Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kal.ina
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:33

Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: kal.ina »

Bardzo proszę (poważnie) jeśli możecie, napiszcie jakie lekcje biologii najbardziej lubicie. Od września uczę w szkole i tak naprawdę nie wiem co najbardziej może trafiać do moich gimnazjalistów. Chcę jak najlepiej ich uczyć więc potrzebuję rady. Z góry dziękuję wszystkim, którzy mi pomogą.
bagatha

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: bagatha »

biologii uczylam sie pare lat temu, teraz podobno powinno sie mowic o studiowaniu
ale. mi najbardziej podobaly sie lekcje, kiedy mozna zobaczyc, to, co chce wlac do glowy nauczyciel. A wsrod wlasnie takich lekcji mozliwosc pracy przy mikroskopie. Niestety nie kazda szkola ma takie mozliwosci

pozdrowienia i powodzenia
kal.ina
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:33

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: kal.ina »

dzięki, wezmę to pod uwagę

[ Dodano: Czw Lut 23, 2006 23:33 ]
Bagatha czytam twoje wypowiedzi na forum, są bardzo dojrzałe i mądre.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Vinci »

kalina najgorsze co moze zrobic nauczyciel biologii to dyktowac suchą naotatkę przez całą lekcje. Jesli bedzesz prowazdiła wykłady i włożysz w to troche serca to moze uda ci sie rozbudzic w kims zainteresowanie, pasje tym przedmiotem, jak to mialo miejsce ze mną, wszystko dzieki jednej biologiczce z powołania
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Guru »

jesli sama bedziesz potrafila mowic z pasja powinno to dotrzec do uczniow. lekcje powinno sie prowadzic na luzie, z ciaglym przyjaznym kontaktem z uczniami a wtedy wiecej z lekcji wyniosa i chetniej beda na nie chodzic. potrzebna jest dyskusja, nie powinno byc monologu nauczyciela, a w tym czasie uczniowie beda spac. dyskusja to podstawa, ale dyskusja ktorej uczniowie nie beda sie bac, musisz pokazac zeby nie bali sie zadawac pytan, i nie bali sie sami szukac odpowiedzi. jest wiele roznych malysz szczegolikow ktore poprawiaja atmosfere na zajeciach.
a ja cos o tym wiem
alces
Posty: 140
Rejestracja: 12 lip 2005, o 01:00

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: alces »

mi sie wydaje ze mozna bez wiekszego problemu zainteresowac uczniow, jesli tylko biologia jest czyjas pasja i umie przekazac wiedze (pomijam to ze do gimnazjum trafiaja rozni uczniowie), mozna:
- na lekcji o tkankach mozna zrobic obserwacaje mikrokopowe
- na lekcji o np gatuntu itd. wyjsc z uczniami podzielic na grupy dac klcze do oznaczanai roslinek i do pracy rodacy (moze ktos rozpozna dana rosline w ogorodku szkolnym)
- na lekcji o bialkach cukrach, mozna zrobic doswiadcznia w wykrywamniu tych zwiazkow (raczej sie podoba to ucznia),
to takie ciekawsze wg mnie lekcje, a pozaostale uwazam ze nalerzy prowadzic w interesujacy sposob, nie sucha notatka, ale rozmowa, podacza tlumacznia mozna ucznia zadawac pytania np jak sadza dalczego tak sie dzieje, to wzbudza zainteresowane, mozna wtracac jakeis ciekaweostki biologiczne nawiazujace do tematu a pochodzace znajnowys odkryc biologiczncyh
- podczas lekcji powinny byc podawane wiadomosci z poza podrecznika (fakt ze w gim w bardzo malej ilosci) jak to uczniwie zauwaza, ze czegos nie ma abylo na lekcji zaczna notowac, jesli beda chcieli miec 5 hehe
- jesli bedize na lekcji mila atmosfera uczniwowie wiecje z niej wyniasa
- mozna zrobic kolko biologiczne, i przygotowywac uczniwo do konkursow i olimpiad, raczej chcetnie biora udzial

a jesli chesz zeby sie Twoi uczniwie na prawe uczyli tej biologi a nie tylko sciemniali, nie rob testow abcd - niej eden uczen bedzie liczyla na szczecie ze trafi
a pozatym w rownoleglych klasach proponuje robic inne testy chociaby poprzez pomiesznie pytan, z roznych grup, wymiana informacji dzila w szkolach hehe

to sa wszytsko oczywiscie moje sugestie, ktos powie ze to wizja utopijna, ale mniej wiecje napisalam jak wygladala moja biologia w gim i mi sie az tak podobala ze poszlam na biochem a teraz bede skladac dokumnety na biologie
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Iwus »

ciekawa lekcja biologi to też taka w której uczniowie mają coś do powiedzenia,a nie tylko słuchają.
Możesz też ich motywować różnymi konkursami i zagadkami.
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Sil »

Zachęcać uczniów do stawiania pytań. Podczas lekcji zawsze coś umknie, jakiś ważny termin, czyzasada działania". Pytania uczniów ograniczą ryzyko tego, że umknie coś ważnego.

No, a poza tym oczywiście mikroskopy, może jakieś proste doświadczenie? Np. plazmoliza? Nawet jeśli w programie tego nie mają, może ich zainteresuje, a to połowa sukcesu. Zakładając oczywiście, że szkoła ma mikroskopy, bo to niestety wcale nie takie oczywiste
kal.ina
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:33

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: kal.ina »

Dzięki, czekam na inne rady
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Vinci »

zachowaj odpowiedzni dystans do uczniów, klasę i nie marnuj sie w gimnazjum zbyt długo
kal.ina
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2006, o 20:33

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: kal.ina »

dzięki, jak próżność człowieka rośnie po takich słowach. Z której jesteś szkoły , znam trochę Wałbrzych?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: Vinci »

w tym wypadku nie ma mowy o proznosci. jestem z 3LO
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: Jeśli uczysz się biologii - zaglądnij tu

Post autor: speedrw »

Na pewno lekcja nie może być nudna - bo to jest najgorsze. Staraj się jakoś zaciekawić uczniów. Podawał różne ciekawostki dotyczące tematu. Dawaj pytania na myślenie, które możesz nagrodzić oceną bardzo dobrą do dziennika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości