dzięki
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Chlamydocassis »

Marcin pisze:siema mam problem z krzyżówkami, czy mógłby ktoś mi to wytłumaczyć ?
Najlepiej na paru przykładach
z góry dzięki
Konkretnie misiu pysiu
Marcin

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Marcin »

ok

zadanie 1 Tomek praworęczny daltonista, którego ojciec był leworęczny i widział prawidłowo, poślbił Agatę - leworęczną, normalnie widzącą, której matka była praworeczną daltonistką. (Zadanie to ma charakter modelowy)
a) podaj genotyp Tomka, jego Ojca, Agaty i jej matki, zakładając, Że praworęczność jest cechą dominującą autosomalną, determinowano jednogenowo.
b) podaj dokładny fenotypy dzieci, jakie mogą się urodzić z tego związku.

Zadanie 2

Psy rasy cocker-spaniel z genami A*B* ( z gwiazdką * oznacza nieznany allel) mają czarne umaszczenie, z genami A*bb- rude umaszczenie, AaB*- brązowe, a psy z genotypem aabb są Żółte. SkrzyŻowano brązowe z rudą suką. urodziło się Żółte szczenię :
a) Podaj pełne genotypy rodziców szczeniaka. Uzasadnij
b) określ, jakie umaszczenie i w jakim stosunku ilośćciowym moŻe mieć potomstwo tej pary

Zadanie 3

Kobieta ma grópę krwi 0 Rh( -), jej partner AB Rh(+) . Przymijmy Że grupa Rh (+) jest determinowana pojedynczym allelem dominującym.
a) określ jakie grupy krwi(pod względem Rh i układu ABO) mogą wystąpić u potomstwa tej pary

Jakby ktoś to mógł rozwiązać z wytłumaczeniem byłbym bardzo wdzięczny.
alces
Posty: 140
Rejestracja: 12 lip 2005, o 01:00

Re: Zadania z genetyki

Post autor: alces »

Marcin pisze: zadanie 1 Tomek praworęczny daltonista, którego ojciec był leworęczny i widział prawidłowo, poślbił Agatę - leworęczną, normalnie widzącą, której matka była praworeczną daltonistką. (Zadanie to ma charakter modelowy)
a) podaj genotyp Tomka, jego Ojca, Agaty i jej matki, zakładając, że praworęczność jest cechą dominującą autosomalną, determinowano jednogenowo.
b) podaj dokładny fenotypy dzieci, jakie mogą się urodzić z tego związku.
praworecznosc jest dominujaca autosomalna wiec jednogenowo wiec, genotyp osobby prawrczenej wygalda AA lub Aa a lewno reczne aa

daltonizm jest cecha zwiazana z chromosomem X i recesywna a wiec
chory mezczyna X<supd</sup Y<sup-</sup
zdrowy mezczyzna X<supD</sup Y<sup-</sup
chora kobieta X<supd</sup X<supd</sup
zdrowa koebieta X<supD</sup X<supd</sup (nosicielka) lub X<supD</sup X<supD</sup

trzeba zaczac od rodzicow Tomka i Agaty

Tomka ojciec był leworęczny i widział prawidłowo wiec aaX<supD</sup Y<sup-</sup
Agaty matka była praworeczną daltonistką AAX<supd</sup X<supd</sup

Tomek praworęczny daltonista wiec Aa X<supd</sup Y<sup-</sup (nie moze byc AA bo ojciec byl leworczny

Agatę - leworęczną, normalnie widzaca
aaX<supD</sup X<supd</sup (nie mozna aaX<supD</sup X<supD</sup bo matka byla daltonistka)

wiec Tomek Aa X<supd</sup Y<sup-</sup a Agata aaX<supD</sup X<supd</sup

ich gamety to:
agaty a X<supD</sup a X<supd</sup
tomka AX<supd</sup AY<sup-</sup aX<supd</sup ay<sup-</sup


||||||||AX<supd</sup ||||||| AY<sup-</sup|||||||aX<supd</sup |||||||ay<sup-</sup

a X<supD</sup | Aa X<supD</supX<supd</sup |AaX<supD</supY<sup-</sup | aa X<supD</supX<supd</sup | aa X<supD</supY<sup-</sup

a X<supd</sup | Aa X<supd</supX<supd</sup |AaX<supD</supY<sup-</sup | aa X<supd</supX<supd</sup | aa X<supd</supY<sup-</sup

Aa X<supD</supX<supd</sup praworeczna dziewczyna dobrze widzaca (nosicielka)
AaX<supD</supY<sup-</sup praworeczny chlopak dobrze widzacy
aa X<supD</supX<supd</sup leworeczna dzuewczna dobrze widzaca (nosicielka)
aa X<supD</supY<sup-</sup leworeczny chlopak dobrze widzacy
Aa X<supd</supX<supd</sup praworeczna dziewczyna daltonistka
AaX<supD</supY<sup-</sup praworeczny chlopak dobrze wiedzacy
aa X<supd</supX<supd</sup leworeczna dziweczyna daltonistka
aa X<supd</supY<sup-</sup leworeczny chlopak dalnotnista

mam nadzje ze pisza to nic nie przestawialam

[ Dodano: Nie Mar 12, 2006 22:46 ]
Marcin pisze: Zadanie 2
Psy rasy cocker-spaniel z genami A*B* ( z gwiazdką * oznacza nieznany allel) mają czarne umaszczenie, z genami A*bb- rude umaszczenie, AaB*- brązowe, a psy z genotypem aabb są żółte. Skrzyżowano brązowe z rudą suką. urodziło się żółte szczenię :
a) Podaj pełne genotypy rodziców szczeniaka. Uzasadnij
b) określ, jakie umaszczenie i w jakim stosunku ilośćciowym może mieć potomstwo tej pary
A*B* - czarny
A*bb - rudy
aaB* - brązowy
aabb - żółty

pies aaB*
suka A*bb

gamety psa
aB i a*

gamety suki
Ab
*b

genotypy potomstwa
AbBb Aab* a*Bb a*b*

w tresci jest ze urodzilo sie zólte szczenie czyli te genotypy odpadaja AbBb Aab* a*Bb a wiec ma
a*b* czyli aabb jak sie do krzyzowki wsatwi zamieast * a a zamiast drugiej * b
to genotypy wyjda
AaBb - czarne
Aabb - rudy
aaBb - brazowy
aabb - zołty

a) pewny netotyp rodzicow pies aaBb suka Aabb
b) czarne rudy brazowy zołty 1:1:1:1
Marcin

Re: Zadania z genetyki

Post autor: Marcin »

dzięki stokrotne za pomoc
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości