pytanie o zajscie reakcji - labolatorium

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
aniaki
Posty: 98
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:27

pytanie o zajscie reakcji - labolatorium

Post autor: aniaki »

jeżeli chce sprawdzić charakter CaO i mam do dyspozycji HCl, oranż metylowy, NaOH i fenoloftaleinę i mam narysowac schematyczny rysunek to:
1. w pierwszej probowce znajduje się HCl i dodaje CaO a nastepnie fenoloftaleiny
2. w drogiej znajduje się NaOH i dodaje CaO a nastepnie fenoloftaleiny oczywiście tu reakcja nie zachodzi ale pod wplywem NaOH i CaO fenoloftaleina zabarwi się na malonowo? I wtedy de facto w obu probowkach barwa się zmienila.
Wiec trzeba ‘zrobic’ 3 probowke i tam znajduje się HCl dodaje CaO o oranz metylowy w sr zasadowym zabarwi się na zółto ale obecne w probowce jony H+ mogą spowodowac zabarwienie się na czerwono.

moze szukam dziury w calym ale prosze o wyjasnienie mi tej sytuacji.
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: pytanie o zajscie reakcji - labolatorium

Post autor: Gohan »

do próbówki z NaOH dodajesz fenoloftaleiny masz malinowe zabarwienie
podobnie robisz z CaO

Następnie do kolejnej próbówki dodajesz HCl oraz oranżu metylowego otrzymujesz czerwone zabarwienie
tak samo robisz z CaO z tym, że otrzymasz barwę żółtą.
oranż dodajesz również do NaOH, który przyjmuje taką samą barwę jak w CaO stąd wynika, że CaO ma charakter zasadowy

można to zrobić inaczej

CaO + 2HClCaCl2 + H2O
CaO + NaOHbrak reakcji

czyli jest to tlenek zasadowy gdyż nie reaguje z zasadą.
ViValdis
Posty: 84
Rejestracja: 23 gru 2006, o 18:02

Re: pytanie o zajscie reakcji - labolatorium

Post autor: ViValdis »

Oranz metylowy w srodowisku kwasowym przyjmuje zabarwienie czerwone. Wiec jezeli w tej 3 probowce znajduje sie kwas solny to po dodaniu oranzu metylowego kwas przyjmie zabarwienie czerwone. Jezeli do tego dodamy CaO czyli tlenku zasadowego to roztwor przyjmie zabarwienie lekko pomaranczowe do zoltego. Rozumiesz, czy nadal nie jasne?
aniaki
Posty: 98
Rejestracja: 25 lut 2008, o 22:27

Re: pytanie o zajscie reakcji - labolatorium

Post autor: aniaki »

jasne jasne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości