Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
kasika139
Posty: 23
Rejestracja: 7 mar 2008, o 18:32

Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: kasika139 »

Czy dojrzała już osoba praworęczna można nauczyć się płynnie pisać lewą ręką? Tak się zastanawiałam dzisiaj z bratem.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 12:13 przez kasika139, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Aniaww »

Może - nie próbowałaś nauczyć się pisania lewą ręką? Każdy kto złamał swojąwiodącą rękę w jakimś stopniu opanował pisanie drugą. Ale jednak nie robi się tego tak biegle jak wiodącą.

Zresztą - nawet osoby które jako dziecko zmuszono do pisania prawą ręką często odczuwają problemy z tym związane - fatalne pismo, a być może nawet zaburzenia typu dysgrafia.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Aniaww »

malgosi35 pisze: Czy osoba praworęczna której amputowano prawą rękę nie nauczy się pisać lewą ręką?
Oczywiście że się nauczy. To kwestia determinacji i ćwiczeń. Mój ojciec jest taką przestawioną osobą. Naprawdę jest leworęczny, chociaż pisze prawą. ale jak! katastrofa.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 12:23 przez Aniaww, łącznie zmieniany 1 raz.
kasika139
Posty: 23
Rejestracja: 7 mar 2008, o 18:32

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: kasika139 »

Pewnie że lewą coś się nabazgra ale chodzi mi o takie płynne pisanie
Pewnie się da tylko to po prostu lata praktyki Dzieci też nie od razu pięknie piszą
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: onlyma »

ulala pisze:to z tego wynika ze osoby przestawione wcale nie były leworęczne. bo jak zmienić coś co jest zapisane w genach
(nie miałam jeszcze genetyki =])
zostałam przestawiona, mimo że jakby to ująć lewą rękę mam wiodącą. na początku też bazgrałam, ale to kwestia czasu, poza tym piszę piórem i potrafię pisać podobnie obiema rękami.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Batha »

jestem leworęczna i na szczęście nikt mnie nie przestawiał na prawą. Moja mama na początku była leworęczna, ale w szkole ją przestawili. znam jeszcze parę osób leworęcznych, i całkiem bystre są. Ale ja jako jedyna z nich mam dyslekcję.
Można się nauczyć pisać prawą ręką. Np Lung chwalił mi się, że się nuauczył pisać lewą

raz na biologii mieliśmy referat, i było w nim, że prawa półkula odpowiada za fantazje seksualne, więc leworęczni są lepszymi kochankami. Czy to prawda?
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Pablo »

batha pisze:jestem leworęczna
W takim razie witam w klubie mnie raczej by się nie dało przestawić na prawą za chiny:D.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: onlyma »

Pablo pisze:
batha pisze:jestem leworęczna
W takim razie witam w klubie mnie raczej by się nie dało przestawić na prawą za chiny:D.
myślę że teraz też bym nie dała się przestawić. wygodniej jest pisać lewą ręką na spr, nie trzeba sięgać przez ramie do koleżanki bo wszystko jak na dłoni, wystarczy mały zezik ^.^
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: malgosi35 »

Zapisuję się do klubu mańkutów.
Osobom leworęcznym trudno jest jednak pisać piórem.

Mnie swego czasu nauczycielka w szkole podstawoej próbowała przestawić na prawą rękę. Biedaczce nie udało się. A tak się starała.
Swego czasu była dysortografem bo jestem wzrokowcem a nie widziałam pisanego wyrazu. To jednak daje się wyuczyć.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2008, o 16:23 przez malgosi35, łącznie zmieniany 1 raz.
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: onlyma »

Mańkut brzmi bardzo przyjemnie
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Kasia;) »

hehe:) to ja też dołączam do grupy leworęcznych (jak kto woli- mańkutów)
malgosi35 pisze:Osobom leworęcznym trudno jest jednak pisać piórem.
to prawda, cała ręka później brudna i wszystko w zeszycie rozmazane, ale co tam jakieś poświęcenie musi być w zamian za to, że, jak to już inni pisali, jest się lepszym kochankiem o podwyższonym poziomie inteligencji

też słyszałam o tym, że niektorzy leworęczni w życiu płodowym mieli bliźniaka- lustrzane odbicie, podobno można to sprawdzić badając serce (jeśli konuszek serca jest normalnie jak u wszystkich zwrócony w lewą stronę tzn., że bliźniaka nie było, a jeśli w prawą tzn, że się miało takiego bliźniaka)
Na ile to jest prawda to nie wiem
miodzio
Posty: 123
Rejestracja: 8 gru 2006, o 18:23

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: miodzio »

A ja to w ogóle jestem dziwny ^^ Do piątej klasy podstawówki pisałem lewą ręką, wtedy ją złamałem. I będąc w gipsie uczyłem się sam pisać prawą. Przyzwyczaiłem się na tyle, że pisałemciągle i wszędzie prawą. W 2 gimnazjum złamałem prawą rękę i jużnie uczyłem się pisać lewą", miałem miesiąc wolnego (nawet nieco więcej) i do dziś piszę prawą, aczkolwiek na tablicy w szkole zawsze pisałem lewą. Co do charakteru pisma, prawą mam ładniejsze. Tempo pisania, hmmm. trudno mi jest powiedzieć.
Będąc młodym piłkę kopałem prawą nogą (dosyć skutecznie )
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Prawo-, Leworęczność - predyspozycja czy przymus?

Post autor: Mrówek »

Kasia) pisze:Osobom leworęcznym trudno jest jednak pisać piórem.
Zgodzę się. Jestem praworęczna ale staram się używać obu rąk np. jeść lewą łapką, wygląda to śmiesznie. Podobno używanie obu rąk rąk rozwija.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości