botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Ewita »

Witam.
Mam malutki problemik. Zastanawiam się dlaczego bielmo pierwotne u roslin nagonasiennych jest haploidalne 1n? Wedle mojej chlopskiej logiki powinien byc diploidalny, gdyz nasienie powstaje z zalążka po zapłodnieniu, czy po połączeniu się 2 haploidalnych gamet. 1n + 1n = 2n. A moze to zalążek powstaje po zaplodnieniu? No nie wiem, zakręciłam się już.
Z drugiej strony, wiem, że bielmo to powstaje z przedrośla (żeńskiego bodajże?). Przedrosle jest haploidalne 1n, wiec powstające z niego bielmo tez winno byc 1n.

No i stety czy niestety nie potrafię się przekonac dlaczego moja piersza teoria 1n + 1n = 2n jest nieprawdziwa.

Mam jeszvze jedną prośbę. Czy ktos moglby mi wytlumaczyc cykl zyciowy okrytonasiennych? Wiem ze taki temat juz byl, ale odpowiedzi satysfakcjonujacej mnie tam nie znalazlam. Chcialabym tez wiedziec jaką rolę w rozmnazaniu pelnią synergidy i antypody.

Z gory dziekuje za odpowiedx
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: bcf_raptor »

Trafnie zauważyłaś, że bielmo powstaje z haploidalnego przedrośla żeńskiego więc jest haploidalne(powstaje przed zapłodnieniem zatem jest to bielmo pierwotne=parabielmo). To samo przedrośle wytwarza 2 komórki jajowe , z których 1 ulega zapłodnieniu.

U okrytonasiennych:
w woreczku zalążkowym znajduje się diploidalne jądro, które dzieli się mejotycznie(3 jądra degenerują) a następnie 3x mitotycznie. Powstaje 8 komórek: 3 antypody(mogą pełnić funkcję odżywczą ale głównierównoważą ciężar w zalążku. jedno wtórne jądro woreczka zal.(powstaje po zlaniu sie dwóch haploidalnych jąder) 2 synergidy(odżywiają kom. jajową) i kom. jajowa tworzą aparat jajowy. Po zapyleniu dochodzi do podwójnego zapłodnienia: powstaje diploidalna zygota (kom. jajowa+kom.plemnikowa) i triploidalne bielmo wtórne(jądro wtóne wor. zal+kom.plemnikowa jest to ekonomiczne bo materiał zapasowy powstaje dopiero wtedy, gdy pewne jest, że zostanie wykorzystany). Po tych procesach powstaje nasienie. Tak to wygląda w skrócie.

Pozdrawiam.
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Ewita »

ok kumam. Czyli moja pierwsza hipoteza jest nieprawdziwa, poniewaz bielmo powstaje przed zaplodnieniem (tak nieekonomicznie )

A jak dokladnie przebiega zapylenie?
Mamy kwiatek z pręcikami i słupkiem. Najpierw w pręcikach i słupkach zachodzi mejoza, powstają wtedy zalążek i te ziarna pyłku. Potem przez wiatr,owady pyłek jest przenoszony na znamię słupka. I co dalej? Skąd bierze sie łagiewka, która transportuje pyłek z plemnikami do woreczka zalążkowego?

Po co roślinie bielmo akurat 3n? Czy to ze jest 3n, a nie 1n czy 2n nie ma akurat zadnego znaczenia?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Astacus »

Ewita pisze:Skąd bierze sie łagiewka, która transportuje pyłek z plemnikami do woreczka zalążkowego?
Łagiewka nie transportuje żadnego pyłku tylko komórki plemnikowe. Łagiewka pyłkowa powstaje z komórki wegetatywnej, a generatywna sie dzieli tworząc właśnie te komórki plemnikowe.
Ewita pisze:Po co roślinie bielmo akurat 3n? Czy to ze jest 3n, a nie 1n czy 2n nie ma akurat zadnego znaczenia?
Ma to znaczenie i to wielkie, bielmo będąc triploidalne ma większą ekspersję genów i może miec więcej supstancji zapasowych, u roślin polipoidalność ma pozytywne znaczenie w przeciwieństwie do zwierząt.
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Ewita »

w przeciwienstwie do zwierzat? Mogłbys rozwinąc?
Co mają geny do magazynowania subst. odżywczych?

Podziały komorkowe u okrytonasiennych są przed: tworzeniem plemnikow i w rozwoju woreczka zalązkowego, tak? Tylko wtedy?
A u nagonasiennych tak samo?
bcf_raptor pisze:3 antypody(mogą pełnić funkcję odżywczą ale głównierównoważą ciężar w zalążku
A po co antypody równoważą cieżar w zalązku? bez sensu, nie rozumiem.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Jakusz »

Co mają geny do magazynowania subst. odżywczych?
W przypadku roślin - im większa ploidalność komórek tym wydajniejsza transkrypcja, a dalej translacja i proces magazynowania substancji odżywczych (jest więcej białek to kontrolujących), czy to w formie białek, skrobi, czy tłuszczu. Produkcja dajmy na to enzymu X odpowiedzialnego za syntezę jakiegoś tłuszczu będzie większa, gdy ilość kopii materiału genetycznego będzie większa. Będzie więcej matryc, z których informację o tym enzymie i jego produkcji komórka będzie mogła odczytać.

Taka ciekawostka - w ludzkiej (zapewne w ssaczych także) wątrobie komórki w okresie wczesnego niemowlęctwapoliploidyzują się. Stają się dwujądrowe lub więcej. Zatem nasze wątroby w części na pewno są poliploidalne. Przyczyną takiego stanu jest, to iż wątroba małego dziecka nagle otrzymuje mnóstwo zadań do realizacji i to jest bodźcem do zwiększenia ilości materiału genetycznego w hepatocytach.
Ewita pisze:w przeciwienstwie do zwierzat? Mogłbys rozwinąc?
Poliploidalność u zwierząt (w odniesieniu dopodstawowego materiału genetycznego przekazywanego przez rodziców) (za wyjątkiem samej diploidalności) jest w większości przypadków letalna. Należy to rozumieć, iż np. tetraploidalna zygota ma małe szanse na dalsze prawidłowe podziały i wykształcenie zarodka. Po prostu obumiera.

[ Dodano: Pią Mar 14, 2008 15:41 ]
Ewita pisze:Podziały komorkowe u okrytonasiennych są przed: tworzeniem plemnikow i w rozwoju woreczka zalązkowego, tak? Tylko wtedy?
A u nagonasiennych tak samo?
Nie rozumiem o co pytasz.
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Ewita »

JakubikF pisze:Nie rozumiem o co pytasz.
o mejoze lub mitoze. Kiedy wystepuje w cyklu zyciowym roslin nasiennych. Sądzę ze tylko w 2 momentach - podanych wyzej, ale nie jestem pewna.

Mam jeszcze jedno pytanko. Dlaczego niemozliwe jest zapylenie jednego gatunku, np wierzby przez zupelnie inny, np dąb? Przeciez jesli taki pylek dębu krąży sobie w powietrzu i akurat przez przypadek przedostanie sie na slupek wierzby.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Astacus »

Ewita pisze:Dlaczego niemozliwe jest zapylenie jednego gatunku, np wierzby przez zupelnie inny, np dąb?
Sądzę, że przyczyna jest podobna jak u zwierząt, nawet jeśli jakimś cudem sie przełamie bariery chemiczne to i tak niezgodność materiału genetycznego spowoduje degradację zarodka.
Awatar użytkownika
skarabae
Posty: 493
Rejestracja: 1 gru 2006, o 20:30

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: skarabae »

Ciekawy temat, ale też szczegółów niestety nie znam. Pyłek i słupek rozpoznają się wzajemnie, słupek wytwarza substancje, które albo umożliwiają powstanie łagiewki pyłkowej albo są inhibitorami tego procesu. A więc primo znamię słupka i szyjka- jeżeli tylko to jest przeszkodą to można próbować in vitro.

A tak właściwie to jest jak najbardziej możliwe- także poza laboratorium i nie tak rzadko spotykane np. u brzóz, olsz, a storczyki to nawet mogą tworzyć naturalne mieszańce międzyrodzajowe.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: malgosi35 »

Ewita po co jest mitoza Dlaczego z małego nasionka rośnie olbrzymie drzewo.

Inny jest cel mitozy a inny mejozy.
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Ewita »

skarabae pisze:A tak właściwie to jest jak najbardziej możliwe- także poza laboratorium i nie tak rzadko spotykane np. u brzóz, olsz, a storczyki to nawet mogą tworzyć naturalne mieszańce międzyrodzajowe.
to ciekawe. To znaczy ze jakis gatunek sie pomylil przyjmujac pule genową innego
Nawet widzialam taką naturalną krzyżówkę, gdy bylam na splywie Dunajcem. Całkiem ciekawie to wyglada, nagle z jednego pnia wyrasta gruby pęd innego gatunku obok pierwotnych pędów
malgosi35 pisze:Inny jest cel mitozy a inny mejozy.
malgosi35, zaznaczyłam również mitozę, gdyż na przykład w rozoju woreczka zalążkowego po mejozie zachodzą również 3 podziały mitotyczne. Pytalam sie ogolnie o podziały komorkowe.

1. To jaką funkcję pełnią antypody w woreczku zalązkowym? Po co mają równoważyć cieżar? nie rozumiem.

2. Jaka jest rola podwójnego zaplodnienia u roslin okrytonasiennych? Dlaczego takie zaplodnienie jest lepsze niz u roslin nagonasiennych?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: Astacus »

Ewita pisze:1. To jaką funkcję pełnią antypody w woreczku zalązkowym? Po co mają równoważyć cieżar? nie rozumiem.
Szczerze to nie spotkałem sie z taką funkcją ale poszukam może, antypody pełnią rolę odżywczą głownie, po zapłodnieniu zanikają bo ich funkcje przejmuje bielmo. I to zapamietaj, u niektórych roślin moga zostać i w woreczku zalązkowym razem z bielmem, wtedy moga mieć charakter wydzielniczy.

Ewita pisze:2. Jaka jest rola podwójnego zaplodnienia u roslin okrytonasiennych? Dlaczego takie zaplodnienie jest lepsze niz u roslin nagonasiennych?
A jak myślisz? W wyniku czego możliwe jest powstanie triploidalnego bielma o którym już tu mówiliśmy? Dzięki podwójnemu zapłodnieniu może powstac bielmo wtórne (3n) a nie jak u nagonasiennych pierwotne (1n). A w czym to pierwsze jest lepsze od drugiego to chyba już wyjaśnione.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2008, o 12:37 przez Astacus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: botanika - bielmo, cykl zyciowy okrytonasiennych

Post autor: malgosi35 »

antypody są najbliżej ośrodka. Pełnią najprawdopodobniej funkcje odżywcze pośrednicząc między chalazą do której dochodzi wiązka przewodząca a całym woreczkiem zalążkowym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości