Pomniki przyrody

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
d3m0n
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2008, o 10:33

Pomniki przyrody

Post autor: d3m0n »

Witam wszystkich na forum
Mam mały problem, a mianowicie na mojej posesji rośnie piękna lipa drobnolistna która dorobiła się tytułu pomnika przyrody, ale na dobre jej to nie wyszło jest totalnie zaniedbana: pieciometrowe odrosty zarosły całkowicie dostęp do pnia. Moje prośby do gminy by ktoś o nią zadbał zakończyły się bez echa, a sam niewiele mogę zrobić. Proszę o pomysły jak to drzewo uratować, i jakie są możliwości prawne. Pozdrawiam.
booshmenik

Re: Pomnik przyrody

Post autor: booshmenik »

z tego co wiem na przycinanie drzew (w szczególności pomników przyrody nie wliczamy w to drzew owocowych) należy posiadać zezwolenie gminy, możesz też porozmawiać z konserwatorem przyrody, ale samemu przycinać nie wolno

[ Dodano: Pon Lut 25, 2008 21:38 ]
aha. na ścięcie drzewa trzeba mieć właśnie zezwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (więc na prace zwiazane z przycinaniem zapewne też). Ponadto jeżeli drzewo zostanie zniszczone w skutek działań pielęgnacyjnych właściciel posesji ponosi za to karę (nie ważne czy robił to on, czy wynajęta firma). Polecam rozważania nad prawem ochrony przyrody w Przyrodzie Polskiej (w nr. 10/2006-1/2007 są poświęcone właśnie ochronie drzew i krzewów)
d3m0n
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2008, o 10:33

Re: Pomnik przyrody

Post autor: d3m0n »

Wniosek nasuwa się sam, poraz kolejny polska ekologia sprawi że drzewo uschnie ponieważ nikt zgóry nie chce się nim zająć lub nadać uprawnienia do zadbania o ten pomnik przyrody, a karę zapłacę ja jako właściciel. Trochę to smutne.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Pomnik przyrody

Post autor: Aniaww »

booshmenik - cięcia pielęgnacyjne są dozwolone w przypadku drzew nie objętych specjalnym statusem - tego się będę trzymać. Gdyby tak nie było nie mógłbyś przycinać nawet żywopłotu - często gatunki bez przycinek rosną do pokroju drzewiastego. A już o owocowych nie wspomnę.

Ta kara za przycięcie powodujące śmierć to próba wychwyceniacięć polegających na obcięciu wszystkich gałęzi w celu obejścia przepisu o opłacie za wycinkę. Suche drzewo nie jest objęte wycinką.
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Pomnik przyrody

Post autor: Marcin I. »

Jeśłi chodzi o pomnik przyrody, to pielęgnacją zajmuje się instytucja, która powołałą pomnik. Jeżeli powołany został uchwała rady gminy, to cięć pielęgnacyjnych powinna dokonać gmina (pewnei przez jakąś firmę z uprawnieniami), jeśli zaś powołany został przez konserwatora przyrody, to u niego trzeba interweniować!
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Pomnik przyrody

Post autor: panda123 »

Tylko różnie z tym niestety bywa. Ja np. byłem świadkiem podobnej sytuacji i muszę powiedzieć, że na interwencji niestety się skończyło. Może była mało udolna, ale.co więcej można im przedstawić?! Powiedzieli, że sami się tym zajmą, minęło parę ładnych miesięcy a panów ani widu, ani słychu
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Pomnik przyrody

Post autor: Marcin I. »

A tak,tak - opieszałość urzędników nie zna granic, zwłaszcza jeśłi chodzi o coś tak mało istotnego jak przycięcie gałęzi! Trzeba być - mówiąc kolokwialnie - upierdliwym!
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Pomnik przyrody

Post autor: panda123 »

Upierdliwość to oznaka złych ludzi, a my, ekolodzy (z powołania czy też nie) jesteśmy dobrymi istotami. Więc trzeba się zastanowić nad jakimś innym rozwiązaniem
Marcin I.
Posty: 304
Rejestracja: 12 maja 2006, o 13:04

Re: Pomnik przyrody

Post autor: Marcin I. »

Wierz mi, że miałem doświadczenia z urzędnikami - z wydziałów, departamentów, ministerstw ochrony przyrody - różnego szczebla, a teraz i z innymi działkami administracji państwowej, wiec wiem ci mówię! Może źle się wyraziłem - po prostu trzeba się im często, bardzo często przypominać z daną sprawą! jak nie będą czuli żadnego impulsu, nic nie zdziałamy. Jak wyślesz jedno pismo z nadzieją, że to załatwi sprawę - to możesz się rozczarować! Oczywiście wyjątki potwierdzają regułę, ale.! Więc upierdliwym w tym sensie - bynajmniej nic złego nie miałem na myśli !
panda123
Posty: 41
Rejestracja: 21 sty 2008, o 19:55

Re: Pomnik przyrody

Post autor: panda123 »

Ok, rozumiem Widocznie źle zinterpretowałem Twoją wcześniejszą wypowiedź. W sumie masz rację, bo nie raz już się zdarzyło, że wysyłając tylko jedno pismo, nie robiąc szumu nic się nie osiągnęło.
voyteck
Posty: 108
Rejestracja: 1 lis 2007, o 19:14

% pomników przyrody RP

Post autor: voyteck »

Witam! Poszukuję informacji o pomnikach przyrody. Chciałbym się dowiedzieć ile % wszystkich pomników stanowią kolejno:

dęby szypułkowe
dęby bezszypułkowe
lipy szerokolistne
lipy drobnolistne
buki
cześnie
klony
modrzewie
sosny

Wg dotychczas zdobytych przeze mnie informacji dęby szypułkowe stanowią 27%, bezszypułkowe 1%, lipy szerokolistne 1%, drobnolistne 34%

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc to zweryfikować byłbym bardzo wdzięczny

Pozdrawiam.
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: % pomników przyrody RP

Post autor: niunias »

o kurcze.

ewidencje pomników przyrody prowadzą starostwa, a starostw trochę mamy w naszym pięknym kraju. Chylę czoła temu, kto zrobił zestawienie wg. gatunków dla całego kraju.
alenka
Posty: 1
Rejestracja: 6 lut 2011, o 21:49

ochrona zabytków przyrody

Post autor: alenka »

witam - mam pytanie i prosze o pomoc w rozwiązaniu problemu - w mojej miejscowości znajduje się dworek i park które to zostały uznane i zarejestrowane jako zabytki w tym zakładam że park to zabytek przyrody natomiast mój sasiad chce w bliskim otoczeniu postawic ferme drobiu czyli zakład uciążliwy ponieważ na jego postawienie jest wymagana tzw zgoda środowiskowa. Pytanie - czy w ramach przepisów o ochronie środowiska (lub innych) zostały okreslone mozliwośc lub chociaz odległosci minimalne jakie muszą byc zachowane od zabytków? prosze o szybką odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości