Genetyka- problem z zadaniem

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
nie_rydzykuj
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2008, o 12:47

Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: nie_rydzykuj »

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak zrobić to zadanie?

W populacji występują 3 allele genu k : ka, kb, kc.
Gen ten znajduje się na chromosomie X, ile alleli tego genu znajduje się:
a)w gamecie żeńskiej
b) w komórce nabłonkowej kobiety
c)w dojrzałym erytrocycie męskim
Beja
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2008, o 17:29

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Beja »

a) 1, bo gameta żeńska to tylko 1 chromosom X, a na jednym chromosomie X jest jeden allel tego genu.
b) 2, bo ta komórka ma 2 chromosomy X (jest to komórka somatyczna)
c) 0, ale wyjaśnienia nie jestem pewna - bo erytrocyt nie ma jądra, więc również nie ma chromosomów?
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Sil »

Beja pisze:0, ale wyjaśnienia nie jestem pewna - bo erytrocyt nie ma jądra, więc również nie ma chromosomów?
Dokładnie. Dojrzałe erytrocyty ssaków są bezjądrzaste, a co za tym idzie w ogóle nie posiadają genomu jądrowego, bo gdzie?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Batha »

ile alleli danego genu znajduje się w gametach? to jest chyba napisane w II prawie Mendla

komórka nabłonkowa to komórka somatyczna, więc ma podwójny zestaw chromosomów. każdy chromosom zawiera tylko 1 allel danego genu

erytrocyt nie ma jądra
nie_rydzykuj
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2008, o 12:47

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: nie_rydzykuj »

dzięki

[ Dodano: Wto Mar 25, 2008 20:18 ]
Jeszce jedno zadanie:
Minimalną, konieczną do przetrwania gatunku pulę genową może zapewnić populacja rysia licząca:
a) 350 osobników
b)400 os
c)500 os
d)1000 os
gdyby ktoś mógłby mi to wyjaśnić byłabym wdzięczna
tomek_misiek
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2008, o 11:39

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: tomek_misiek »

Witam Wszystkich
Mam ogromną prośbę. Mam do rozwiązania 3 ciężkie zadania(cieżkie przynajmniej dla mnie )Bardzo proszę o pomoc:
- czy heterozygota jest podobna fenotypowo do homozygoty recesywnej czy dominującej. Odpowiedź uzasadnij
- uzasadnij twierdzenie że bliźnięta jadnojajowe mają identyczne fenotypy a różnojajowe nie
- Wymień czynniki mutagenne. Jak one wpływają na organizmy na przykładach.
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry wszystkim po strokroć dziękuje
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Batha »

tomek_misiek pisze:czy heterozygota jest podobna fenotypowo do homozygoty recesywnej czy dominującej
heterozygota ma 2 różne allele tego samego genu
gen dominujący maskuje obecność genu recesywnego
gen recesywny ujawnia się tylko wtedy, gdy osobnik jest homozygotą
otwórz książkę do biologii, w miejscu gdzie są opisane doświadczenia Mendla na groszku. tam na pewno to jest
tomek_misiek pisze:- uzasadnij twierdzenie że bliźnięta jadnojajowe mają identyczne fenotypy a różnojajowe nie
bliźnięta jednojajowe można traktować jak klony. mają takie same geny
dobry24
Posty: 9
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 17:12

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: dobry24 »

Mogli byscie mi pomuc z zadaniem. Mam mały problem. plx


Wyjaśnij dlaczego kod genetyczny jest uniwersalny?
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: mila1301 »

U wszystkich organizmów bez względu na stopień ich rozwoju, dany kodon wyznacza ten sam aminokwas.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Aniaww »

Tak żeby było ściśle - kod genetyczny jestprawie uniwersalny - są nieliczne wyjątki odczytania kodonu, np. wśród archebakterii.
dobry24
Posty: 9
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 17:12

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: dobry24 »

pomuszcie prosze. mam mały problem.

Wypisz w punktach znaczenie mejozy dla organizmów żywych.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: Batha »

Znaczenie mejozy – zapewnia zmienność informacji genetycznej, bo zachodzi crossing-over, i zachodzi niezależna segregacja chromosomów ojcowskich i matczynych w anafazie I. –umożliwia utrzymanie stałej liczby chromosomów w kolejnych pokoleniach u organizmów rozmnażających się płciowo.
to ie takie trudne
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Genetyka- problem z zadaniem

Post autor: agatakon »

Aniaww pisze:Tak żeby było ściśle - kod genetyczny jestprawie uniwersalny - są nieliczne wyjątki odczytania kodonu, np. wśród archebakterii.
Szkolnie: kod genetyczny jest uniwersalny, bo te same kodony oznaczają te same aminokwasy we wszystkich organizmach od bakterii do człowieka.

Wyższy stopień wtajemniczenia: kod genetyczny jest uniwersalny, bo te same kodony oznaczają te same aminokwasy we wszystkich organizmach, aczkolwiek różne organizmy preferują różne kodony dla danego aminokwasu.

Jeszcze wyższy stopień wtajemniczenia: kod genetyczny jest uniwersalny, tzn. znakomita większość oragnizmów używa dokładnie tego samego kodu. Są jednak wyjątki, głównie w genomie mitochondrialnym.

Najwyższy stopień wtajemniczenia: jw., poza tym nieliczne wyjątki dotyczą niektórych pierwotniaków, mykoplazm i archebakterii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości