hydroliza.

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Whisky
Posty: 10
Rejestracja: 22 kwie 2008, o 21:45

hydroliza.

Post autor: Whisky »

Proszę o pomoc:
Do 100cm^3 0.10M rr KNO2 dodano 20cm^3 0.05M rr KOH. Obliczyć pH otrzymanego rr.
pKa=2.87 pK2=13.80.

Kh= Kw/Ka

Kh= [OH-]²/ Co- [OH-]
zał. [OH-]<<Co
ze wzoru skróconego obliczam [OH-]= 1.084 * 10^-6 (stopień dys. wychodzi mniejszy niż 1 %)
pisze równanie na stała dys. po dodaniu KOH
Kh= [OH-]h ([OH-]koh + [OH-]h)/ Co- [OH-]h

stąd mogę wyliczyć [OH-]koh,
z tego pOH, następnie pH ( z iloczynu jonowego wody). chciałabym wiedzieć, czy dobry jest mój tok rozumowania?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydroliza.

Post autor: DMchemik »

Coś pokiełbasiłaś, stopień dysocjacji będzie 100%, a po drugie najpierw obliczasz [OH-] a potem liczysz je jeszcze raz i wychodzi inne z innego wzoru? A prawo rozcieńczeń Ostwalda jest nieprawidłowo użyte.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: hydroliza.

Post autor: ulala »

czy poprawny jest zapis hydrolizy K2CO3

K2CO3 + 2H2Olt2 KOH + H2O*CO2
CO3^2- + 2H2Olt 2OH- + H2O*CO2
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: hydroliza.

Post autor: Batha »

imho to będzie hydroliza stopniowa
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: hydroliza.

Post autor: ulala »

to jak powinno byc?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: hydroliza.

Post autor: Batha »

K2CO3 + H2Olt= KHCO3 + KOH
KHCO3 + H2Olt= H2O*CO2 + KOH
z rozpisaniem na jony sobie poradzisz
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydroliza.

Post autor: DMchemik »

tak, tylko trzeba pamiętać, że sole nie ulegają dysocjacji stopniowej, wobec tego dysocjację K2CO3 zapiszemy po prostu jako K2CO3===2K(+)+CO3(2-)
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: hydroliza.

Post autor: ulala »

zgłupiałam. nigdy nie miałąm problemów z hydrolizą, a teraz patrze ze sa kompletnie inne zasady niz te, ktorych mnie nauczono
DMchemik, gdzie tu jest dysocjacja ?

[ Dodano: Sro Maj 28, 2008 21:42 ]
mam jeszcze pytanie-lt= zapisuje sie gdy związek jest słaby czyli, że nie cały zdysocjował?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydroliza.

Post autor: DMchemik »

to wcale nie są inne zasady, tylko tutaj bardziej wczuwamy się w istotę problemu. Sole są związkami jonowymi, a to oznacza, że są zbudowane z jonów. Nie istnieje cząsteczka K2CO3, tylko kryształ zbudowany z jonów K(+) i CO3(2-) w stosunku 2:1, czyli na dwa kationy potasu przypada 1 anion węglanowy, co zapisujemy K2CO2, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie istnieje żadne wiązanie pomiędzy jonami potasu a węglanowymi. rozpszczanie takiego związku polega na wybijaniu jonów z sieci krystalicznej poprzez cząsteczki rozpuszczalnika, zatem w roztworze podczas rozpuszczania węglanu potasu nie pojawiają sie cząsteczki K2CO3 (bo takowe nie istnieją) które następczo dysocjują na jony, tylko od razu same jony w tym samym stosunku w którym były w sieci krystalicznej. Zatem r-r wodny K2CO3 to zbiorowisko jonów K+ CO3(2-). Wynika z tego, że dysocjację związków jonowych (tak na dobrą sprawę ich rozpuszczanie) zapisujemy ze strzałką skierowaną w stronę produktów:

K2CO3===2K(+)+CO3(2-)

po lewej stronie mamy kryształ, po prawej r-r wodny. Cofnięcie dysocjacji, czyli strzałka w lewo oznaczałaby utworzenie kryształu. Strzałka w obie strony oznaczałaby równowagę pomiędzy roztworem a kryształami, z taką sytuacją mamy do czynienia w roztworze nasyconym, w którym tempo przechodzenia jonów do roztworu jest równe tempu ich wbudowywania do sieci krytalicznej (czyli procesowi odrotnemu do rozpuszczania - krystalizacji). Skoro mamy już r-r, to teraz następuje hydroliza, zapiszmy to już w uproszczony sposób:

CO3(2-)+H2O<===HCO3(-)+OH(-)

i drugi stopień:

HCO3(-)+H2O<===H2CO3+OH(-)

a ponieważ równowaga obu reakcji jest dość silnie przesunięta w prawo to, możemy zapisać po skróceniu:

CO3(2-)+2H2O<===H2CO3+2OH(-) (teraz możemy też uwzględnić, że H2CO3 występuje w równowadze z CO2)

Zauważ, że patrząc na te reakcje w stronę przeciwną, to masz zobojętnianie słabego kwasu węglowego mocną zasadą. Prawda jest taka, że słabego kwasu nie można zobojętnić, bo reakcja zobojętniania takiego kwasu jest równowagowa, stan równowagi można przesunąć, jeśli przekroczy się rozpuszczalność produktu i wytrąci sie jako kryształy. Natomiast jeśli uzyskane kryształy soli rozpuścimy w wodzie, to równowaga reakcji zobojętniania przesunie sie w lewo (ze wgzlędu na duże stężenie wody i praktycznie brak kwasu), co powszechnie nazywamy hydrolizą soli.

Znowu sie tego trochę uzbierało, ale mam nadzieję, że ktoś to zrozumie.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: hydroliza.

Post autor: ulala »

zrozumie zrozumie. dzięki. ok, rozumiem czyli jeśli mam stopniową hydrolizę to zapisuję dwa etapy, ale później robię jedno rownanie z lewej strony I rownania i prawej str. II rownania
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: hydroliza.

Post autor: DMchemik »

a możesz sformułować pytanie jeszcze raz?
sea3025
Posty: 21
Rejestracja: 4 gru 2007, o 12:07

Re: hydroliza.

Post autor: sea3025 »

Potrzebuje zrobic hydrolize soli

KNO3+H20 niewiem czy dobrze mi sie wydaje ale nie zachodzi
Ca(NO3)2 + H2O
NaClO4 + H2O
ZnCl2 + H2O
CuSO4 + H20
plesik
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2009, o 19:06

etapy

Post autor: plesik »

pomocy )

który etap dysocjacji jonowej zasad jest łatwiejszy i dlaczego.? prosze odpiszcie szybko!

[ Dodano: Wto Lut 24, 2009 20:18 ]
pomocy!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości